ЦРНА ХРОНИКА 

Кочанската полиција расчисти кривично дело „тешка кражба на дрзок начин„

 Вчера (08.07.2021) во 13.00 часот во Кочани од страна на полициски службеници од ОВР Кочани е лишен од слобода Р.А.(21) од Кавадарци, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „тешка кражба на дрзок начин“. Имено, на 07.07.2021 во ОВР Кочани беше пријавено дека околу 12.00 часот непознат сторител од куќа на ул.„Евлија Челеблија“ во Кочани одзел пари, накит и други предмети…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Испорачан дел од контејнерите – почнува селекција на отпадот во Кочани

Општина Кочани доби 385 метални контејнери за комунален отпад, во рамки на проектот за набавка на опрема за собирање и транспорт на отпадот во Источниот и Североисточниот плански регион. Контејнерите се дел од опремата којашто, заедно со возилата за транспорт на отпадот, се обезбедениод ИПА-програмата за регионален развој на Европската Унија. Садовите за прибирање отпад се со капацитет од 1,1 кубен метар, произведени се во Турција и според најавата од производителот, наскоро ќе почне нивната монтажа и коплетирање со неопходните механизми, по што ќе му бидат предадени на КЈП „Водовод“.…

Прочитај повеќе