ПОЛИТИКА 

Најнеуспешниот градоначалник на Истокот, го советува градоначалникот Илијев

Неоправдано и просто несфатливо е како од 70 милиони евра од Светска банка ставени на располагање на владата, да ги користат општините за локални проекти, досега се искористени само ,,смешни’’ 11 милиони евра! Овој слаб процент на искористеност укажува на фактот дека живееме во интерна држава каде постои многу слаба агилност, функционалност и координираност на институциите на централно и на локално ниво, што од друга страна пак резултира со многу мала ефикасност во искористувањето на достапните средства од различни фондови!? Реализацијата на вакви средства за проекти е од голема и…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Дополнителен конкурс за реонски попишувачи во Пописот 2021 година

Државниот завод за статистика објави дополнителен, трет јавен конкурс за ангажирање лица кои ќе учествуваат во спроведувањето на Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, во периодот од 1 до 21 април 2021 година. Во конкурсот со кој се опфатени 49 општини од Република Северна Македонија, за Кочани како седиште на Пописниот реон 13 се бараат 10  реонски попишувачи. Кандидатите коишто имаат намера да учествуваат во Пописот, треба во периодот од 18 до 20 март 2021 годинада пополнат и да достават електронска пријава која е достапна на…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

Спортската стипендија од Општина Кочани – за каратистката Мартина Шахинова

Мартина Шахинова, репрезентативка, член на Карате клубот „Партизан“ од Кочани ја доби стипендијата за спортист-спортска надеж што ја доделува Општина Кочани за спортски резултати постигнати во претходната година.Пријавата на Шахинова беше единствена на конкурсот што го распиша Општина Кочани, за што најголемо влијание имаше здравствената криза која предизвика застој во редовните спортски активности и натпреварувања.Мартина Шахинова во 2020 година, во периодот пред почетокот на пандемијата, учествуваше на Европското првенство во Будимпешта, освои второ место на меѓународен натпревар во Србија, го доби Националното спортско признание – спортска надеж, беше прогласена за…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Во завршна фаза на градба се двата од планираните пет кружни текови на „Тодосија Паунов“

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев денеска извршија увид во активностите на улицата „Тодосија Паунов“, каде се градат два од планираните пет кружни текови.– Целта е да ги подобриме безбедноста и протокот на движењето. „Тодосија Паунов“ е прометна улица, која се вкрстува со повеќе други улици, место каде често се случуваат сообраќајни незгоди. Проектот на Општина Кочани за изградба на пет кружни текови е поддржан со 6 милиони денари од централната власт. Задоволни сме што кај Министерството за транспорт и врски наидовме…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

32 новозаразени,2 оздравени и 1 починат пациент

Расте бројката на новозаразени со КОВИД 19 во Кочани. За 24 часа регистрирани 32 новозаразени , 2 оздравени пациенти и 1 починат. Бројката на активни случаи позитивни на КОВИД 19 е 198. На ниво на држава од направените 3,761 тестирања,сегистрирани се 1,216 нови случаи на КОВИД 19.

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Од утре (10 март) полициски час од 22 до 05 часот

Владата денеска донесе одлука и веќе од утре стапува на сила нов полициски час кој ке трае од 22 до 5 часот. Ваквата одлука е донесена по предлог на Комисијата за заразни болести , а по зголемениот број на позитивни случаи во изминатиот период. Полицискиот час ќе трае две недели односно до 22 март на територијата на целата држава.

Прочитај повеќе
ЕКОНОМИЈА 

Од утре започнува исплатата на социјална, детска и цивилна помош

Oд утре 4 март (четврток) започнува исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита (сите парични прaва) за месец февруари 2021 година, информира Министерството за труд и социјална политика (МТСП). Корисниците коишто имаат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната мрежа или преку електронско и мобилно банкарство од 4 март 2021 година. Според МТСП, за да се избегне метеж пред банките и да се овозможи поголема заштита на корисниците на парична помош во услови на опасност од ковид-19,…

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Необележаниот пат однесе во провалија џип, и уби 31-но годишна девојка

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, ноќеска загина во сообраќајна несреќа што се случи на регионалниот пат Кочани-Пониква, кај местото Аеродром. До несреќата дошло кога возачот на автомобилот со кој патувале од Пониква кон Кочани, не го забележал скршнувањето, продолжил кон провалијата, и иако се гледаат траги од кочење, излетале и се забиле помеѓу боровите насади. Џипот Туарек, со бугарски регистерски таблички, кој е целосно уништен, го управувал И.А. (38) од селото Облешево, Кочанско, кој исто така се здобил со телесни повреди. Во возилото во моментот на несреќата имало…

Прочитај повеќе
ХУМАНИТАРНИ АКЦИИ 

Семејството Стаменкови од Соколарци едвај врзуваат крај со крај

Без пари и без елементарни услови за живот живее седум членото семејство Стаменкови од село Соколарци , општина Чешиново Облешево . Во трошна куќарка, без огрев и без услови за греење , едвај врзуваат крај со крај. Никој не е вработен, а живеат со негата која ја земаат за 7- годишниот син кој боледува од церебрална парализа. Трите ќерки одат на училиште, две во СОУ„ Гошо Викентиев„ кое плаќа вонредни испити на едно од девојчињата, а третото во ОУ „Св.Кирил и Методиј„ , но неможат редовно да следат онлајн настава…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Општина Кочани ги исплати субвенциитеза печки на пелети и инвертер-климатизери

Општина Кочани ги исплати субвенциите на 158 граѓани што поднесоа барање и ги исполнија условитеза субвенции за печки на пелети и инвертер-климатизери, од мерката за намалување на продукцијата на штетни материи во воздухот кои настануваат од загревањето во домаќинствата. Според податоците на стручните служби и оваа година доминираат субвенциите за инвертер-клими. За субвенционирање на граѓаните кои се определиле да ги заменат грејните тела на дрва, јаглен, нафта или мазут, со печки на пелети или со инвертер-клими Општина Кочани намени1.760.000 денари.Висината на поединечната субвенција по барател односно домаќинство изнесува 10 илјади…

Прочитај повеќе