СПОРТ 

„Слога 1934“ го надмудри „Осогово“

ДЕРБИТО НА СОСЕДИТЕ „СЛОГА И ОСОГОВО, ВО ЦЕЛОСТ ГИ ОПРАВДА ОЧЕКУВАЊАТА, БИДЕЈЌИ НА СТАДИОНОТ „ФИЛИП ВТОРИ“ ВО ВИНИЦА БЕШЕ ПРИКАЖАН ИНТЕРЕСЕН И ДО КРАЈ НЕИЗВЕСЕН ФУДБАЛ. НА КРАЈОТ СЛАВЕШЕ ПОИСКУСНАТА ЕКИПА НА СЛОГА, КОЈА ПРЕКУ ПЕНАЛ НА МИТРОВ, СТИГНА ДО ТРИТЕ БОДА. „Слога 1934“ и Осогово одиграа динамичен, интересен и до крај неизвесен натпревар во рамките на второто коло од Втората фудбалска лига исток, во кој виничани на крајот и се радуваа на победата. Единствениот гол беше постигнат од пенал, што го изведе феноменалниот Митров, над кого и беше направен…

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Вадел брзи кредити на туѓа сметка

Кочанската полиција поднесе кривична пријава против 26-годишник со иницијали Д. Ѓ. (26) од овој град поради сомнение за сторени кривични дела злоупотреба на лични податоци и измама. Како што информираат од МВР, пријавениот во периодот од 3 март до 2 април 2020 година, откако претходно ги набавил личните податоци и податоците за трансакциската сметка на В. С. од село во Кочанско, без негова согласност ги искористил во седум наврати за да аплицира за брзи кредити во разни финансиски друштва. Потоа го довел во заблуда оштетениот дека треба да оствари прилив…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Илијев градоначалник па министер, или само шпекулација

Се повеќе шпекулации „вртат“ во кочанската јавност околу исходот на договарањата за тоа ќе биде кандидат за градоначалник на владејачката СДСМ за Општина Кочани. Денеска во политички кругови во Кочани можеше да се слушне дека доколку не го поддржи СДСМ, Илијев ќе ја заврши политичката кариера, бидејќи роковите за независна кандидаура истекуваат ноќеска, иако тој наводно размилсувал и на таква опција, ама … Втората шпекулација е дека Илијев се пазарел со раководството на СДСМ, по третата година од градоначалничкиот мандат да добие министерска функција, како своевидна сатисфакција за неговата жртва.…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

За градоначалници сепак ќе трчаат само по двајца ?

ИАКО И НЕКОИ ПОМАЛИ ПАРТИИ НАЈАВУВАА, А СЕ ОХРАБРИ И ЕДЕН НЕЗАВИСЕН, СЕПАК ВО ТРКАТА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА КОЧАНИ НАЈВЕРОЈАТНО ЌЕ УЧЕСТВУВААТ САМО КОАЛИЦИИТЕ ПРЕДВОДЕНИ ОД ВМРО-ДПМНЕ И СДСМ. ВО ЧЕТИРИТЕ ОПШТИНИ КОЧАНИ, ВИНИЦА, ЧЕШИНОВО-ОБЛЕШЕВО И ЗРНОВЦИ, ВО ТРКАТА ЗА СОВЕТНИЧКИ МАНДАТИ ЌЕ УЧЕСТВУВААТ ПЕТ НЕЗАВИСНИ ЛИСТИ. НА 11 СЕПТ. ИСТЕКУВА РОКОТ ЗА ПОДНЕСУВАЊЕ ЛИСТИ ОД СТРАНА НА ПАРТИИТЕ. Кога е во прашање трката за градоначалник на Општина Кочани, се чини преостанува само уште една дилема, дали Николчо Илијев ќе му се спротивстави на Љупчо Папазов, како претставници на двата…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Во КОВИД одделението во Кочани хоспитализирани 9 пацинети

Поради зголемениот број на пациенти коишто бараат болничко лекување, од петокот е пуштено ковид одделението во Кочани на Интерно кое располага со 25 болнички кревети. За два дена се хоспитализирани вкупно девет пациенти, кои се со полесна клиничка слика, а деновиве доколку има потреба се очекува да биде пуштена во употреба и модуларната ковид болница, соопшти директорот на општа болница со проширена дејност Кочани, д-р Александар Серафимов. -Сите пациенти се со полесна клиничка слика, а ние сме подготвени за примање на нови пациенти доколку има потреба од тоа. Во координација…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Зафрлена историја заради модернизација

Не се случува реконструкцијата, туку преуредувањето на градскиот парк, и во него подценувачко изместување на бистите на првоборците Љупчо Сантов и Раде Кратовче, што ја загрижи кочанската јавност, дека во име на модерното, се девалвира историјата и хероите кои ги дадоа животите за овој град и овој народ. Учесниците во НОБ на чиј патриотизам се учеа генерации и генерации млади. Кога се дислоцираат споменици, тие по правило добиваат подобри и повпечатливи локации, за постојано да бидат лесно забележливи. Никако не се затураат во некое ќоше, колку да ги има, за…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Речиси се знае кој против кого …

СЕ ПОГОЛЕМ БРОЈ КАНДИДАТИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ И ОСОБЕНО ЗА СОВЕТНИЦИ ЌЕ ТРЧААТ ВО ИЗБОРНАТА ТРКА ВО ЧЕТИРИТЕ ОПШТИНИ ВО МИКРОРЕГИОНОТ, КОЈА ФИНИШИРА СО ГЛАСАЊЕТО НА 17. ОКТОМВРИ. РОКОТ ЗА СОБИРАЊЕ ПОТПИСИ И ПОДНЕСУВАЊЕ НА КАНДИДАТУРИ ИСТЕКУВА НА 30 АВГУСТ, А ДОТОГАШ СЕ МОЖНИ УШТЕ ИЗНЕНАДУВАЊА. Кој против кого и какви дуели за градоначалничката фотеља ќе видат граѓаните од општините Кочани, Виница, Зрновци и Чешиново-Облешево на 17 октомври? Со тактизирањата на партиските врхушки и објавувањата на пакетите веќе се формираат фаворитските двојки, а некаде и тројки. Во Кочани, ВМРО-ДПМНЕ прва излезе…

Прочитај повеќе
ВЕРСКИ КАЛЕНДАР 

В недела летна слава на Св. Василиј Велики

ГОДИНАВА ЛЕТНАТА СЛАВА НА СВ. ВАСИЛИЈ ВЕЛИКИ НА ПОНИКВА ЌЕ СЕ ОДРЖИ САМО КОЛКУ ДА СЕ ПРОДОЛЖИ ТРАДИЦИЈАТА НА МАНАСТИРОТ, ШТО Е ВО СКЛАД СО ВАЖЕЧКИТЕ МЕРКИ И ПРОТОКОЛИ НА ВЛАДАТА НА РСМ. ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО ВООБИЧАЕНО Е ПРВАТА НЕДЕЛА ПО ГОЛЕМИОТ ХРИСТИЈАНСКИ ПРАЗНИК, УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА. Максимално рестриктивно, во согласност со Ковид мерките и протоколите, в недела ќе се одбележи летната слава на Манастирот Св. Василиј Велики на Пониква, Осоговски Планини. Одбележувањето кое секоја година се одржува првата недела по Успение на Пресвета Богородица, ќе биде скромно, само колку да…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

Нешто заудара од ГФК „Осогово“ ?

Убаво деновиве прозва Комисијата за спорт на СДСМ за состојбите со ГФК „Осогово“, и уште поубаво одговори новото раководство на клубот, ама работите во „гордоста“ на кочанскиот спорт како од поодамна да се трули.  Толку трули, што заудараат … Три-четири години Комисијата молчеше за состојбите во Осогово, кое за цело време трошеше пари на граѓаните.Молчеше и на начинот на кој беше извршена промената на раководството, на Собрание за кое никој ниту слушнал, ниту видел. Ниту постои некаков траг, видео снимка, фотографиија. Во меѓувреме задкулисно се ширеа коментари дека клубот при…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Кој ја води играта, Илијев или СДСМ ?

И по изоставувањето од последниот пакет кандидати на СДСМ за градоначалници, чудно е што актуелниот градоначалник Николчо Илијев дозволува толку долго да се провлекува неговата кандидатура од страна на партијата, особено ако се знае дека е надпартиски. Прашањето е зошто, по примерот на некои сдсмовски и вмровски градоначалници, едноставно не најави дека доколу не го кандидира СДСМ, тој ќе ја побара довербата на граѓаните – како независен кандидат. На тој начин ем ќе ги избегне партиските аномалии, ем ќе знае дека навистина е посакуван од граѓаните. Освен тоа ќе ја…

Прочитај повеќе