СПОРТ 

Спортската стипендија од Општина Кочани – за каратистката Мартина Шахинова

Мартина Шахинова, репрезентативка, член на Карате клубот „Партизан“ од Кочани ја доби стипендијата за спортист-спортска надеж што ја доделува Општина Кочани за спортски резултати постигнати во претходната година.Пријавата на Шахинова беше единствена на конкурсот што го распиша Општина Кочани, за што најголемо влијание имаше здравствената криза која предизвика застој во редовните спортски активности и натпреварувања.Мартина Шахинова во 2020 година, во периодот пред почетокот на пандемијата, учествуваше на Европското првенство во Будимпешта, освои второ место на меѓународен натпревар во Србија, го доби Националното спортско признание – спортска надеж, беше прогласена за…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

Кој (треба да) се грижи за спортот во Кочани?

ВО МНОГУ ПОСИРОМАШНИ ГОДИНИ СПОРТОТ И СПОРТИСТИТЕ БЕА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗБИДНУВАЊАТА ВО ОПШТИНАТА. СЕГА ВО ВРЕМЕ НА ПРОЕКТИ И БИЗНИС БОГАТАШИ, КЛУБОВИТЕ ЗГАСНУВААТ КАКО ДА ГИ ЗАФАТИЛА НЕИЗЛЕЧИВА ЕПИДЕМИЈА, ШТО НЕ Е ПОСЛЕДИЦА САМО НА КОВИД КРИЗАТА. НАВИСТИНА, КОЈ И КОЛКУ СЕ ГРИЖИ ЗА СПОРТОТ ВО КОЧАНИ? Што се случува со спортот во Кочани? Дали наместо спортски клубови, многу брзо ќе остане само стратегијата за спорт, како документ од кој до практична реализација треба да се помине долг пат. Деновиве објавените фотографии од салата на БК „Спартак“ оставаат морничав…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

Пониква угости осумдесетина велеслаломисти

На „шарената“ патеката бр. 3, поради недоволно снег, на Пониква денеска се одржа „Осоговскиот велесламом 2021“. Во организација на Општина Кочани и на Скијачката Федерација на Македонија, се натпреваруваа 82 скијачки од Кочани, Скопје, Битола, Штип, Виница и други градови. И покрај сончевото време и високите температури изминатава седмица, патеката ги задоволуваше критериумите за скијачкиот настан. Во петте категории во машка и во женска конкуренција најуспешни беа: Нина Манасиева и Мартин Паниевски во категоријата цицибани; Ана Костова и Кирил Глигоров во категоријата  деца; Сара Димитровска и Дарко Ставрев во категоријата…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

Различно гледање на работите ги разделија ФК „Слога“ и Крсте Крстев !?

Сеуште нема, а веројатно и воопшто ќе нема официјално соопштение од ФК „Слога 1934“ за прекинатата соработка со шефот на стручниот штаб Крсте Крстев, односно за причините за неотповикливата оставка на кочанскиот фудбалски стручњак. Ако се знае дека финансиите не се проблем во овој спортски колектив, тогаш останува логичната претпоставка дека се работи за некакво несогласување. Одејќи по таа логика, Актуелности дознава дека во прашање е токму недоразбирање на релација Крстев-Управа на клубот, околу политиката на изборот на фудбалери и одлучувањето кој треба да игра, а кој не. Крстев, наводно…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

„ОСОГОВО“ ДОБИ 1.700.000, „СЛОГА“ – 700.000, ЖФК „КОЧАНИ“ – 500.000 ДЕНАРИ

Агенцијата за млади и спорт ја објави целосната листа на клубови кои добиваат финансиските ваучери кои значително ќе им помогнат во нивното понатамошно функционирање. Меѓу клубовите од регионот кои најмногу се офајдија од парите од Агенцијата за млади и спорт е  ГФК Осогово кој доби 1.700.000 денари. На сметката на второлигашот ФК „Слога 1934“ ќе легнат 700.000 денари, или два ипол пати помалку од кочанскиот второлигаш.Значајна сума на средства доби и ЖФК „Кочани“ на кого АМС му додели 500.000 денари.Со овие износи се очекува значително да се подобри финансиското работење…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

Второлигашот „Слога 1934“ со прва овогодишна победа

Во главно изедначен натпревар, во кој шефовите на стручните штабови на двете екипи ја проверуваа подготвеноста на секој фудбалер за пролетната полусезона, Слога 1934 и Каменица Саса одиграа интересен дуел, во кој поснаодливи беа виничани, кои на крајот славеа со 1:0. Иако се играше по сончево но студено време и лизгав терен фудбалерите на двете екипи прикажаа пожртвувана игра со желба да се победи противникот иако резултатот не беше во преден план. Според реакциите на Крстев и Здравков за време на натпреварот, тие се задоволни од физичката подготвеност на секој…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

„Слога 1934“ со минимален пораз од „Дрита“ во Тетово

Во рамки на подготовките за пролетниот дел од првенството во Втората фудбалска лига Исток, екипата на Слога 1934 денеска го одигра првиот контролен натпревар, против „Дрита“ во Тетово. Виничани претрпеа минимален пораз од 1:0, во натпревар во кој резултатот беше во втор план. Тоа што е битно во оваа фаза од подготовките е мошне добрата физичка подготвеност на фудбалерите, кои на лошиот терен прикажаа завидна борбеност и ангажираност во сите линии. Фактот дека во игра влегоа сите расположиви фудбалери ја потврдува намерата на шефот на стручниот штаб Крсте Крстев да…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

10.000 долари за ЖФК „Кочани“

Фудбалската федерација на Македонија ќе ги поткрепи сите женски фудбалски клубови, членови на Првата фудбалска лига, со по 10.000 долари.Тоа значи дека и ЖФК Кочани ќе добие толкав износ, што значително ќе ја подобри финансиската состојба во клубот, кој годинава е во незавидна ситуација, и кога е во прашање буџетот, и резултатите во првенството. Одлуката ја донесе Управниот одбор и се однесува на сите 15-те клубови кои се дел од нашата прва женска сениорска лига за полесно да го пребродат овој период во време на криза поради пандемијата со Ковид-19.…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

„Чешиново 2015“ без „муниција“ и против „Детонит Јуниор“

Во недела се одигра 10-тото коло од треата фудбалска лига Исток во кое „Чешиново“ е поразено од „Детонит Јуниор“ со  0:2, во натпревар во кој стрелците немаа свој ден и не ги искористија многубројните шанси за гол. Во Василево конечно успех на истоимениот клуб, кој ја победи „Тиверија“ со 5:2. Во Лозово „Работник“ претрпе убедлив пораз од „Хоризонт Турново“ со 0:3, а во Раклиш, домашниот „Раклиш“ иако имаше сигурно водство, до крајот на натпреварот „Овче Поле“ направи целосен пресврт и победи со 3:4. Екипата на „Спартмани“ беше немоќна против „Брегалница сениори“ и претрпе пораз…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

„Осогово“ ефикасен против Росоман, „Слога 1934“ немоќна против „Брегалница“

Со ефикасното 16 коло од Втората лига Исток, спуштена е завесата на есенската полусезона. Досегашниот дел од првенството го карактеризираат главно очекувани резултати и пласмани, освен пријатното изненадување од Виница, кое долг период се држеше во првите четири-пет екипи. Осогово значитечно го поправи впечатокот во финишот, особено по победите против Победа и Росоман. Штипска Брегалница очекувано ја запоседна лидерската позиција, пред Тиквеш, кој не го издржа притисокот и направи неколку неочекувани киксови, особено оној против Кит Го во Кавадарци. Во последното есенско коло постигнати се следните резултати: „Росоман“ – „Осогово“ …

Прочитај повеќе