ЦРНА ХРОНИКА 

„Фиат Пунто“ усмрти виничанец

Вчера околу 18,00 часот во Виница на ул.„Крушевска Република“, патничко моторно возило „Фиат Пунто“ со винички регистарски ознаки, управувано од З.П.(40) од Виница, удрило во пешакот М.Г.(66) од Виница, кој се здобил со тешки телесни повреди, соопштуваат од МВР. Веднаш по незгодата настраданиот М.Г. со возило на итна медицинска помош бил пренесен во Здравствен дом Виница, каде била констатирана смрт. Увид на местото на настанот извршиле јавен обвинител и увидна екипа од Полициска станица Виница. Истрагата е во тек.

Прочитај повеќе
РЕГИОН 

Над 80 санкции за еден час во Кочани и Виница, над 14.000 за помалку од месец во државата

Министерството за внатрешни работи покрај на територијата на главниот град Скопје, спроведува засилени акциски контроли за санкционирање на непочитувањето на сообраќајните правила и прописи и во другите градови, меѓу кои и Кочани и Виница, соопшти портпаролот на МВР Тони Ангеловски на денешната прес конференција во Кочани. „Се санкционираат сите сообраќајни прекршоци, а особено оние кои што се најчеста причина за сообраќајни незгоди со тешки последици. До сега за помалку од месец дена откако започнаа засилените сообраќајни контроли изречени се над 14.000 санкции, најчесто за возење со брзина над дозволената,нерегистрирани возила,…

Прочитај повеќе
РЕГИОН 

Позитивни случаи во градинки во Чешиново и во Виница

Позитивен тест на Ковид-19 кај негувателка и дете времено ја затвори градинката во Чешиново. Објектот по препорака на епидемиолог нема да работи до 30-ти септември, а во изолација се сите кои биле во контакт со заразените. Вонредна дезинфекција и домашен карантин и за група на дечиња од градинката Гоце Делчев во Виница каде една од вработените има корона вирус, објавува Сител. -Групата со 12 дечиња, воспитувачката и негувателката која беше на замена по препорака на епидемиологот одат во 14 дневна изолација. Има насоки да се следи нивната состојба дали ќе има…

Прочитај повеќе