ОПШТИНА КОЧАНИ 

Се гради опточниот тунел за браната Речани

Градежната оператива го реализира хидројазолот на браната Речани, а во завршна фаза е пробивањето на тунелот со низводен зафат. При увидот во работите од страна на градоначалникот Николчо Илијев, одговорните служби информираа дека тоа ќе биде опточен тунел од каде ќе се регулира испуштањето на водата. – Тунелот е со отвор од 5 м, должината е околу 440 м во карпа, тоа се најстари карпи што постојат, метаморфните мекашисти, наместа тврди, но наместа меки. Ова е хидротехнички тунел кој ќе служи за испуштање вода која во даден момент ќе му…

Прочитај повеќе
ГРАЃАНИТЕ НИ ЈАВУВААТ 

Јавна благодарност од жители на Ул.„Царка Ѓорѓиева“ до градоначалникот

Жители на Оризари изразуваат јавна благодарност за градењето на улицата „Царка Горгиева. Ние, група граѓани, жители на Оризари, со живеалиште на улицата  “Царка Горгиева” изразуваме јавна благодарност до градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев што ни овозможи по неколку децении да имаме асфалт покрај нашите куки. Ние сме среќни што вчера заврши асвалтирањето на нашата улица која се наоѓа во населбата Селиште. За тие кои не знаат, тоа е на височина која ни овозможува убав поглед кон населбата и градот, а веднаш до нас е природна средина која ни дава…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Големите сеуште не ги објавиле советничките листи

Дали во прашање се некакви тактизирања до последен момент, или пак технички проблеми со кандидатите, главно двете водечки партии и коалиции, кои ги доставиле советничките листи до Општинската изборна комисија во предвидениот рок, сеуште официјално не ги објавуваат имињата на оние кои ги добиле добитните позиции. Нема објави ниту на социјалните мрежи, иако роковите незапирливо течат. Според изборниот роковник ОИК, откако ќе ги разгледа и прифати кандидатурите, должна е најдоцна до 18 септември да ги достави до ДИК. А ДИК има рок до 23 септември да го изврши жребувањето на…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Тројца кандидати во Ч-О, а само една фотеља

ЗА РАЗЛИКА ОД КОЧАНИ, ВИНИЦА И ЗРНОВЦИ, КАДЕ ТРКАТА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЧКИТЕ ФОТЕЉИ ЌЕ СЕ ВОДИ ПОМЕЃУ ДВА КАНДИДАТА, ВО ОПШТИНА ЧЕШИНОВО-ОБЛЕШЕВО ЗА ПРЕСТИЖНАТА ФУНКЦИЈА ПРЕТЕНДИРААТ ТРОЈЦА. СПОРЕД ИСКУСТВАТА ОД ПРЕТХОДНИ ИЗБОРНИ ЦИКЛУСИ, МНОГУ ВЕРОЈАТНО Е ДЕКА ЌЕ ИМА ВТОР КРУГ ГЛАСАЊЕ, А ПРАШАЊЕТО Е КОЈ ЌЕ ОСТАНЕ ВО НЕГО Изборната трка за градоначалничката фотеља во општина Чешиново-Облешево, каде во игра се тројца кандидати, се очекува да биде најинтересна и најнеизвесна. Гласачите од оваа општина на 17 октомври ќе избираат помеѓу актуелниот градоначалник Горанчо Крстев од СДСМ, Далибор Ангелов од ВМРО-ДПМНЕ…

Прочитај повеќе
ЕКОНОМИЈА 

Лебот од задутре поскапува за три денари

ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕНИТЕ ТРОШОЦИ ВО ПРОИЗВОДСТВОТО, ПЕКАРИТЕ ОД 16 СЕПТЕМВРИ ЌЕ ГО ПОСКАПАТ ЛЕБОТ ОД СЕГАШНИТЕ 25 НА 28 ДЕНАРИ ЗА ВЕКНА. СПОРЕД НИВ И ОВАА ЦЕНА НЕ ГИ ПОКРИВА ПРОИЗВОДСТВЕНИТЕ ТРОШОЦИ, ПА ЗАТОА УШТЕ СЕГА СЕ НАЈАВУВА МОЖНО ВТОРО ПОСКАПУВАЊЕ НА КРАЈОТ ОД ОВАА ИЛИ НА ПОЧЕТОКОТ НА НАРЕДНАТА ГОДИНА Иако неофицијално беше најавено дека лебот ќе се качи од 25 на 30 денари, а бајатиот од 10 на 15 денари за векна, сепак пекарите се договориле зголемувањето да биде три денари, но оставаат можност за втор пораст на цената…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Концесионерот „Текстил“ се откажал од двете ловишта во Општина Кочани ?

Сепак концесионерот „Текстил“ од Скопје ја заврши својата ловостопанска авантура во Кочани. Имено, поради противзаконски дејствија во работењето и сослушани поголем број сведоци, ловци, членови на Здружението, врз основа на што е поднесена кривична пријава, сопственикот се повлекол, односно откажал од организирање на ловната сезона. Тоа значи дека за претстојната сезона во двете ловишта кои се простираат во полскиот и во ридско планинскиот дел нема да се издаваат дозволи и нема да се лови. Засега е нејасно кој ќе се грижи за дивечот во ловиштата, бидејќи логично е дека нема…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Познати кандидатите за градоначалници и за советнии

ОПШТИНСКИТЕ ИЗБОРНИ КОМИСИИ ГИ ДЕФИНИРАА УЧЕСНИЦИТЕ НА ПРЕТСТОЈНИТЕ ИЗБОРИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ И ЗА СОВЕТНИЦИ ВО ОПШТИНСКИТЕ СОВЕТИ. ВО ЧЕТИРИТЕ ОПШТИНИ ВО РЕГИОНОТ ВО ТРКАТА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ФУНКЦИЈА ЌЕ УЧЕСТВУВААТ ВКУПНО ДЕВЕТ КАНДИДАТИ, А ЗА СОВЕТНИЦИ ЌЕ СЕ БОРАТ 19 ПАРТИСКИ И НЕЗАВИСНИ ЛИСТИ. На 11 септември, на полноќ, заврши рокот за пријавување кандидатски листи за советници и за кандидати за градоначалници. Независните и партиите го чекаа последниот момент за да ги достават до Општинските изборни комисии кандидатурите, кои вчера и денеска ја исконтролираа нивната исправност и веќе ги издаваат решенијата…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

За „Осогово„ и „Слога“ по три бода

ОСОГОВО ЈА ПОСТИГНА ПРВАТА ПОБЕДА ВО ПРВЕНСТВОТО, ОД 2:0, ПРОТИВ БРАТСТВО 07, А „СЛОГА 1934“ ОСВОИ ТРИ БОДА НА ГОСТУВАЊЕТО КАЈ ТИМ ЛОКОМОТИВА, И Е ЕДИНСТВЕНА ЕКИПА СО МАКСИМАЛЕН УЧИНОК ВО ПРВИТЕ ТРИ КОЛА. ВО НАРЕДНТО КОЛО КОЧАНЦИ ЈА ПРЕЧЕКУВААТ ТИМ ЛОКОМОТИВА, А ВИНИЧАНИ ПОБЕДА ОД ПРИЛЕП. Успешен викенд за второлигашите Осогово и Слога 1934, кои во рамките на третото коло ги освоија бодовите, прикажувајќи добар фудбал. Осогово стигна до првата победа во новото првенство, против солидната екипа на Братство 07 од Житоше, со резултат 2:0, полувреме 1:0. Кочанчани одиграа…

Прочитај повеќе
ЗЕМЈОДЕЛИЕ 

Гроздоберот почна, цените 15 – 16 денари за кг.

УБАВОТО ВРЕМЕ ИМ ОВОЗМОЖИ КВАЛИТЕТНА БЕРБА НА ГРОЗЈЕТО, КОЕ ГОДИНАВА ГО ИМА ВО ПОМАЛИ КОЛИЧИНИ, НО Е СО МОШНЕ ДОБАР КВАЛИТЕТ ПОРАДИ ИЗОБИЛСТВОТО СОНЧЕВИ ДЕНОВИ. ЛОЗАРИТЕ НЕ СТРАВУВААТ ЗА ПЛАСМАНОТ, БИДЕЈЌИ ИНТЕРЕСОТ КАЈ ЛОКАЛНОТО НАСЕЛЕНИЕ ЗА ГРОЗЈЕ Е ГОЛЕМ. ЦЕНАТА НА ВРАНЕЦОТ СЕ ДВИЖИ ОД 15 ДО 16 ДЕНАРИ ЗА КИЛОГРАМ. Голем број лози во Кочанската Котлина ги искористија изминатите два дена на сончево време за да го оберат грозјето. Вински сорти грозје, од кои најзастапени се вранецот и смедеревката, се береа во подплачковичките населени места. Годинава приносите се нешто…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Двата блока сигурни во победа, градоначалник ќе биде еден, или Папазов, или Илијев

На два дена пред истекот на рокот за поднесување кандидатури за градоначалници, се поизвесно е дека во Кочани битката за престижната фотеља ќе ја водат двата најголеми политички блока СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Адутот на опозициската партија, Љупчо Папазов, против адутот на СДСМ Николчо Илијев.  Двајцата партиските доверби ги добија по спроведени анкети меѓу граѓаните, кои покажале убедлива предност на едниот и другиот меѓу гласачкото тело и сопственото членство. Според ВМРО-ДПМНЕ Љупчо Папазов е сигурен победник и иден градоначалник на Кочани. Според СДСМ пак, Николчо Илијев е фаворит за втор мандат…

Прочитај повеќе