ОПШТИНА КОЧАНИ 

Концесионерот „Текстил“ се откажал од двете ловишта во Општина Кочани ?

Сепак концесионерот „Текстил“ од Скопје ја заврши својата ловостопанска авантура во Кочани. Имено, поради противзаконски дејствија во работењето и сослушани поголем број сведоци, ловци, членови на Здружението, врз основа на што е поднесена кривична пријава, сопственикот се повлекол, односно откажал од организирање на ловната сезона. Тоа значи дека за претстојната сезона во двете ловишта кои се простираат во полскиот и во ридско планинскиот дел нема да се издаваат дозволи и нема да се лови. Засега е нејасно кој ќе се грижи за дивечот во ловиштата, бидејќи логично е дека нема…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Познати кандидатите за градоначалници и за советнии

ОПШТИНСКИТЕ ИЗБОРНИ КОМИСИИ ГИ ДЕФИНИРАА УЧЕСНИЦИТЕ НА ПРЕТСТОЈНИТЕ ИЗБОРИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ И ЗА СОВЕТНИЦИ ВО ОПШТИНСКИТЕ СОВЕТИ. ВО ЧЕТИРИТЕ ОПШТИНИ ВО РЕГИОНОТ ВО ТРКАТА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ФУНКЦИЈА ЌЕ УЧЕСТВУВААТ ВКУПНО ДЕВЕТ КАНДИДАТИ, А ЗА СОВЕТНИЦИ ЌЕ СЕ БОРАТ 19 ПАРТИСКИ И НЕЗАВИСНИ ЛИСТИ. На 11 септември, на полноќ, заврши рокот за пријавување кандидатски листи за советници и за кандидати за градоначалници. Независните и партиите го чекаа последниот момент за да ги достават до Општинските изборни комисии кандидатурите, кои вчера и денеска ја исконтролираа нивната исправност и веќе ги издаваат решенијата…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

За „Осогово„ и „Слога“ по три бода

ОСОГОВО ЈА ПОСТИГНА ПРВАТА ПОБЕДА ВО ПРВЕНСТВОТО, ОД 2:0, ПРОТИВ БРАТСТВО 07, А „СЛОГА 1934“ ОСВОИ ТРИ БОДА НА ГОСТУВАЊЕТО КАЈ ТИМ ЛОКОМОТИВА, И Е ЕДИНСТВЕНА ЕКИПА СО МАКСИМАЛЕН УЧИНОК ВО ПРВИТЕ ТРИ КОЛА. ВО НАРЕДНТО КОЛО КОЧАНЦИ ЈА ПРЕЧЕКУВААТ ТИМ ЛОКОМОТИВА, А ВИНИЧАНИ ПОБЕДА ОД ПРИЛЕП. Успешен викенд за второлигашите Осогово и Слога 1934, кои во рамките на третото коло ги освоија бодовите, прикажувајќи добар фудбал. Осогово стигна до првата победа во новото првенство, против солидната екипа на Братство 07 од Житоше, со резултат 2:0, полувреме 1:0. Кочанчани одиграа…

Прочитај повеќе
ЗЕМЈОДЕЛИЕ 

Гроздоберот почна, цените 15 – 16 денари за кг.

УБАВОТО ВРЕМЕ ИМ ОВОЗМОЖИ КВАЛИТЕТНА БЕРБА НА ГРОЗЈЕТО, КОЕ ГОДИНАВА ГО ИМА ВО ПОМАЛИ КОЛИЧИНИ, НО Е СО МОШНЕ ДОБАР КВАЛИТЕТ ПОРАДИ ИЗОБИЛСТВОТО СОНЧЕВИ ДЕНОВИ. ЛОЗАРИТЕ НЕ СТРАВУВААТ ЗА ПЛАСМАНОТ, БИДЕЈЌИ ИНТЕРЕСОТ КАЈ ЛОКАЛНОТО НАСЕЛЕНИЕ ЗА ГРОЗЈЕ Е ГОЛЕМ. ЦЕНАТА НА ВРАНЕЦОТ СЕ ДВИЖИ ОД 15 ДО 16 ДЕНАРИ ЗА КИЛОГРАМ. Голем број лози во Кочанската Котлина ги искористија изминатите два дена на сончево време за да го оберат грозјето. Вински сорти грозје, од кои најзастапени се вранецот и смедеревката, се береа во подплачковичките населени места. Годинава приносите се нешто…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Прес конференција на ОК на ВМРО-ДПМЕ Кочани

Почитувани, Николчо Илијев иако навидум сите не лажеше за тоа дека не сака да учествува во трка за втор мандат, овие денови е официјално промовиран од СДСМ. Неговата конекција со СДСМ не е многу силна, но затоа неговата врска со Заев е огромна. Тоа е личен сојуз на двајца транзициони олигарси. Сличноста е голема, гледајќи од повеќе аспекти. Двајцата ја искористија транзицијата да направат огромно лично богатсво за сметка на народот. Исто така ги изедначува и желбата за контрола на градежни дозволи, фабриките за марихуана и злоупотреба на позиција власт,…

Прочитај повеќе