ПОЛИТИКА 

Големите сеуште не ги објавиле советничките листи

Дали во прашање се некакви тактизирања до последен момент, или пак технички проблеми со кандидатите, главно двете водечки партии и коалиции, кои ги доставиле советничките листи до Општинската изборна комисија во предвидениот рок, сеуште официјално не ги објавуваат имињата на оние кои ги добиле добитните позиции. Нема објави ниту на социјалните мрежи, иако роковите незапирливо течат. Според изборниот роковник ОИК, откако ќе ги разгледа и прифати кандидатурите, должна е најдоцна до 18 септември да ги достави до ДИК. А ДИК има рок до 23 септември да го изврши жребувањето на…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Тројца кандидати во Ч-О, а само една фотеља

ЗА РАЗЛИКА ОД КОЧАНИ, ВИНИЦА И ЗРНОВЦИ, КАДЕ ТРКАТА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЧКИТЕ ФОТЕЉИ ЌЕ СЕ ВОДИ ПОМЕЃУ ДВА КАНДИДАТА, ВО ОПШТИНА ЧЕШИНОВО-ОБЛЕШЕВО ЗА ПРЕСТИЖНАТА ФУНКЦИЈА ПРЕТЕНДИРААТ ТРОЈЦА. СПОРЕД ИСКУСТВАТА ОД ПРЕТХОДНИ ИЗБОРНИ ЦИКЛУСИ, МНОГУ ВЕРОЈАТНО Е ДЕКА ЌЕ ИМА ВТОР КРУГ ГЛАСАЊЕ, А ПРАШАЊЕТО Е КОЈ ЌЕ ОСТАНЕ ВО НЕГО Изборната трка за градоначалничката фотеља во општина Чешиново-Облешево, каде во игра се тројца кандидати, се очекува да биде најинтересна и најнеизвесна. Гласачите од оваа општина на 17 октомври ќе избираат помеѓу актуелниот градоначалник Горанчо Крстев од СДСМ, Далибор Ангелов од ВМРО-ДПМНЕ…

Прочитај повеќе
ЕКОНОМИЈА 

Лебот од задутре поскапува за три денари

ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕНИТЕ ТРОШОЦИ ВО ПРОИЗВОДСТВОТО, ПЕКАРИТЕ ОД 16 СЕПТЕМВРИ ЌЕ ГО ПОСКАПАТ ЛЕБОТ ОД СЕГАШНИТЕ 25 НА 28 ДЕНАРИ ЗА ВЕКНА. СПОРЕД НИВ И ОВАА ЦЕНА НЕ ГИ ПОКРИВА ПРОИЗВОДСТВЕНИТЕ ТРОШОЦИ, ПА ЗАТОА УШТЕ СЕГА СЕ НАЈАВУВА МОЖНО ВТОРО ПОСКАПУВАЊЕ НА КРАЈОТ ОД ОВАА ИЛИ НА ПОЧЕТОКОТ НА НАРЕДНАТА ГОДИНА Иако неофицијално беше најавено дека лебот ќе се качи од 25 на 30 денари, а бајатиот од 10 на 15 денари за векна, сепак пекарите се договориле зголемувањето да биде три денари, но оставаат можност за втор пораст на цената…

Прочитај повеќе
Uncategorized 

Ноќеска по полноќ почувствуван земјотрес во Кочанско – Виничкиот регион

Ноќеска, пола час по полноќ, жителите на Виница, Кочани и околината кои биле будни, можеа да го почувствуваат слабиот земјотрес, кој ја стресе земјата. Епицентарот на земјотресот бил во рамките на епицентралното подрачје Делчево-Берово, во реонот на Општина Виница, а неговата јачина изнесувала 2,4 степени по Рихтер. Тоа значи дека бил со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала, информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Дел од жителите кои во тоа време биле будни, го почувствувале тресењето, поради што некои имале и непреспиена ноќ. Велат дека…

Прочитај повеќе