СПОРТ 

„Слога 1934“ немоќна против „Вардар“

Лидерот на табелата Вардар во Виница ја потврди фаворитската улога и со 3:0 лесно стигна до трите бода, против домаќинот „Слога 1934“. Виничани пружија солиден отпор, но и резултатот уште на почетокот на натпреварот беше против нив, по раното водство на скопјани, па и тактичките замисли веројатно брзо паднаа во вода. Еве ги резултатите од 11-то коло: Слога 1934 – Вардар 0:3, Беласица – Тетекс 4:0, Беса 1976 – Охрид 1:3, Караорман – Пелистер 2:1, Гостивар – Арсими 3:0, Лок. Скопје – Борец 3:2, Саса – Детонит Плачковица 1:1, Воска Спорт…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Избор на нови членови на органите во неколку месни заедници во Општина Кочани

Поради истекот на мандатот на членови на органите на облиците на месната самоуправа, градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов донесе одлука за распишување избори за нови органи на месната самоуправа. Согласно Статутот на Општина Кочани, ќе се избираат нови членови на органите на облиците на месна самоуправа за населените места: Полаки, Ново Село, Горно Гратче, Костин Дол, Речани, Небојани и Главовица. Изборот ќе се изврши на собир на граѓани, којшто ќе се одржи на 18 ноември, со почеток во 15 ч., во месноста викана Крушка. Граѓаните со право на глас…

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Двајца повредени, седуммина приведени, полицијата пукала во воздух – тепачка во Кочани

Двајца повреден и седуммина приведен е епилогот од тепачката која ноќеска еден час по полноќ се случила пред угостителски објект во Кочани. Во тепчката учествувале девет лица. Двајца се здобиле со исеченици и се пренесени во болница информира Министерството за внатрешни работи. -На 05.11.2022 во 01.15 часот полициски службеници од ОВР Кочани ги лишиле од слобода Џ.Ц.(29), Џ.Б.(33), И.К.(27), М.М.(30), Д.Д.(21), Г.Т.(25) и Б.С.(22), бидејќи пред угостителски објект во трговски центар во Кочани, по претходна расправија, започнале меѓусебна физичка пресметка во која учествувале Џ.Б., М.М., К.А., И.К. и Џ.Ц. од…

Прочитај повеќе