ЗАНИМЛИВОСТИ 

Од утре – ПРОЛЕТ

Вечерваво 22:24 часотќезапочнепролетта и ќетраедо 21 јуни, односно 92 дена 17 часа и 33 минути. ЗамногуминанајубавотогодишновременастапувакогаСонцетовонеговотопривидногодишнодвижењеќего „пресече“ екваторот и ќеминенасевер. Наденешенден, Сонцетоизгреванаистокво 5:42 часот, а заоѓаназападво 17:50 часот.Денешниотденсенарекува и пролетнарамноденица, бидејќиденот и ноќтатраатпо 12 часа.Севернатаземјинахемисфераденескавлегувавопролет, а војужнатаќепочнеесен. Што се однесува до временската прогноза за утре, се очекува Претежнооблачносоповремениврнежиоддожд, особенопопладне и вовечернитечасови, коганаместаќебидатпообилни. Ќедуваслабдоумеренветеродпроменливправец.

Прочитај повеќе
ЗАНИМЛИВОСТИ 

Кочански „росонери“  во Милано за титулата

Дека фудбалот е најважна споредна работа на Светот уште еднаш потврдија кочанските фанови на еден од најдобрите клубови во Светот, италијанскиот Милан, кои на 2. И 3. мај пропатуваа над 1500, односно 3.000 километри, за да го поддржат својот миленик на патот кон шампионската титула. Во градот на модата го развеаја знамето со црвено-црните бои на популарните Росонери и го привлекоа вниманието на италијанската публика, но и на социјалните медиуми, кои на трибините на „Сан Сиро“, преку фото објективот, ја пронајдоа кочанската група. Фан клубот од Кочани брои триесетина членови,…

Прочитај повеќе
ЗАНИМЛИВОСТИ 

Јана зборуваше кинески, со амбасадорот на Кина

Десетгодишната Јана Алексова е ученичка во петто одделение во ОУ „ Славчо Стојменски“ во Виница. Денеска Јана им приреди пријатно изненадување како на Кинескиот амбасадор во Македонија, Џанг Зуо, така и на службените лица од протоколот во Општина Виница и градоначалникот Миле Петков. На високиот гостин од големата Кина му се претстави на неговиот кинески јазик и му испеа пригодни песнички, со што го сврте вниманието кон себе и ги воодушеви присутните. -На амбасадорот му се претставив како се викам, и во кое училиште учам, а потоа му испеав две…

Прочитај повеќе
ЗАНИМЛИВОСТИ 

Кој кочанец доби 440.000 евра на Лото ?

Извлечените бројки 4, 10, 17, 28, 30, 32 и 37, во 11-тото коло од играта на среќа, Лото 7, на Кочани му ја донесоа лото – премијата во вредност од 27 милиони денари, или околу 440 000 евра. Извлекувањето се реализираше вчера во редовниот термин во 20 часот. Од Лотарија на Македонија велат дека уплатата е извршена на продажното место “Балила”, кај Агенцијата за вработување, односно во дуќанот “Кај Џајката”. Среќната вест на социјалните мрежи се пренесе со молскавична брзина, а љубопитните кочанчани побрзаа да нагаѓаат кој или кои се…

Прочитај повеќе
ЗАНИМЛИВОСТИ 

Нема логика !!!

И додека децата, односно учениците во училиште носат заштитни маски против Ковид 19, нивните родители и возрасни сограѓани,предновогодишно масовно се журкаат по кочанските ресторани, не почитувајќи ниту заштита, ниту мерки. Се некако тече според народната „Еднаш се живее …“, ама …! Фрапантно е, во време кога Омикрон вирусот урива рекорди насекаде по Светот,  колку кај нас граѓаните, посебно буџетарите, безгрижно и се препуштаат на забавата. Деновиве ресторанските сали се полни со колегијални седенки и прослави со музика. Се игра, се пее, се гушка и се посакува се најдобро во Новата…

Прочитај повеќе
ЗАНИМЛИВОСТИ 

Нова Година и дочеците …

ГЛАМУРОЗЕН ДОЧЕК НА „НОВА ГОДИНА“ ИЛИ ЛУДА НОВОГОДИШНА ЗАБАВА, ШТО БЕШЕ ТОА. ЗАГРИЖЕНИ ПОРАДИ КРИЗАТА ГРАЃАНИТЕ НИТУ ЈА СОЗДАВААТ НИТУ ЈА ЗАБЕЛЕЖУВААТ ПРЕДНОВОГОДИШНАТА АТМОСФЕРА, КОЈА СЕ СВЕДУВА НА КУПУВАЊЕ НЕКОЕ ПОДАРОЧЕ. ОД ЕДНА СТРАНА УГОСТИТЕЛИТЕ НУДАТ ПРИМАМЛИВА ЖУРКА, ОД ДРУГА ЗДРАВСТВЕНИТЕ СТРУЧЊАЦИ ПРЕПОРАЧУВААТ СЕДЕЊЕ ДОМА. Прашува ли некој некого „Каде за Нова Година“ на една недела пред доаѓањето на 2022-та? Што се случи за само неколку години, па граѓаните заборавија на лудите забави, и неповторливата предновогодишна и новогодишна атмосфера. Наместо тоа, од сите страни предупредувања дека евентуален дочек е ризик…

Прочитај повеќе
ЗАНИМЛИВОСТИ 

Напролет ќе се сее на Драчевик и Сламерник !!!?

Овие денови државните власти од метрополата Скопје, кои изгледа заборавиле на своето минато и потекло, дојдоа во Тркање и одлучно изјавија дека е добро што се случил пожарот и што им ги изгорел пасиштата. Тие со државни пари, демек од народот, ќе купеле семе за трева и ќе го посеале по пеплосаните ридови Драчевик, Сламерник и секаде каде е изгорено. Плус ќе се изградат поилишта, хранилишта .. И така тревата ќе никне, ридовите ќе раззеленат а по нив стадата ќе забелеат. Арно ама, убавите планови на ЈП за стопанисување со…

Прочитај повеќе
ЗАНИМЛИВОСТИ 

Младенците славеле, крадците ги ограбиле

На српските свадби, младенците добиваат мало богатство во пари од бакнување рака, поклони во плик и од китење со девизни банкноти. Меѓутоа, кога расположението е поголемо од рационалноста, се случуваат и непредвидени работи. На една неодамнешна свадба во српско село, додека веселбата била во полн ек, собраните пари од свадбената веселба наеднаш ги снемало. Односно биле украдени. Се работи за вкупна сума од над 20.000 евра, која ја однеле крадците. Отежнителна околност е што кражбата била откриена кога дошло време трошиците да се платат, а олеснителна што се верува дека…

Прочитај повеќе
ЗАНИМЛИВОСТИ 

Илиев „го покори“ и „Калиманци“

НЕВЕРОЈАТНИОТ БОШКО ИЛИЕВ ОД КАВАДАРЦИ ВИКЕНДОВ ГО ПРЕПЛИВА 7 КИЛОМЕТРИ ДОЛГОТО ЕЗЕРО „КАЛИМАНЦИ“ И Е СЕ ПОБЛИЗУ ДО ЦЕЛТА ДА ГИ ПРЕПЛУВА СИТЕ ВЕШТАЧКИ ЕЗЕРА ВО ДРЖАВАТА. МАРАТОНЕЦОТ ПОТСЕТУВА ДЕКА ОВИЕ БОГАТСТВА ВООПШТО НЕ СЕ ИСКОРИСТЕНИ ОД РЕКРЕАТИВНО-ТУРИСТИЧКИ АСПЕКТ По сончево и топло време, за околу 3 часа пливање, вчера кавадарецот Бошко Илиев го покори и едум километри долгото вештачко езеро Калиманци, кај Македонска Каменица Докторот по спортска медицина претходно ги препливал поголем дел од македонските природни и вештачки езера, по што е единсвен во државата. Маратонот на Калиманско езеро му е…

Прочитај повеќе
ЗАНИМЛИВОСТИ 

Светски феномени – родила девет бебиња

Дури девет бебиња од една бременост родила млада жена од државата Мали, што е своевиден феномен кој ретко се случува во светски рамки. Во нејзиниот случај погрешил и ултра звукот, кој открил дека носи седум бебиња, но при породувањето се појавиле уште две. За нејзиното породување се погрижиле медицинските стручњаци во Марокот, каде поради подобрите услови и нега била префрлена,  а трошоците ги покрила владата на малата држава. Сега веќе светски познатата Халима Цисе на свет донела пет девојчиња и четири момчиња и сите се здрави и живи. Сега преостанува…

Прочитај повеќе