ЕКОЛОГИЈА 

Оризарска Река побелена-загадувачот ќе се бара

Претставници на стручните служби од општината и градоначалникот Николчо Илијев денеска извршиле увид на Оризарска Река, откако било пријавено загадување на водата, што можело да се констатира од сменетата боја. Бидејќи не се знае од каков вид е загадувањето, ќе биде побарано од државниот инспекторат за животна средина да се испитаат евентуалните хемикалии и предизвиканата штета, а против загадувачите да биде покрената соодветна постапка. Од можни последици од загадувањето стравуваат и земјоделските производители кои располагаат со земјоделско земјиште од двете страни на Оризарска Река, од чии води деновиве се очекува…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Полицијата работи на расчистување на случајот во Трајаново Трло

Секторот за внатрешни работи Штип (СВР-Штип) излезе со информација во врска со инцидентот што вчеравечер се случи во населбата Трајаново Трло во Кочани. Како што информираат од полицијата „на 11.04.2021 во 20.40 часот во Полициската станица Кочани, М.И.(43) од Кочани пријавила кривично правен настан. Според пријавеното во место викано „Трајаново трло“ во Кочани, пред нејзината куќа, поголема група на граѓани физички ги нападнале нејзините роднини (соседи). Од страна на полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Кочани веднаш е запознат Јавен обвинител и е излезено на местото на настанот. Изврешен…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Време е за ладни глави, внимателност и одговорност

По само неколку дена од „конструктивната средба“ на градоначалникот со првите луѓе на ПДПР и други Ромски здруженија и организации, крајно сериозен инцидент се заканува да го наруши соживотот помеѓу двете заедници, кои со децении градат и негуваат мошне добри односи. Особено поради тоа што некој побрза на протестите на загрозените и загрижените граѓани од трите населби, да им припише партиска позадина. Демек, опозициската партија стоела зад протестите. Крајно време е некој во градот да свати дека се играат опасни игри, кои можеби сега се во зародиш, но многу брзо…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Илијев со осуда за инцидентот во Трајаново Трло

Остро го осудувам инцидентот што се случил во населбата Трајаново Трло, вечерта на 11 април 2021 година. Кражбите, физичките пресметки, прекршувањето на полицискиот час се казниви дела за кои се одговара. Затоа, очекувам сите надлежни институции сериозно и одговорно да ги сфатат своите задачи и обврски и да преземат соодветни мерки со цел граѓаните на Кочани да се чувствуваат безбедно. Ги повикувам сите граѓани, без оглед на нивната возраст, пол или национална припадност да се воздржат од постапки со кои се разгорува меѓунационална нетрпеливост. Апелирам да престане говорот на омраза…

Прочитај повеќе
ГРАЃАНИТЕ НИ ЈАВУВААТ 

Инцидент во Трајаново Трло со масовна тепачка и повредени

Во време на полициски час, синоќа во населбата Трајаново Трло се случувала драматична физичка пресметка помеѓу граѓани од оваа населба и „опремена“ група од Ромското Маало, при што интервенирала полицијата, а неофицијално и единица на специјалните служби. Во пресметката во која биле употребени шипки, секири и други опасни предмети, имало повредени, ни јавуваат очевидци на настанот. Според првични неофицијални информации од жители во овие населби, ситуацијата ескалирала синоќа, во вечерните часови, откако провалник од Ромска националност бил фатен на лице место како краде за време на полицискиот час. Самоорганизираните мештани…

Прочитај повеќе
КОРИСНО 

300 багреми ќе го украсат патот кон Пресечена скала

Успешно е реализирана уште една еколошка граѓанска иницијатива. Жители на населбата Усова Чешма засадија 300 млади багреми долж улицата „Мишо Арсов“. Оваа улица, која неодамна беше асфалтирана, го спојува овој дел од градот, преку месноста Пресечена Скала со главниот пат до селото Гратче.Мотивирани од новата сообраќајница којашто им ја олеснува и скратува комуникацијата со руралниот дел, жители од овој дел на Кочани го озеленија овој потег и од двете страни на улицата. – Ова е уште еден убав гест кој е за поздравување и кој покажува дека граѓаните се свесни…

Прочитај повеќе
ГРАЃАНИТЕ НИ ЈАВУВААТ 

Протестот на жителите од трите населби, не е етнички, ни политички …

… велат во денешното известување жителите на Трајаново Трло. Постојат обиди на одредени политичари и поединци од Ромската етничка заедница да му дадат етнички и партиски контекст на вчерашниот протест и тоа преку ширење на говор на омраза и поттикнување на етнички тензии преку социјалните мрежи. За овие лица ќе бидат поднесени соодветни поднесоци до надлежните органи. Би сакале да ја информираме јавноста дека во ниту еден момент вчерашниот или кој било претходен или иден протест на жителите од населбата Трајаново Трло и околните населби, не бил и нема да…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Ромите од Кочани – незадоволни од спречувањето на изградбата на објекти за семејствата од Старата касарна

По вчерашниот протест на жители од населбата Трајаново Трло против изградбата на станбените објекти за домување на семејства во социјален ризик, денеска по иницијатива на ромски здруженија, градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев одржа средба на која ги слушна нивните ставови и видувања за ова прашање. – Се соочивме со огромно незадоволство и револт кај претставниците на ромски невладини организации и на Партијата за демократски просперитет на Ромите. Тие беа подготвени за мирен протест бидејќи се огорчени од пораките што се испратени од вчерашниот протест, со кој група граѓани се…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Граѓаните не се против изградбата на куќите, туку против наметнатата локација

ЛОКАЛНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ТРЕБА ДА БИДАТ ФАКТОРОТ КОЈ ЌЕ ГО ОБЈАСНАТ И АМОРТИЗИРААТ НЕДОРАЗБИРАЊЕТО И ПРИЧИНИТЕ ЗА ПРОТЕСТИТЕ И КОНТРАПРОТЕСТИТЕ НА ГРАЃАНИТЕ, БИДЕЈЌИ ПОЛИТИЧКИТЕ ФАКТОРИ ВЕЌЕ ТРГНАА ВО ИСКОРИСТУВАЊЕ НА СИТУАЦИЈАТА И ЕДНОСТРАНО РЕАГИРАЊЕ. ВЧЕРАШНИОТ ПРОТЕСТ БЕШЕ ПРОТИВ НАМЕТНАТАТА ЛОКАЦИЈА, А НЕ ПРОТИВ ИЗГРАДБАТА НА ДВАЕСЕТТЕ ТИПСКИ КУЌИ, КОИ ЌЕ ОСТАНАТ СОПСТВЕНОСТ НА ОПШТИНАТА А ЌЕ ГИ КОРИСТАТ СЕМЕЈСТВАТА ОД СТАРАТА КАСАРНА По вчерашниот протест на жителите од Трајаново Трло, Шатровиќ и Усова Чешма, за денеска бил закажан протест и од страна на невладините организации и граѓаните од Ромското Маало. Меѓутоа…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Да не се попречува изградбата на куќите за Ромските семејства

Реакција на Аки Акиов од ПДПР, по однос на протестот одржан од жителите на населбидете Трајаново трло, Усова чешма и Шатровиќ Жители на населбите Трајаново Трло, Усова Чешма и Шатровик утрово излегоа на мирен протест со барање за запирање на подготвителните работи и темелно преиспитување на целокупната процедура од страна на Советот на Општина Кочани за изградба на објекти за домување наменети за лицата кои живеат во Старата касарна во Кочани со натпис ,,САМО ПРЕКУ НАС МРТВИ,,. РЕАГИРАМЕ токму поради националното однесување на жителите од населбите Трајаново Трло, Усова Чешма…

Прочитај повеќе