ОПШТИНА КОЧАНИ 

На 15 септември во Мултикултурниот центар – концерт на Ивана Мазнејкова

В четврток, на 15 септември, со почеток во 19 ч. во салата на Мултикултурниот центар во Кочани, под наслов „200 години Цезар Франк“, концерт на пијано ќе одржи Ивана Мазнејкова. Мазнејкова е ученичка во четврта година во ДМУЦ „Сергеј Михајлов“ во Штип, во класата на проф. Славчо Величков. Активен учесник е на мастеркласови на професори и познати пијанисти од Русија, Германија, Австрија, Швајцарија, Словенија, Бугарија… Ивана Мазнејкова е редовен учесник на европски натпревари на млади пијанисти и досега има освоено 42 први и специјални награди ширум Европа.

Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ 

Завршен настан од проектот „Виртуелна реалност“ на Еразмус плус

Средното општинско училиште „Љупчо Сантов“ и Здружението за поддршка на економскиот развој – Локална акциона група – Кочани одржаа настан на кој ги претставија резултатите од проектот „Имплементирање на едукативен модул базиран на виртуелна реалност во средните училишта“ финансиран од ЕУ-програмата Еразмус плус. На присутните им се обрати Голубинка Георгиева, раководителка на Одделението за јавни дејности во Општина Кочани, која го изрази задоволството од реализацијата на  овој иновативен проект со кој и во наставата во училиштето ќе се имплементираат најсовремени технологии. Според Љубомир Гацов, директор на СОУ „Љупчо Сантов“, најновата технологија и развиениот…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

OO на СДСМ Кочани “ДПМНЕ – БЕЗ НИКАКВА ГРИЖА НА СОВЕСТ„

Почитувани, Зборувате за кочење на Проектот за изградба на Дом за стари лица – Проект кој СДСМ го започна, а вие не умеете ниту да го реализирате. Да не зборуваме затоа дека не сте ни близу до решавање на главните општински проблеми кои се од суштинско значење и ги засегаат најмладите лица во Општината – учениците.  Се закитувате со туѓи перја и напаѓате без причина, а нашите деца одат на училиште плаќајќи од џебот на нивните родители. Факт е дека учебната година започна пред 14 дена, а средношколците од Општина…

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Пронајдено телото на Здравко Димитров Даклето

ПО ОСУМ ДЕНА ОД ИСЧЕНУВАЊЕТО , ДЕНЕСКА ВО НЕПОСРЕДНА БЛИЗИНА НА ЗРНОВЦИ, Е ПРОНАЈДЕНО ТЕЛОТО НА ЗДРАВКО ДИМИТРОВ ДАКЛЕТО. САМИОТ СИ ГО ОДЗЕЛ ЖИВОТО СО БЕСЕЊЕ НА ДРВО ПОКРАЈ ПАТОТ КОН МОРОДВИС. Осмиот ден од исчезнувањето утрово е пронајдено телото на Здравко Димитров Даклето, кој исчезна минатиот петок, оддалечувајќи се од домот во непознат правец. Го пронашол случаен минувач. Кој го забележал обесен на дрво, преку патот над објектот на некогашниот дисперзиран погон на Индустријата Руен. Случајот е пријавевен во полиција, при што е извршен увид на лице место. Зрновјани…

Прочитај повеќе