ПОЛИТИКА 

ИО на СДСМ: Илијев е кандидат за Кочани

Како што пренесува регионалната ТВ Стар, синоќа било потврдено дека кандидат за градоначалник на СДСМ за Општина Кочани е Николчо Илијев. Според информации од партиски извори, Извршниот одбор на синоќешната седница ги потврдил кандидатурите на Илијев и на градоначалничката на Македонска Каменица, Соња Стаменковска. Со тоа е одстранета неизвесноста која требашеда ги држи граѓаните во неизвесност се до 8-ми септември, за кога беше најавено официјализирање на неговата кандидатура. Сега празничната промоција практично ќе биде формализирање на донесената одлука, бидејќи граѓаните во суштина се информирани кој, заедно со кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ,…

Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ 

Заѕвони ѕвончето за 2633 основци

НА ПРВОТО УЧИЛИШНО ЅВОНО МУ СЕ ИЗРАДУВАА ПРВАЧИЊАТА, КОИ ДЕНЕСКА ГИ ДОБИЈА КОМПЛЕТИТЕ УЧЕБНИЦИ И ЗАЧЕКОРИЈА ВО УЧИЛИШТАТА КОИ ЌЕ БИДАТ НИВНИ ВТОР ДОМ ВО НАРЕДНИТЕ ДЕВЕТ ГОДИНИ. ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ИЛИЈЕВ ВО ОБИКОЛКА НА СИТЕ УЧИЛИШТА, ЗА ДА ИМ ПОСАКА УСПЕШНА УЧЕБНА ГОДИНА НА УЧЕНИЦИТЕ И НА НАСТАВНИЦИТЕ. 307 ученици од новата генерација првачиња денеска за првпат зачекорија во петте основни училишта во Општина Кочани, во кои во наредните девет години ќе растат низ воспитно-образовниот процес. Среќни и тие и родителите, што можат низ физичко присуство и непосреден контакт со учителките…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

СДСМ знае, ама на 8-ми ќе го каже кандидатот

НИТУ ВО ПОСЛЕДНИОТ ПАКЕТ КАНДИДАТИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ, СДСМ НЕ ГО ОБЈАВИ АДУТОТ ЗА КОЧАНИ. КОЧАНЧАНИ ЌЕ ПОЧЕКААТ ДО 8-МИ СЕПТЕМВРИ, КОГА КОНЕЧНО ЌЕ ДОЗНААТ СО КОЈ ПАРТИСКИ ИЛИ НАДПАРТИСКИ КАНДИДАТ ВЛАДЕЈАЧКАТА ПАРТИЈА ЌЕ МУ ИЗЛЕЗЕ НА МЕГДАН НА ОПОЗИЦИСКИОТ, ПРЕД ГЛАСАЧИТЕ. Откако генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски вчера го објави и третиот пакет од 17 кандидати за градоначалници, и соопшти дека преостанало да го официјализираат уште кандидатот за Кочани, станува јасно дека Општина Кочани е под специјален третман. Тоа го потврдува и најавата дека одлуката ќе биде соопштена на…

Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ 

288 нови среднисти во новата учебна година

ЗАПОЧНУВАЊЕТО НА НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА СО ФИЗИЧКО ПРИСУСТВО НА УЧЕНИЦИТЕ И НАСТАВНИОТ КАДАР Е СВОЕВИДНА ПОБЕДА НАД ПАНДЕМИЈАТА, БИДЕЈЌИ ИМ ГО ВРАЌА ЖИВОТОТ НА УЧИЛИШТАТА ВО ВИСТИНСКА СМИСЛА. ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НИКОЛЧО ИЛИЈЕВ НАПРАВИ ОБИКОЛКА НА ОСНОВНИТЕ И СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА. ГОДИНАВА ВО ДВЕТЕ СРЕДНИ УЧИЛИШТА НАСТАВАТА ЌЕ ЈА СЛЕДАТ 1217 УЧЕНИЦИ, ОД КОИ 288 УЧЕНИЦИ ВО ПРВА ГОДИНА. По една ипол година пандемиско образование, без физичко присуство, денеска учениците и просветниот кадар им се вратија на училиштата, создавајќи ја најубавата можна атмосфера за стекнување нови знаења. Возбудата беше присутна кај сите, поради…

Прочитај повеќе