Uncategorized 

Во полициска акција санкционирани 28 возачи од Кочани

Во текот на изминатата вечер (13/14.08.2022) во рамки на проектот „Безбедно лето 2022“, во периодот од 21.00 до 04.00 часот, Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведе акциска контрола на територијата на град Кочани за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. При контролата санкционирани се 28 возачи, од кои девет за возење без возачка дозвола, осум за возење под дејство на алкохол… На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци. Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. МВР апелира до сите учесници во…

Прочитај повеќе
Uncategorized МАКЕДОНИЈА 

Стразбур ја прифати апликацијата на Ратко Димитровски за Поштенска Банка

Апликацијата до Европскиот суд за човекови права, поднесена од обвинетиот Ратко Димитровски за случајот „Поштенска банка”, преку адвокатот Петро Јанура, е прифатена. Таа успешно ја помина првата прелиминарна фаза на испитување на допуштеност. Предметот е регистриран и проследен на понатамошно постапување. – Апликацијата е поднесена во врска со поднесениот обвинителен акт, кој беше крајно неоснован. Уште од моментот на отворањето на случајот па до денес, во континуитет се вршат флагрантни повреди на моите права. По поднесувањето на обвинението, беа вложени сериозни приговори кои укажуваа дека обвинителниот акт е поднесен без…

Прочитај повеќе
Uncategorized 

Ресторан РОМА ,пријатен амбиент и прекрасна храна

РЕСТОРАН РОМА ЧЕШИНОВО ЗА ОПУШТЕНИ СРЕДБИ И ВЕСЕЛИ ДРУЖЕЊА ИДЕАЛЕН СПОЈ НА ПРИРОДА И АМБИЕНТ И ГУРМАНСКИ ДОМАШНИ СПЕЦИЈАЛИТЕТИ ВО РОМА НЕЗАБОРАВНИ СВАДБИ,РОДЕНДЕНИ,КРШТЕВКИ И ПРИВАТНИ ЗАБАВИ КВАЛИТЕТОТ И ЦЕНИТЕ СЕ НАШИТЕ АДУТИ „НЕ СЕДИ ДОМА, ДОЈДИ ВО РОМА„ 078/450-519 И 078/412-075

Прочитај повеќе
Uncategorized 

Младите од Зрновци трчаа во чест на Васе Ангелов

Денеска општина Зрновци беше организатор на првиот урбано ридски крос „Младите трчаат„ во чест на Васе Ангелов. На трката учествуваа над 130 натпрварувачи , а се трчаше по патека долга 2,5 километри, односно од повеќенаменското игралиште „Васе Ангелов„ до манастирот „Св.Тома„ на планината Плачковица. До целта први стигнаа Дејан Анакиев, Филип Андонов и Ѓорги Саканарски, додека во категоријата деца најбрзи беа Марио Стојанов, Јован Илиев и Славче Станоевски. Од ЛМС на општина Зрновци истакнаа дека оваа трка догодина ке прерасне во регионална со учество на голем број натпреваруваачи од регионот.…

Прочитај повеќе
Uncategorized 

На 20 и 21 мај – концерти на „Пијано трио“ во Кочани и во Виница

В петок и сабота, на 20 и 21 мај „Пијано трио“ ќе одржи концерти во Кочани и во Виница. Тројцата академски музичари Диана Мирчевска (виолина), Верица Ајтовска (виола) и Иван Трајковски (пијано) ќе изведат атрактивни дела од Дмитриј Шостакович и Астор Пјацола. – Публиката ќе има можност да ги слушне „Пет дела за две виолини и пијано“ и помалку познатата нежна страна на Шостакович: оваа музика е убава и директна – радосна и тажна за возврат, но неизречена од стравот и гневот, очигледни во многу други негови дела. Ќе го изведеме…

Прочитај повеќе
Uncategorized 

Си замина Киро Герасимов (1951-2022)

IN MEMORIAM Вчера, по долга борба со болеста, во 71-та година од животот, почина легендата на кочанското и Македонското новинарство, Киро Герасимов. Неговиот препознатлив глас и префинета дикција со децении ги информираа граѓаните во државата, како неприкосновен хроничар на настаните во неговото Кочани, регионот и пошироко. Работниот стаж го помина во МРТВ, како дописник на Македонската Телевизија, но неговите прилози и неговиот глас се слушаа и на Македонското Радио. Соработуваше и со Радио Кочани, подоцна и со Телевизија Кочани, а се втемели и во првата приватна телевизија во регионот, ТРД…

Прочитај повеќе
Uncategorized 

Ново детско игралиште во градинката „Ѕвездички„ во Облешево

Градоначалникот на општина Чешиново – Облешево, Далибор Ангелов денеска го потпиша договорот за примопредавање на донација – Инклузивно детско игралиште со реквизити и опрема поставено во општинската детска градинка Ѕвездички-клон Кокиче. Игралиштето е опремено со дрвена куќичка со скала, лулашки, двојна клацкалка изработени од дрво, лулашки со седишта и други реквизити. Изградбата на овој парк се реализираше во рамки на проектот за социо-економско зајакнување на лица со попреченост од руралните средини „ From Disability to FoodAbility“ кој се имплементираше со донација од Националната федерација на фармери Скопје, а финансиски поддржан…

Прочитај повеќе
Uncategorized 

Magnificent , најдобриот салон за убавина во градот

Закажете го вашиот термин и изгледајте прекрасно Салон за убавина Magnificient ви нуди маникир надградба на нокти обликување на веги шминка Салон за убавина Magnificient , на ул.Сремска бр,2 во Кочани 074/606-101 Кате , https://www.facebook.com/beautysalon.magnificent

Прочитај повеќе
Uncategorized 

Детска радост и смеа по повод денот на шегата 1 април

Принцези, херои од цраните филмови, доктори и што ли уште не . Ваква беше атмосферата денеска во сите основни училишта во општината и во детската градинка Павлина Велјанова од каде се слушаше само детска смеа и песна, а причина беше денот на шегата 1 април. Во ДГ Павлина Велјанова дечињата преправени во групни маски играа и пееја во дворот и продефилираа низ улиците во градот. Поради тоа што и годинава изостана организирањето на централна манифестација во Градскиот парк, училиштата организираа свои посебни приредби во рамки на своите институции.

Прочитај повеќе
Uncategorized 

Известување од Ротари клубот Кочани-Виница

Ги известуваме граѓаните дека на ден 26 Март 2022 година (Сабота), со почеток во 18 часот Ротари клубот Кочани-Виница ќе организира трка, Rotary RUN, низ Кочанските улици. Стартот на трката ќе биде пред Домот на културата во Кочани. На трката ќе земат учество 220 учесници, меѓу кои и најдобрите натпреварувачи од Македонија. Настанот е веќе најавен и добиена е согласност од страна на Општина Кочани. Ова претставува одлична можност за промовирање на спортот и здравите животни навики, а воедно и културна промоција на нашиот град. Со цел успешно организирање на…

Прочитај повеќе