ЗЕМЈОДЕЛИЕ 

Откупувачите им кажаа „не“ на политичарите

Откупувачите, односно преработувачите, им кажаа не на политичарите од власта, на нивните барања да ги зголемат откупните цени на арпата и белиот ориз на 25 и 50 денари, пред стартот на овогодишната жетва, но и предизборно. Тоа значи дека паднаа во вода ветувањата дека на оризопроизводителите ќе им се удоволат барањата кои дојдоа директно од првиот човек на владата и министерот Хоџа. Сега под итно ќе мора да се бара друг начин за финансиски да им се помогне на земјоделските производители, оти изборите се ближат. На средбата која деновиве се…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Љупчо Папазов вети проекти и развој

Коалицискиот караван предводен од ВМРО-ДПМНЕ синоќа во Кочани го одржа својот предизборен митинг, на кој пред членовите и симпатизерите на партијата, како и пред граѓаните, зборуваа кандидатот за градоначалник на Општина Кочани, Љупчо Папазов и претседателот на Христијан Мицковски. Кандидатот Љупчо Папазов во ниту еден момент не зборуваше за тоа како во изминатите четири години функционирала актуелната локална власт. Наместо тоа, тој се фокусираше на проектите кои планира да ги реализира доколку биде избран на 17 октомври. Нагласувајќи дека како човек кој е роден, живее и работи во Кочани, ќе…

Прочитај повеќе