ВЕРСКИ КАЛЕНДАР 

Страстната седмица пред Велигден

За православните христијани започна Страстната – Страдалната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден. Оваа недела, од Велики понеделник до Велика сабота верниците ја поминуваат во строг пост, молитви и покајание. На богослужбите во црквите се потсетува на последните земни денови на Исус Христос, неговото приведување и страдањето на крстот. Оваа недела се нарекува „страстна“ според старословенскиот збор „страст“ што значи страдање, трпение и болка.На Велики понеделник црквата потсетува на осум библиски настани – четири од Стариот и четири од Новиот завет. Велики понеделник е:…

Прочитај повеќе
ВЕРСКИ КАЛЕНДАР 

Св. Василиј се славеше на Пониква

Во прекрасен зимски амбиент, со снег и блескаво сонце, денеска верници од Кочани, но и туристи кои престојуваат во сместувачките капацитети на Пониква, беа дел од празнувањето на Свети Василиј Велики, Василица, во истоимениот манастир на Осоговските Планини. Со свечената празнична литургија чиноначалствуваше владиката Иларион, кој ја продолжува традицијата да присуствува на манастирските слави во овој духовен храм, лоциран на 1640 метри надморска височина. Во изјава на Актуелности, тој им посака здравје, среќа и духовен мир на верниците, искажувајќи надеж дека со голема верба ќе се надминат светските пандемии, односно…

Прочитај повеќе
ВЕРСКИ КАЛЕНДАР 

Манастирот „Добра Вода“ ја празнуваше Пресвета Богородица

На втор ден Божиќ на манастирот „Добра вода“ во Оризари се одбележува празникот на Пресвета Богородица со народен собир. На овој голем црковен народен собир, кој од година во година прерасна во традиција, присутен беше и градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов, заедно со директорот на КЈП „Водовод“, Иван Иванов. Секоја година се дели лепче со паричка, домаќинките принесуваат сукани зелници, а се пеат и свират традицинални народни песни и ора. И оваа година присутните уживаа во исполнување на народните македонски песни од страна на ФА „Љупчо Сантов“ – Оризари. Градоначалникот…

Прочитај повеќе
ВЕРСКИ КАЛЕНДАР 

В недела летна слава на Св. Василиј Велики

ГОДИНАВА ЛЕТНАТА СЛАВА НА СВ. ВАСИЛИЈ ВЕЛИКИ НА ПОНИКВА ЌЕ СЕ ОДРЖИ САМО КОЛКУ ДА СЕ ПРОДОЛЖИ ТРАДИЦИЈАТА НА МАНАСТИРОТ, ШТО Е ВО СКЛАД СО ВАЖЕЧКИТЕ МЕРКИ И ПРОТОКОЛИ НА ВЛАДАТА НА РСМ. ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО ВООБИЧАЕНО Е ПРВАТА НЕДЕЛА ПО ГОЛЕМИОТ ХРИСТИЈАНСКИ ПРАЗНИК, УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА. Максимално рестриктивно, во согласност со Ковид мерките и протоколите, в недела ќе се одбележи летната слава на Манастирот Св. Василиј Велики на Пониква, Осоговски Планини. Одбележувањето кое секоја година се одржува првата недела по Успение на Пресвета Богородица, ќе биде скромно, само колку да…

Прочитај повеќе
ВЕРСКИ КАЛЕНДАР 

Оваа година ќе изостане потопувањето на Светиот крст во Кочанска река

Утре православните верници го празнуваат големиот кристијански празник Богојавление, Водици. Оваа година поради пандемијата предизвикана од КОВИД 19 , ќе изостане потопувањето на Светиот крст во водите на Кочанска река. Отец Димитар Арсовски информираше дека во кочанскиот храм Св. вмч Ѓорѓи ке се отслужи литургија , а водосветот ќе се отслужи во црковниот храм. Од православниот црковен храм апелираат до верниците да се запазуваат мерките за заштита и да се избегнат групирања.

Прочитај повеќе
ВЕРСКИ КАЛЕНДАР 

Зошто се слави Стара Нова година?

Според Јулијанскиот календар, новата година година започнува на 14 јануари од Грегоријанскиот календар. На 1 јануари се дочекува Новата година, но покрај тоа се празнува и Обрезание Господово и Свети Василиј Велики. Кај земјите кои го имаат прифатено Јулијанскиот календар, 1 јануари претставува државен празник, но верските празници Обрезание Господово и Свети Василиј Велики се празнуваат на 14 јануари. Оттука доаѓа и терминот Стара Нова година, која се дочекува на 13 јануари. 1 јануари е општоприфатен низ светот како почеток на новата година низ светот, многу христијански верници сметаат дека…

Прочитај повеќе
ВЕРСКИ КАЛЕНДАР 

Светиот свештеномаченик Климент, епископ Римски

Роден е во Рим, од царски род, современик на апостолите. Мајка му и неговите двајца браќа пловејќи по морето беа разнесени на разни страни, а татко му одејќи да ги бара жената и децата и самиот се изгуби. Тогаш Климент, којшто имаше дваесет и четири години, појде на Исток да си ги бара родителите и браќата. Во Александрија се запозна со апостолот Варнава, потоа му се придружи на Св. апостол Петар, по кого веќе одеа неговите двајца браќа, Фаустин и Фаустијан. По Божја Промисла апостолот Петар ја најде Климентовата мајка…

Прочитај повеќе
ВЕРСКИ КАЛЕНДАР 

Светите Козма и Дамјан

Бесребреници и чудотворци. Браќа по тело и по дух, родум негде од Азија, од татко незнабожец и мајка христијанка. По смртта на татко им нивната мајка Теодотија целото време и труд ги даде на тоа да ги подигне и воспита синовите како вистински христијани. И Бог ? помогна, та нејзините синови израснаа како две слатки овошки и како два светилници на светот. Беа научени на лекарската вештина и бесплатно им помагаа на болните не толку со лекови колку со името на Господ Исус Христос. Ги нарекоа бесребрени лекари, бидејќи лечеа…

Прочитај повеќе
ВЕРСКИ КАЛЕНДАР 

Светите апостоли Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул

Од Седумдесеттемина. Свети Стахиј му беше помошник на Св. Андреј Првоповикан. Свети Андреј го постави за епископ во Византија. Ја устрои Црквата во Аргиропол и со своето стадо управуваше верно и ревносно. По седумнаесет години епископство се упокои мирно во Господ. Амплиј и Урван исто така соработуваа со Св. Андреј и од него беа поставени за епископи, и тоа Амплиј во Лида или Диоспол Јудејски, а Урван во Македонија. Обајцата пострадаа маченички за Господ Исус Христос. Наркис беше поставен од апостолот Филип за епископ во Атина. Св. Апелиј беше епископ…

Прочитај повеќе
ВЕРСКИ КАЛЕНДАР 

Светиот свештеномаченик Зиновиј и сестра му Зиновија

Од градот Егеј во Киликија. Вистинската вера и големото материјално богатство ги наследија од нивните родители. Ревнувајќи за верата со голема љубов, своето богатство им го раздадоа на сиромасите. И затоа што имаа милостиви раце, Бог ги дарува со дар на чудотворство, така што Зиновиј исцелуваше болни од секаква болест само со допирот на раката. Го поставија за епископ Егејски. Во времето на гонењата судијата Лисиј го фати и му рече: „Ти предлагам две – живот и смрт. Живот ако им се поклониш на боговите, смрт ако не им се…

Прочитај повеќе