КУЛТУРА 

На 60-от ДАФ, 6 домашни и 4 странски претстави

Селекторот на 60-то. издание на Драмски Аматерски Фестивал кој ќе се одржи кон крајот на мај, Игор Џамбазов, од вкупно пријавените 16 претстави одбра 10, плус две вон конкуренција. Интернационалната димензија на фестивалот ќе му ја дадат три претстави од Србија и една од Хрватска.                                                           Селектирани за учество се следните претстави и театарски групи: „НОЌ ВО МУЗЕЈОТ“ на ЦК ИВАН МАЗОВ-КЛИМЕ од КАВАДАРЦИ, „ТУНЕЛ“ на ТЕАТАРСКАТА ГРУПА „ГОДО- ТУНЕЛ“ од КОЧАНИ, „ДРАГИ УМЕТНИЦИ“ на ТЕАТАРОТ „ЧЕКОРИ“ од СКОПЈЕ, „ТЕНЏЕРОСАУРУС“ на театарската група ТИНТИРИ МИНТИРИ“ од СКОПЈЕ, „ЧУДАТА…

Прочитај повеќе
КУЛТУРА 

Започнаа Ѓурѓовденските обичаи …

Попладнево со дефилето, традиционалните игри и концертот во Зрновци, започнаа десетите Ѓурѓовденски обичаи, ора и песни, организирани од Фолклорниот ансамбл „Љупчо Сантов“ од Оризари, а поддржани од Министерството за култура. На оваа манифестација учествуваат десетина ансамбли од земјава и од странство, кои пред публиката во Зрновци се претставија со одбрана програма, карактеристична за местата од кои доаѓаат. Пред почетокот на концертот, претседателот на ФА „Љупчо Сантов“, Александар Тошев им додели благодарници на градоначалникот на Општина Зрновци, Борчо Коцев, како и на учесниците на манифестацијата.

Прочитај повеќе
КУЛТУРА 

„Низ традицијата“ – концерт на класата по традициски инструменти од ОМУ „Ристо Јуруков“ – Кочани

Основното музичко училиште „Ристо Јуруков“ синоќа го одржа првиот од серијата концерти насловени „Музичка среда“, на кој се претставија учениците што ги изучуваат традициските инструменти. Раководниот и наставниот кадар во кочанското музичко училиште оценува дека  богатата народна култура која е создавана со векови треба постојано да се надградува и да се пренесува од генерација на генерација.  Концертот под наслов „Низ традицијата“ го потврди интересот кај учениците и посветеноста во изучувањето на традициските инструменти. Учениците од класата по традициски инструменти настапија со ученици од класите по гитара и хармоника, со наставниците…

Прочитај повеќе
КУЛТУРА 

Утре во ЈОУ Библиотека „Искра“, традиционално ќе се одбележи 23 април, Светскиот ден на книгата и авторското право

  На 24 април, понеделник во ЈОУ Библиотека „Искра“ – Кочани, традиционално ќе се одбележи 23 април, Светскиот ден на книгата и авторското право, прогласен од страна на УНЕСКО во 1995 година.     На манифестацијата ќе бидат прочитани пораките, кои секоја година се објавуваат по повод 23 април, Светскиот ден на книгата и авторското право. Македонската порака, за 2023 година е напишана од проф. д-р Ана Стојаноска, а светската порака е напишана од г-ѓа Одре Азуле, генерален директор на УНЕСКО.      Традиционално, ќе бидат прогласени најдобрите читатели во ЈОУБ…

Прочитај повеќе
КУЛТУРА 

60 годишниот ДАФ „казнет“ од Министерството за култура

Министерството за култура за јубилејното 60-то издание на единствената и најстара манифестација во драмскиот аматеризам во државата одлучи да го „награди“ ДАФ со неверојатни 270.000 денари. Со овие средства и со средства од општината, организаторите кон крајот на мај, кога вообичаено се одржува фестивалот, треба да пречекаат и угостат 12 до 14 групи од државата и од странство, плус други уметници од сферата на музиката, ликовната уметност и друго. На тие трошоци треба да се додадат и оние за сала, монтажна бина, озвучување, награди и дипломи, освежување … Не така…

Прочитај повеќе
КУЛТУРА 

Два концерта на ФА „Љупчо Сантов“ – Оризари

ФА „ЉУПЧО САНТОВ“ СО ДВА ПРЕДНОВОГОДИШНИ КОНЦЕРТА ЗАОКРУЖИ УШТЕ ЕДНА УСПЕШНА ГОДИНА ИСПОЛНЕТА СО МНОГУ МЕЃУНАРОДНИ ФЕСТИВАЛИ И НАСТАПИ НИЗ ДРЖАВАТА. ДВАТА КОНЦЕРТА ВО ЗАРНОВЦИ И ВО ОРИЗАРИ СЕ НАЈУБАВАТА НОВОГОДИШНА ЧЕСТИТКА И НАЈАВА ЗА УШТЕ ПОАМБИЦИОЗНА ПРОГРАМА ВО 2023 ГОДИНА. Фолклорниот ансамбл „Љупчо Сантов“ од Оризари, тековната година ја круниса со два предновогодишни концерта наменети за публиката од која произлегуваат неговите членови. Првиот се одржа во Зрновци, на 24. Декември, во Домот на културата, каде ансамблот има своја секција, која активно и успешно функционира. Вториот во Оризари, на 25…

Прочитај повеќе
КУЛТУРА 

ЗАПОЧНА 16. САЕМ НА КНИГАТА 2022

Денеска започна 16. Саем на книга во ЈОУ Библиотека „Искра“ – Кочани. Саемот ќе трае од денеска 7 ноември до 12 ноември, секој ден од 10 до 18 часот. – Саемот на книгата се организира традиционално секоја година во склоп на Месецот на книгата. Претставени се петнаесет издавачки куќи од Македонија кои поголемиот дел од нив се долгогодишни соработници на нашата библиотека, а две издавачки куќи се нови – истакна Кристина Ѓорѓиевска Атанасова, директорка на ЈОУБ „Искра“ – Кочани. Во склоп на денешното свечено отварање на саемот, беа доделени наградите…

Прочитај повеќе
КУЛТУРА 

На 2 јуни – промоција на делото „Седумте“ од Илина Арсова

В четврток, на 2 јуни, во Јавната општинска установа библиотека „Искра“ ќе биде промовирано делото „Седумте“ од алпинистката, амбасадорка на родовата еднаквост во спортот, екологистка и ликовна уметница Илина Арсова. Настанот, кој го организираат Општина Кочани и Библиотеката „Искра“, има три содржини. Во 11 ч., во дворот на Библиотеката, претставници на кочанските планинарски друштва „Москито“ и „Осогово“ и на Извидничкиот одред „Ластовица“ ќе имаат средба со Илина Арсова на која ќе можат да разменат искуства и да разговараат за можностите и предизвиците  во планинарењето. Од 12 ч., во просториите на…

Прочитај повеќе
КУЛТУРА 

Летен караван на книгата во склоп на Драмскиот аматерски фестивал

59. издание на Драмскиот аматерски фестивал коeшто започна на 23.05.2022 и се одржува во Градскиот Парк пред широката кочанска публика, секојдневно се збогатува со најразлични содржини.На свеченото отворање по поздравниот говор на Кристина Атанасова Арсова, претседателка на Управниот одбор на ДАФ и официјалното отворање кое го прогласи градоначалникот Љупчо Папазов, започнаа секојдневните прикажувања на драми кои се дел од овогодинешната програма на ДАФ. Во склоп на целокупната програма, денеска започнува Летен карван на книгата на МАИ, којшто ќе се одржи од 25 до 29 мај, секој ден од 10 до…

Прочитај повеќе
КУЛТУРА 

Утре започнува 59 издание на Драмскиот аматерски фетивал во Кочани

Со прес конференција , закажана за утре 23 мај во Градскиот парк во Кочани,започнува 59 издание на Драмскиот аматерски фестивал. По официјалната прес конференција итсиот ден во 20 часот фестивалот свечено ке биде отворен со претставата „Самоубиство во одбрана „ од Алтернативниот театар  „Отпишани„ од Скопје, а веднаш по претставата следува музичка програма со  Light show и DJ Pancho. Вториот ден од ДАФ  , вторник во 12 часот ке се одржи претставата за деца „Приказна за волшебната шума„ во изведба на театарот од Кавадарци, а во вечерниот термин е претставата…

Прочитај повеќе