КОВИД 19 

Од денеска задолжително носење маски и забрана за групирање на отворено

Носењето лична заштита на лицето станува задолжително за граѓаните со новите измени на Законот за заштита на населението од заразни болест, што синоќа ги усвои Собраните. Со цел справување со заразата, во моментов на сила се неколку мерки како намален капацитет на превозот на патници на 50%, скратено работно време на угостителските објекти до 23 часот, како и забрана за групирање на повеќе од 4 лица по 23 часот. Носењето на заштитна маска на лицето станува задолжителна за граѓаните. Оваа мерка ќе важи за движење на јавни места и површини…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Кочани и денеска со најмногу заболени

Во изминатите 24 часа во Кочани се регистрирани нови 15 лица заразени со КОВИД 19 со што и понатаму е на листата на градови со висока бројка на заболени. До денеска во нашата општина има 182 активни случаи на заразени со коронавирусот. Институтот за јавно здравје денеска регистрираше 14 оздравени пациенти. Во Виница пак бројот на новозаразени денеска е 5 лица, активни случаи во оваа општина до денес има 35 лица. Министерството за здравство од направените 1350 тестирања, регистрираше 191 случај на КОВИД 19, 77 оздравени пациенти и тројца починати…

Прочитај повеќе
ВЕРСКИ КАЛЕНДАР 

Денеска е празникот Вера, Надеж и Љубов

На 30 септември се празнува споменот на познатата Римјанка Софија, која своите ќерки Вера, Нада и Љубов ги воспитала да имаат вера во себеси и во Бога, да имаат надеж во неговата добрина и љубов кон ближните и кон Севишниот. Празникот е посветен на жените и нивните деца, првенствено ќерки. Се верува дека девојчињата треба да ги израдувате со некој подарок, колку и да е тој скромен. Ќе биде доволно да им посветите внимание и да им покажете колку ги сакате. Исто така, како имињата на девојчињата, Љубов, Вера и…

Прочитај повеќе