КОРИСНО 

300 багреми ќе го украсат патот кон Пресечена скала

Успешно е реализирана уште една еколошка граѓанска иницијатива. Жители на населбата Усова Чешма засадија 300 млади багреми долж улицата „Мишо Арсов“. Оваа улица, која неодамна беше асфалтирана, го спојува овој дел од градот, преку месноста Пресечена Скала со главниот пат до селото Гратче.Мотивирани од новата сообраќајница којашто им ја олеснува и скратува комуникацијата со руралниот дел, жители од овој дел на Кочани го озеленија овој потег и од двете страни на улицата. – Ова е уште еден убав гест кој е за поздравување и кој покажува дека граѓаните се свесни…

Прочитај повеќе
ГРАЃАНИТЕ НИ ЈАВУВААТ 

Протестот на жителите од трите населби, не е етнички, ни политички …

… велат во денешното известување жителите на Трајаново Трло. Постојат обиди на одредени политичари и поединци од Ромската етничка заедница да му дадат етнички и партиски контекст на вчерашниот протест и тоа преку ширење на говор на омраза и поттикнување на етнички тензии преку социјалните мрежи. За овие лица ќе бидат поднесени соодветни поднесоци до надлежните органи. Би сакале да ја информираме јавноста дека во ниту еден момент вчерашниот или кој било претходен или иден протест на жителите од населбата Трајаново Трло и околните населби, не бил и нема да…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Ромите од Кочани – незадоволни од спречувањето на изградбата на објекти за семејствата од Старата касарна

По вчерашниот протест на жители од населбата Трајаново Трло против изградбата на станбените објекти за домување на семејства во социјален ризик, денеска по иницијатива на ромски здруженија, градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев одржа средба на која ги слушна нивните ставови и видувања за ова прашање. – Се соочивме со огромно незадоволство и револт кај претставниците на ромски невладини организации и на Партијата за демократски просперитет на Ромите. Тие беа подготвени за мирен протест бидејќи се огорчени од пораките што се испратени од вчерашниот протест, со кој група граѓани се…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Граѓаните не се против изградбата на куќите, туку против наметнатата локација

ЛОКАЛНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ТРЕБА ДА БИДАТ ФАКТОРОТ КОЈ ЌЕ ГО ОБЈАСНАТ И АМОРТИЗИРААТ НЕДОРАЗБИРАЊЕТО И ПРИЧИНИТЕ ЗА ПРОТЕСТИТЕ И КОНТРАПРОТЕСТИТЕ НА ГРАЃАНИТЕ, БИДЕЈЌИ ПОЛИТИЧКИТЕ ФАКТОРИ ВЕЌЕ ТРГНАА ВО ИСКОРИСТУВАЊЕ НА СИТУАЦИЈАТА И ЕДНОСТРАНО РЕАГИРАЊЕ. ВЧЕРАШНИОТ ПРОТЕСТ БЕШЕ ПРОТИВ НАМЕТНАТАТА ЛОКАЦИЈА, А НЕ ПРОТИВ ИЗГРАДБАТА НА ДВАЕСЕТТЕ ТИПСКИ КУЌИ, КОИ ЌЕ ОСТАНАТ СОПСТВЕНОСТ НА ОПШТИНАТА А ЌЕ ГИ КОРИСТАТ СЕМЕЈСТВАТА ОД СТАРАТА КАСАРНА По вчерашниот протест на жителите од Трајаново Трло, Шатровиќ и Усова Чешма, за денеска бил закажан протест и од страна на невладините организации и граѓаните од Ромското Маало. Меѓутоа…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Да не се попречува изградбата на куќите за Ромските семејства

Реакција на Аки Акиов од ПДПР, по однос на протестот одржан од жителите на населбидете Трајаново трло, Усова чешма и Шатровиќ Жители на населбите Трајаново Трло, Усова Чешма и Шатровик утрово излегоа на мирен протест со барање за запирање на подготвителните работи и темелно преиспитување на целокупната процедура од страна на Советот на Општина Кочани за изградба на објекти за домување наменети за лицата кои живеат во Старата касарна во Кочани со натпис ,,САМО ПРЕКУ НАС МРТВИ,,. РЕАГИРАМЕ токму поради националното однесување на жителите од населбите Трајаново Трло, Усова Чешма…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Драматични битки за живот водат заболените граѓани и лекарите во ковид амбулантите

Крајно несоодветната транспарентност во функционирањето на ковид амбулантите и центрите во здравствените установи низ градовите и регионалните центри и одсуството на кампања за конкретни и концизни совети до граѓаните, заедно со речиси едногодишното примарно лекување по телефон, според поедини врвни доктори, доведоа до експлозија на ширењето на Ковид 19 во регионот и во државата. Истовремено голема е дистанцата помеѓу тоа што се случува во Ковид амбулантите и надвор од нив, бидејќи граѓаните не ни можат да претпостават какви драми се одвиваат во битката на секој болен да преживее, како и…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

СПА центарот и(ли) Бањата, заглавени во ДУП-от

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НИКОЛЧО ИЛИЈЕВ ВО ИЗЈАВА ЗА ТВ КОЧАНИ ПОСОЧИ ДЕКА КОЧАНЧАНИ НЕМААТ СПА ЦЕНТАР И БАЊА ЗАТОА ШТО НЕ Е ИЗРАБОТЕН ДУП ЗА ГРАДСКА ЧЕТВРТ 14. КАКО ШТО СЕГА СТОЈАТ РАБОТИТЕ СЕ ЧИНИ НИКОЈ НЕ ЗНАЕ КОГА КОЧАНЧАНИ И НАСЕЛЕНИЕТО ОД РЕГИОНОТ ЌЕ МОЖАТ ДА ГИ КОРИСТАТ БЛАГОДЕТИТЕ НА ЛЕКОВИТАТА ТЕРМАЛНА ВОДА. По објавувањето на прилогот за апсурдната ситуација дека при изобилство на геотермална и воедно лековита вода, кочанчани немаат бања за да ги користат нејзините благодети, и јавно поставените прашања, каде „заглави“ Спа центарот вреден 1.300.000 евра, кој треба(ше)…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Граѓаните ја одбранија локацијата, градоначалникот најави нова постапка

ЖИТЕЛИ ОД ТРИ НАСЕЛБИ МУ ГО РАСИПАА ПЛАНОТ НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ, ГО СПРЕЧИЈА ПОЧЕТОКОТ НА ИЗГРАДБА НА ДВАЕСЕТТЕ ТИПСКИ КУЌИ-ПОДАРОК ЗА ДИВОВСЕЛЕНИТЕ ЖИТЕЛИ НА КАСАРНАТА. НАСОБРАНИТЕ ОД ТРАЈАНОВО ТРЛО, УСОВА ЧЕШМА И ДРАЧЕВИЌ ПОБАРАА ПРОМЕНА НА ЛОКАЦИЈАТА ЗА ИЗГРАДБА НА КУЌИТЕ, ПОТЕНЦИРАЈЌИ ЈА СВОЈАТА ОДЛУЧНОСТ СО ТРАНСПАРЕНТОТ „САМО ПРЕКУ НАС МРТВИ“ Откако дознале дека денеска во Кочани ќе бидат поставени темелите на изградба на дваесетте типски куќи наменети за своевремено дивовселените  жители во старата касарна, граѓани од населбите Трајаново Трло, Усова Чешма и Шатровик утрово ја вратија назад градежната механизација, и…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Болните сами купуваат кислородни машини, надлежните молчат …

ВО БИТКАТА СО КОРИД 19, А ПОРАДИ НЕДОСТИГ НА МЕСТА И КИСЛОРОД ВО АМБУЛАНТИТЕ, СЕ ПОГОЛЕМ БРОЈ ГРАЃАНИ САМИ ИЗДВОЈУВААТ ПО 1000 ЕВРА И ПОВЕЌЕ, ЗА ДА МУ ОБЕЗБЕДАТ НА ЗАБОЛЕНИОТ КИСЛОРОДНА ПОДДРШКА КОЈА ЖИВОТ ЗНАЧИ. ЌЕ НАВЛЕЗАТ ЛИ ОДГОВОРНИТЕ НА ЛОКАЛНО НИВО ПОДЛАБОКО ВО СУШТИНАТА НА ПРОБЛЕМИТЕ СО И ОКОЛУ КОВИД 19 ПАНДЕМИЈАТА. Помеѓу многубројните драматични и тешки патешествија низ кои минуваат заболените од Ковид 19 и нивните семејства, е и трката по машини за кислород, предизвикана од немањето доволно места и боци во здравствените институции. Иако во јавноста…

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Трканчани се испотепале, заиграл и нож

В недела, на 04. април 2021 година, околу 22.00 часот во Полициската станица Кочани бил приведен дваесет и шест годишниот И.М. од селото Тркање, затоа што истата вечер, околу 21.40 часот со остар предмет го нападнал триесет и осумгодишниот И.С. исто така од Тркање. На нападот со ладно оружје му претходела физичка пресметка помеѓу триесет и осум годишниот И.С. и осумнаесетгодишниот М.С, двајцата од с.Тркање, од една, и дваесет и шестгодишниот И.М. од истото село, од друга страна. Се работи на комплетирање на случајот, по што против лицата ќе бидат…

Прочитај повеќе