ПОЛИТИКА 

Реакција на соопштението на ДПМНЕ

Почитувани сограѓани,  Најостро реагираме во врска со соопштението на ДПМНЕ и актуелното раководство на Водовод. Јавноста заслужува да биде информирана.  Имено, осигурувањето на комуналното претпријатие е законска обврска и доколку истото не е осигурано, одговорното лице подлежи под кривична одговорност. Во соопштението се наведуваат години кога Водовод има спроведено јавна набавка за осигурување, а брокерот не подлежи под закон за јавни набавки за осигурување бидејќи Водовод не го плаќа истиот, туку брокерот си ги наплаќа извршените услуги од осигурителната компанија. И актуелниот градоначалник Папазов за време на директорувањето во Водовод…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Соопштение од Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ Кочани

Почитувани сограѓани, Почитувани медиуми Во време на енергетска криза кога доспеваат астрономски суми за сметки за електрична енергија, на домаќинствата, стопанството и јавните претпријатија, секој заштеден денар е од посебна важност за нормално функционирање на комуналното претпријатие. Претходниот инкриминиран естаблишмент во КЈП Водовод очигледно се водел од личен интерес за полнење на нечии џепови, за разлика од граѓаните кои едвај врзуваат крај со крај. Претходниот директор Андреј Киров склучил штетни договори за осигурување на имотот на КЈП Водовод во 2019-та година, 2020-та и 2021-ва година.Вкупната сума за овие три години…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Американската амбасадорка Брнз во официјална посета на Кочани

Градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов ја прими во официјална посета амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мери Брнз. По повод почетокот на проектот за реставрацијата и конзервација на Споменикот на слободата, Н.Е. Брнз се запозна со потенцијалите за развој и состојбите во Кочани. Градоначалникот Папазов ги претстави локалните економските капацитети и услови за стопанисување, туризмот како стратешки правец за развој, како и образовните ресурси во Кочани. Амбасадорката Брнз изрази задоволство од можноста непосредно да го запознае Кочани и најави натамошни контакти што ќе ја продлабочат досегашната соработка.   

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Почнува проектот за реставрација на Споменикот на слободата

Со свеченост што се одржа на Споменикот на слободата во Кочани, официјално беше означен почетокот на проектот за неговата рестраврација и конзервација. Проектот е финансиран со 254.300 американски долари од Амбасадoрскиот фонд за културна презервација  на Соединетите Американски Држави. Средствата ќе бидат наменети за целосно реконструкција и обнова на споменичната архитектура, поставување нови плочки на партерот и на ѕидовите, како и конзервација на сите мозаици. Градоначалникот Љупчо Папазов, во своето обраќање изрази благодарност до Амбасадата на САД за влогот за обновување на Споменикот, кој важи за ремек-дело на уметникот Глигор Чемерски…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Прес на ОК на ВМРО ДПМНЕ

Потпретседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Кочани Гоце Марков Водостопанската подружница ,,Брегалница” и подружницата ,,Тиквеш” се со највисока наплата од 12 – те подружници во Р. Македонија и нејасно е како може да биде исклучена електричната енергија на оваа наша подружница?!Според ревизорските извештаи, Водостпанството учествува во плати со 80% и 20% дава за режиски трошоци, а НЕМА финансиски средства за основната дејност, како санација на дефекти, канали, каналетки, чистење цевки итн…Гледаме дека немаат пари за плати за вработените, а со исклучувањето на електричната енергија, гледаме исто, дека не се плаќани НИТУ…

Прочитај повеќе
ЗЕМЈОДЕЛИЕ 

Наводнувањето тече – финансиите пресушени

И ПОКРАЈ УСПЕШНАТА НАВОДНИТЕЛНА СЕЗОНА, СПОРЕД ОЦЕНКИТЕ НА ОДГОВОРНИТЕ ВО ВОДОСТОПАНСТВО БРЕГАЛНИЦА, ПРЕТПРИЈАТИЕТО СЕ СООЧУВА СО БЕСПАРИЦА, ЗАДОЦНЕТИ ПЛАТИ И ИСКЛУЧЕНА СТРУЈА.  ЦЕНТРАЛИЗАЦИЈАТА ОД УСПЕШНИТЕ ПРАВИ НЕУСПЕШНИ. НАВОДНИТЕЛНАТА СЕЗОНА ЗАВРШУВА НА 10 СЕПТЕМВРИ. Наводнителната сезона во Водостопанство Брегалница, според планот, треба да заврши на 10 септември, кога ќе биде запрена водата од Акумулацијата „Калиманци“. Дотогаш преостануваат уште петнаесетина дена за наводнување за подсистемите во Кочани, Штип, Свети Николе и другите помали општини. Со оглед на поволната хидролошка состојба и зголемениот доток на вода во вештачкото езеро, акумулираните количества се одржуваат…

Прочитај повеќе
ЗЕМЈОДЕЛИЕ 

Субвенции за малверзации

ПОЛИТИЧАРИТЕ СЕ РАСФРЛААТ СО ПАРИ ЗА СУБВЕНЦИИ ОД КОИ ФАЈДЕ НЕМААТ НИТУ ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ НИТУ ЗЕМЈОДЕЛИЕТО, ТУКУ САМО СЕ БОГАТАТ ОТКУПУВАЧИТЕ. ПРИ ТОЛКУ СУБВЕНЦИИ, ОРИЗОПРОИЗВОДСТВОТО Е НА НИВО ОД ПРЕД 30-40 ГОДИНИ. САМО ПОЕДИНИ ПАРТИСКИ ЕКСПОНИРАНИ ЗЕМЈОДЕЛЦИ КОРИСТАТ НЕКАКВИ БЕНЕФИЦИИ, КОГА НИВНИТЕ СЕ НА ВЛАСТ Ако претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески, вели декаапсолутендебакле тоа што во последните три децении се потрошенинадеднамилијарда засубвенциии притоа не е остварена никакваконкретнадодаденавредност, тогаш сосема е јасно во какви матни води пливаат мерките на надлежните во оваа сфера. Многу провидно е дека по секое…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

Борачите се челичат на Пониква

Борачите на Боречкиот клуб Спартак од Кочани и Балканец од Штип деновиве се на висински подготовки на Пониква на Осоговските Планини, каде на надморска височина од 1600 метри се работи на подобрување на физичките можности. Борачите максимално ги користат природните услови и чистиот воздух за да ги наполнат батериите за предизвиците што ги очекуваат за претстојната сезона на турнири и натпревари, со цел остварување што подобри резултати. Заедничките подготовки со квалитетните тренери и борачи на штипски Балканец се можност за побрз напредок во боречките вештини и размена на взаемни достигнувања…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

ФК „Слога 1934“ го покори и Велес

Значајна победа на ФК „Слога 1934“ во првото коло од единствената втора лига на Македонија, против довчерашниот прволигаш „Борец“ од Велес, и тоа на теренот на противникот. Виничани практично ја продолжуваат успешната серија од минатото првенство, кога беа хит во втората лига Исток. Дека организацијата во клубот е поставена на цврсти основи потврдува фактот што и при огромни промени во играчкиот и стручниот кадар, екипата постигнува резултати над очекувањата. Во Велес  Слога 1934 го надигра и го победи Борец со резултат 2:1, полувреме 2:0. Фудбалерот на Слога Тасевски уште во…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Спроведени повеќе акциски расчистувања за време на викендот

За време на викендот беа спроведени повеќе акциски расчистувања на повеќе локации во градот. Благодарност до Доброволната планинска спасителска служба Осогово – Кочани и Дирекцијата за заштита и спасување коишто се отповикаа на повикот од страна на градоначалникот и придонесоа при расчистувањето на влезот на градот Кочани од двете страни, од подвозникот до бензиската пумпа „Лукоил“ како и паркингот пред хотел „Национал“. Доброволното противпожарно друштво Кочани во саботата исто така спроведе акција за расчистување – отстранување на паднати дрвја. Во истовреме продолжуваат работните активности во склоп на проектот Јавни работи,…

Прочитај повеќе