ОПШТИНА КОЧАНИ 

Решавањето на инфраструктурните проблеми и интеграцијата на Ромите остануваат приоритет на Општина Кочани.

По повод 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите и 50-годишнината од прогласувањето на овој празник, градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев упати честитка до сите припадници од ромската националност, посакувајќи им добро здравје, благосостојба и живот со почит и толеранција. Притоа Илијев потенцира дека Општина Кочани останува и понатаму да биде целосно посветена кон достигнувањето повисоки стандарди на планот на сите надлежности што ги има единицата на локалната самоуправа коиштосеодзначење и за Ромите и за општеството во целина. – Сите чекори што ги преземаме се во насока на интеграција…

Прочитај повеќе
ЗДРАВСТВО 

Започна вакцинацијата за лица над 75 години во Кочани

Од денеска, како што беше најавено започна вакцинацијата на граѓаните на Кочани на возраст над 75 години. Граѓаните се вакцинираат со вакцина од производителот АстраЗенека . Од Општа болница со проширена дејност Кочани информираат дека дневно е планирано да се вакцинираат по 50 лица, но не соопштија колкав број на вакцини се пристигнати кај нас. Повозрасните граѓани кои што ги сретнавме таму, велат дека се чувствуваат безбедно и ја препорачуваат вакцината против КОВИД 19 , бидејки според нив тоа е единствениот спас за да се стави крај на ширењето на…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Рекордни 30 новозаразени во Кочани

Бројот на новозаразени со ковид 19 во Кочани секојдневно расте. За 24 часа се регистрирани 30 новозаболени лица и двајца починати. Институтот за јавно здравје регистрираше 12 оздравени пациенти, а бројот на активни случаи позитивни на ковид 19 во Кочани е 269. Третиот бран на коронавирусот ги преполни и болниците . Во мододуларната ковид болница веќе неколку дена нема слободен кревет. Хоспитализирани се 34 пациенти од кои 80 проценти се на кислородна поддршка. Од Министерството за здравство информираат дека денешниот број на починати е рекорден, односно поради компликации од коронавирусот,…

Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА 

„Пејпер мил„ поставија нов вреќест филтер за прочистување на воздухот

–Пејпер Мил информира декае комплетирана последната фаза од поставувањето на вреќестиот филтер за прочистување на воздухот на фините честички прав во фабриката. Вреќестиот филтер всушност претставува гломазен контејнер од 8,50м должина, 3,50м височина и 2,50мширочина со над 130 таканаречени „ракави“. Филтерот се поставува со цел да ги прочисти и најситните честички прав, а со неговото поставување тројноќе се намали емисијата на ПМ честички, дури три пати под дозволеното ниво со А Интегрираната дозвола која ја поседува фабриката, издадена од Министерството за животна средина и просторно планирање. Со тоа емисиите во…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Формиран Иницијативниот одбор на младите во Општина Кочани

Претставници од седум младински организации, организации за млади, политички подмладоци, ученички и студентски организации и други облици на младинско здружување, денеска станаа членови на Иницијативниот одбор на млади.– Со формирањето на Иницијативниот одбор, започна постапката за основање на Локалното собрание за млади, која е утврдена со Законот за младинско учество и младински политики. Иницијативниот одбор се формира само еднаш, за одржување на конститутивното Локално собрание за млади и по успешно одржување на првата конститутивна седница на собранието се распушта, односно му престанува мандатот. За неколку денови, Иницијативниот одбор во соработка…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Соопштение – ОО СДСМ Кочани

Почитувани,ДПНЕ револтиран за новооворената модуларна болница во Кочани – уште еден доказ дека не им мисли добро на граѓанитеПочитувани сограѓани,Општа болница во Кочани ги прошири своите капацитети за лекување на болни од Ковид-19 со модуларната болница со 30 легла.Во период на нов наплив на заразата, на тешка борба со пандемијата, опозициската ДПНЕ на грд, недостоинствен и кукавички начин се обиде да го минимизира она што е направено за доброто на граѓаните во Кочани и во регионот.Начинот на кој го „поздравија“ новиот болнички капацитет во Кочани повторно им ги тргна маските…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Прес конференција на претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Кочани

Г-не Министер! Како очекувате да профункционира Монтажната Ковид болница кога не функционира веќепостоечката? Една година поминавме во пандемија, доаѓа трет бран а на Вас сега ви текна дека имаме потреба од Ковид болница? Дали знаете дека кочанската болница веќе подолг период е со одделенија по двајца специјалисти? Еве хирургија, еден е Директор а другиот Претседател на совет…како функционираат? Во услови на Корона криза еве што ние немаме и немавме: -Немавме Анестезиологија 24/7. -Немаме болничари во најударните одделенија, Пр.Интерно, само до 15 часот, зошто? -Во вечерните часови нема хигиеничари, нема болничар,…

Прочитај повеќе
ЗДРАВСТВО 

Пуштена во употреба новата ковид болница во Кочани

Министерот за здравство Венко Филипче денеска официјално ја пушти во употреба модуларната монтажна ковид болница. Монтажната болница ќе располага со 35 болнички кревети, а во неа ќе се лекуваат пациенти од Кочани и соседните општини. Оваа е една од 17 монтажни болници кои се изградија низ општините во државата. Се соочуваме со силен бран и сме свесни  што ова значи на зајакнување на капацитетот на болниците и бројот на болнички кревети.Модуларната болница ќе биде опремена со дополнителен ехо апарат, сонди и подвижен рентген апарат  , истакна Венко Филипче, министер за…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Најнеуспешниот градоначалник на Истокот, го советува градоначалникот Илијев

Неоправдано и просто несфатливо е како од 70 милиони евра од Светска банка ставени на располагање на владата, да ги користат општините за локални проекти, досега се искористени само ,,смешни’’ 11 милиони евра! Овој слаб процент на искористеност укажува на фактот дека живееме во интерна држава каде постои многу слаба агилност, функционалност и координираност на институциите на централно и на локално ниво, што од друга страна пак резултира со многу мала ефикасност во искористувањето на достапните средства од различни фондови!? Реализацијата на вакви средства за проекти е од голема и…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Дополнителен конкурс за реонски попишувачи во Пописот 2021 година

Државниот завод за статистика објави дополнителен, трет јавен конкурс за ангажирање лица кои ќе учествуваат во спроведувањето на Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, во периодот од 1 до 21 април 2021 година. Во конкурсот со кој се опфатени 49 општини од Република Северна Македонија, за Кочани како седиште на Пописниот реон 13 се бараат 10  реонски попишувачи. Кандидатите коишто имаат намера да учествуваат во Пописот, треба во периодот од 18 до 20 март 2021 годинада пополнат и да достават електронска пријава која е достапна на…

Прочитај повеќе