ОПШТИНА КОЧАНИ 

Потпишан договорот за изведба на новопроектирана улица на Пониква

Градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов го потпиша договорот за изведба на новопроектирана улица со должина од 340 м, во СРЦ „Пониква“. Потпишувањето на договорот е по спроведена јавна набавка од Центарот за развој на Источниот Плански Регион, а за изведувач е избран „Дикор ЦД“ од Струмица. Реализацијата е со средства за  планските региони обезбедени од Буџетот на Република Северна Македонија, Центарот за развој на Источниот Плански Регион и од Буџетот на Општина Кочани – со одлука на Советот на Општина Кочани за кофинансирање на проектот „Уредување на СРЦ Пониква“.…

Прочитај повеќе
КОРИСНО 

Ќе се реновира и доопреми „Бавчалук“

Фондацијата за развој на локалната заедница Штип застапувана од Извршниот директор Невенка Лонгурова Гирова, како давател и Општина Кочани застапувана од Градоначалникот Љупчо Папазов, како корисник на поддршката, деновиве потпишаа Меморандум за соработка за проектот „Направи разлика!“. Притоа, двете страни се договорија Фондацијата за развој на локалната заедница Штип да му додели на корисникот, финансиска поддршка во износ од максимум 1.050.000 денари за покривање на максимум 30% од трошоците за реализација на иницијативата: „Уредување на паркот во месноста Бавчалук“. Инаку, вкупната вредност на проектот изнесува 3.781.720,00. Реализацијата на иницијативата е…

Прочитај повеќе
ЕКОНОМИЈА 

За пензионерите во БИХ и пензија и работа

Пензионерите во Босна и Херцеговина конечно добија можност да работат без да им се запре исплатата на пензијата. Но, можат да работат само оние кои отишле во  предвремена и старосна пензија, но не и оние кои примаат семејна и инвалидска пензија. Законските измени се донесоа затоа што Уставниот суд ја прогласи за неуставна суспензијата на пензиите за пензионерите кои ќе се вработат. Важната законска измена ја поздравија и самите пензионери од оваа бившојугословенска држава кои во иднина ќе можат да се вработат без да им се укине пензијата. Во уште…

Прочитај повеќе
МАКЕДОНИЈА 

Лани искоцкани 800 милиони евра

Неверојатни 800 милиони евра оставиле граѓаните во нашата сиромашна држава на разни игри на среќа, народски кажано, на коцка во текот на 2023 година. Имено, толкави пари инкасирале 58-те правни субјекти кои се занимавале со коцкање и обложување. Притоа, компаниите кои се занимаваат со оваа дејност, имале чиста добивка од 70,4 милиони евра, што за држава и граѓани со мала финансиска моќ, е извонреден профит. Не се знае колку пари се изнесени од државата и искоцкани низ балканот и пошироко. Инаку, во оваа дејност со обложување и игри на среќа…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

Селекторот Андов со нова победа со женската репрезентација

Женската фудбалска репрезентација на Македонија, под водство на селекторот Александар Андов, извојува значајна победа на гостувањето кај Молдавија со резултат 4:2 со што го забележа вториот триумф во квалификациите за ЕП 2025. Стратегот на нашиот национален тим постави ефективна тактика и го надмудри селекторот на домаќинките, што резултираше со надмоќна и ефикасна игра. По ова коло, Словенија е првопласирана со максимални 12 бодови, Македонија е втора со освоени седум бода, третопласирана е Летонија со три, а еден има Молдавија. Следниот мошне значаен натпревар избраничките на селекторот Александар Андов ќе го…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

Преку спектакл до опстанок

Осогово го одигра најдоброто полувреме откако е член на втората фудбалска лига на Македонија и тоа против една од најдобрите екипи Пелистер, и стави печат на уште една сезона во второто по квалитет натпреварување во државата. Со трите гола и трите бода освоени во последното полувреме од последното коло, жолто-сините ги израдуваа навивачите и најверните сејмени, но и љубителите на фидбалот во регионот, бидејќи сите тие ќе имаат можност уште една година да гледаат второлигашки фудбал на градскиот стадион Никола Мантов во Кочани. Управата на Осогово на спуштањето на завесата…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

Бод за завршна драма на Осогово за опстанок

Во предпоследното коло на Втората фудбалска лига на Македонија, Осогово го освои можеби најзначајниот бод во последните десетина годни, бод на надеж, кој ги продолжува и ги прави шансите за опстанок поприлично реални. Можеби спасоносниот бод, доколку се потврди со победа против Пелистер на свој терен, во последното коло, е освоен во натпревар кој домаќините, Аресими, со два гола го шокираа гостите. Меѓутоа, водството како да ги отрезни кочанчани, кои како да сватија дека нема што повеќе да загубат, што придонесе за отворена игра и брзо израмнување на резултатот на…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Мал зафат за голема сообраќајна придобивка

Заврши реализацијата на градежните активности за модернизација на преминот на горниот строј на пругата која поминува низ јужниот дел од градот Кочани, поконкретно со вкрстувањето на патниот премин кај основниот суд, кој претставува дел од ул. „Никола Карев“. На преминитесе одстранети сериозните деформитети кои го отежнуваа сообраќајот, и е поставена гумена подлога со цел да се амортизира и олесни минувањето на возилата и да се забрза протокот на сообраќајот. Овој релативно мал зафат ќе обезбеди голема сообраќајна придобивка бидејќи фреквенцијата ќе се одвива со нормален тек, а возачите нема да…

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Маж загина во сообраќајка на експресниот пат

Триесет и девет годишен маж загина во трагичната сообрајна несреќа што ноќеска се случила на експресниот пат Штип-Кочани, близу клучката за накај Пробиштип. Пријавата за трагичната несреќа во СВР-Штип стигнала во 2.24 часот, потврдуваат од СВР-Штип. Според неофицијални информации во несреќата учествувало само едно возило. Од првичниот увид е утврдено дека автомобилот марка Рено „лагуна“ со скопски регистерски таблички, од засега непознати причини  излетало од коловозот, Притоа, од здобиените повреди починал совозачот И.М од Скопје, додека сопругата која наводно го управувала возилото, како и две малолетни деца се пренесени во…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Велигденска честитка од градоначалникот

По повод големиот христијански празник Велигден, градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов до верниците од православната вероисповед упати честитка, во која стои: „Почитувани сограѓани, Во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден, дозволете ми да Ви го честитам Вам, на сите православни верници и да Ви посакам Христова љубов, здравје и спокој во секој дом. Празнувајќи го Христовото воскресение ја славиме безусловната љубов и мирот меѓу сите луѓе на светот, ја чуваме нашата традиција, нашето духовно културно наследство, затоа да се радуваме заедно со радоста велигденска и сплотенo да го прославиме…

Прочитај повеќе