ПОЛИТИКА 

Двата блока сигурни во победа, градоначалник ќе биде еден, или Папазов, или Илијев

На два дена пред истекот на рокот за поднесување кандидатури за градоначалници, се поизвесно е дека во Кочани битката за престижната фотеља ќе ја водат двата најголеми политички блока СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Адутот на опозициската партија, Љупчо Папазов, против адутот на СДСМ Николчо Илијев.  Двајцата партиските доверби ги добија по спроведени анкети меѓу граѓаните, кои покажале убедлива предност на едниот и другиот меѓу гласачкото тело и сопственото членство. Според ВМРО-ДПМНЕ Љупчо Папазов е сигурен победник и иден градоначалник на Кочани. Според СДСМ пак, Николчо Илијев е фаворит за втор мандат…

Прочитај повеќе
СЕРВИСНИ ИНФОРМАЦИИ 

Прекин во водоснабдувањето на дел од Лесна индустрија

Поради изградбата на експресниот пат Штип – Кочани, КЈП „Водовод“ работи на преместување на водоводна линија. Од тие причини, денеска, дел од зоната Лесна индустрија има прекин во водоснабдувањето, кој ќе трае до 14 ч.

Прочитај повеќе