ЗЕМЈОДЕЛИЕ 

Или исплата на сите побарувања, или блокади на патиштата

Близу 60 отсто од ланскиот ориз произведен во кочанско не е откупен, а скоро ќе започне жетвата од годинашнава реколта, беше речено на денешниот петровденски предупредувачки протест во Прилеп на сточарите, градинарите, тутунарите, лозарите, пчеларите,  млеко и оризо производителите. Сите заедно побараа владата да ги исплати заостанатите субвениции во земјоделците, но и парите од мерките и ковид подмерките наменети за нив. Истовремено апелираат итно да се повлече законот и државното земјоделско земјиште да не се продава. Лозарите се пожалија на проблемите кои не се решени од лани. Според нив, реално сега…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Бара ли СДСМ нов кандидат за градоначалник на Кочани ?

Што бо можело да значи тоа што премиерот Зоран Заев при посетата на Виница, патем не се сретна со кочанскиот градоначалник и осведочен пријател Николчо Илијев ? Уште повеќе, што значи тоа што на започнувањето на изградбата на социјалната зграда, како и на обиколката на едната реконструирана лента од Булеварот „Тодосија Паунов“ наместо државниот врв присуствуваше единствено Министерот Бочварски, а ги немаше потпретседателот Љупчо Николовски, или ресорната министерка за труд и социјала ? Овие прашања предизвикуваат не мали дилеми во јавноста, особено ако се знае дека не многу одамна премиерот…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Петровденското празнување-без камери!

Без камери на локалните телевизии протекоа празничната богослужба и Светата архиерејска литургија во храмот „Св. Вмч Георгиј“ и кршењето на славскиот колач во паркот во Кочани, со кои чиноначалствуваше митрополитот брегалнички г-дин  Иларион во сослужение на повеќе свештеници, а во рамките на одбележувањето празникот на градот. Камерите и новинарите на двете телевизии ги немаше на повеќето манифестации организирани во рамките на Петровден. Тоа е прв случај локалните медиуми да не го регистрираат соодветно празникот на градот. На тој начин им е ускратена можноста на голем број граѓани да ги видат…

Прочитај повеќе