ПОЛИТИКА 

Кандидатите ветуваат проекти, реалноста големи поскапувања

ВО ЧУДНИ И НЕЛОГИЧНИ УСЛОВИ СЕ ОДВИВА ПРЕДИЗБОРНАТА КАМПАЊА ЗА ЛОКАНИТЕ ИЗБОРИ, БИДЕЈЌИ ДОДЕКА КАНДИДАТИТЕ ВЕТУВААТ ПРОЕКТИ, ВО РЕАЛНОСТА ЕКОНОМСКИТЕ АНАЛИТИЧАРИ НАЈАВУВААТ ЕНОРМНИ ПОСКАПУВАЊА НА ХРАНАТА, ЕНЕРГЕНСИТЕ, ШТО ЌЕ ФРЛИ ВО СИРОМАШТИЈА ГОЛЕМ ДЕЛ ОД НАСЕЛЕНИЕТО. ЦЕНТРАЛИЗИРАНО РЕЖИРАН ХАОС ВО МЕДИУМСКИТЕ КАМПАЊИ, КАДЕ ЛЕТААТ МИЛИОНИ ЗА НЕЕФЕКТИВНИ РЕКЛАМИ ЗА ПОЕДИНИ ГОЛЕМИ, НАСПРОТИ ЗАБОРАВЕНИТЕ МАЛИ ОПШТИНИ. Предизборната кампања на учесниците на локалните избори не им донесе никакво освежување или надеж на граѓаните за позначајно подобрување на состојбите во општините. Најавената позитивна реторика е со крајно ограничени ефекти, бидејќи се се сведува…

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Со туѓи лични податоци, затвореник вадел брзи кредити

Одделението за внатрешни работи Кочани до Основното јавно обвинителство Кочани, поднесе кривична пријава против П.С.(30) од Струга, на издржување на казна затвор од седум години во затвор Штип и против Н.Н.(28) од Штип. Првопријавениот П.С. остварил комуникација преку апликацијата Messenger со лице од кочанско село, се претставил како женско лице и успеал да го убеди да му ги даде сопствените лични податоци и податоците од неговата трансакциска сметка. После тоа, двајцата пријавени како соизвршители аплицирале за брзи кредити и од две финансиски друштва им биле одобрени парични средства во висина…

Прочитај повеќе