ПОЛИТИКА 

За Давкова 8059 за Пендаровски 3884 гласови

Убедлив победник во првиот круг од претседателските избори во Општина Кочани е кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова, велат резултатите поместени на интернет апликацијата на ДИК. Конкретно, Гордана Силјановска-Давкова освоила 8059 гласа што е 52,59 отсто од вкупниот број избирачи, додека Стево Пендаровски 3.884 гласа, што е 25,35 отсто. Тоа претставува повеќе од двојна предност од 4.175 гласови во корист на ВМРО-ДПМНЕ и кандидатот Силјановска-Давкова, што е убедливо највисока победа на еден кандидат кога се во прашање претседателски избори. Трет е кандидатот на Движењето ЗНАМ, Максим Димитриевски кој освои…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Утре,митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Кочани и трибина за младите

Почитувани, медиуми, почитувани сограѓани Изминативе 7 и пол години се можеби најтешките години за Македонија. Порази на секој чекор, понижување на меѓународен план и дома, инфлацијата го изеде и онака нискиот стандард, учениците ни учат без учебници, болните се лечат без лекови, правда никаде… Наместо претседател, имавме статист, човек кој секојдневно си противречеше сам на себе и наместо став добивавме само констатации. Ветуваа живот, а донесоа само корупција, криминал, сиромаштија и неправда. Доста беше, одсега бираме иднина каква што заслужуваме. Иднина која што треба да биде горда. Гордана Силјановска Давкова…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Прес конференција на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Кочани

Почитувани сограѓани, Ромската заедница во нашата општина со децении се соочува со сериозни проблеми кои го отежнуваат секојдневието, за што јавноста е добро запознаена. Немањето на детален урбанистички план за овој дел од градот беше главна причина ромското население да нема елементарни услови за живот, како добивање на одобренија за градба за сопствени живеалишта, водовод, канализација, улици… Денес, по неколкугодишната изработка на ДУП за Градска четврт 5, се доби шанса овој дел од градот да добие урбан лик како што доликува и нашите граѓани да добијат достојни услови за живот.…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Поради советнички сомнеж, нема да има Младински културен центар

Ќе се претвори ли политичката заслепеност во сеопшто слепило, а младите во Кочани во заробеници на контрапродуктивните политички игри? Ова прашање само по себе се наметнува откако советниците од опозицијата не гласаа за иницијативата за формирање на Младински културен центар, како јавна општинска установа, која би придонела за остварување на локалниот интерес во културата од областите на издавачката, сценско-уметничката, филмската и галериската дејност, како и во дејноста на домовите на културата, дејноста за посредување во културата и во дејноста за управување со објекти. Причината за негласањето, како што беше истакнато…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Малверзации на вработена во училиштето СОУ “Гошо Викентиев” се причина за контранапад врз градоначалникот на Кочани

ОК на ВМРО-ДПМНЕ Кочани дава целосна и безрезервна подршка на градоначалникот Љупчо Папазов и директорот Спирко Златков во политичката хајка која се води против нив од страна на инсталациите на Оливер Спасовски. Освен медиумска прашина не видовме никаква правна основа за наводните обвиненија. Затоа прашуваме и го повикуваме министерот Оливер Спасовски, дали внуката вработена во СОУ Гошо Викентиев заедно со сменетиот началник Александар Максимов и неговата сопруга а актуелна советничка, Ивана Максимова го штитат нејзиниот криминал и со ова се обидуваат да создадат уште еден дефокус на вистината?! Пред извесно…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Советничка група на СДСМ :СТОП за зголемување на трошоците и услугите на граѓаните на Општина Кочани!

Почитувани сограѓани, Градоначалникот Папазов и директорот на КЈП Водовод, Антонио Паунов, бараат покачување на тарифата за снабдување со вода за пиење, канализација и прочистување на отпадни води.  Зошто? Затоа што тендерот за времени партиски вработувања го потрошивте уште во месец март годинава? Во време на светска економска криза, кога Владата предводена од СДСМ, обезбеди поефтина електрична енергија за јавните комунални претпријатија, градоначалникот Папазов и директорот на КЈП Водовод – Антонио Паунов сакаат да ги поскапат услугите за граѓаните. Во овие кризни моменти со кои се соочува нашата држава, способност на локалната…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

OK ВМРО ДПМНЕ Кочани: Реакција на лагите искажани јавно од премиерот Ковачевски

Лагите на скапиот ПР на Ковачевски Почитувани Лицемерие и хипокризија е она што го видовме вчера од страна на ,,избраниот” премиер Димитар Ковачевски.Тој зборуваше и се фалеше без тронка срам за сите пропусти, лоши политики и национални предавства. Г-не Ковачески, што останува кога една една личност ќе го изгуби елементарното чувство за срам? Зошто не кажете јавно дека покачената минимална плата заедно со просечната, не даваат заедно ни една месечна потрошувачка кошничка?? Како тоа, за Вашата сопруга е ,,замрзната” цената за купување државно земјиште по 70 денари по метар квадратен??…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Трибина на ОО СПМ: Неспособната и коруптивна власт треба час побрзо да си оди

ДЕЗОРГАНИЗИРАНА И НЕСПОСОБНА, КОРУМПИРАНАТА ЦЕНТРАЛНА ВЛАСТ ПРЕДВОДЕНА ОД СДСМ И ДУИ ТРЕБА ЧАС ПОБРЗО ДА СИ ЗАМИНЕ, РЕЧЕ НА ТРИБИНАТА СО ЧЛЕНСТВОТО НА СПМ, ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЉУПЧО ДИМОВСКИ. ПРЕЗАДОЛЖЕНОСТ, НАМЕСТЕНИ ТЕНДЕРИ, КОРУПЦИЈА И РАЗНЕБИТУВАЊЕ НА НАЦИОНАЛНОТО ТКИВО СЕ ГЛАВНИТЕ КАРАКТЕРИСТИКИ НА РАБОТЕЊЕТО НА НЕНАРОДНАТА ВЛАСТ, КОЈА СЕ БОГАТИ ДОДЕКА ГРАЃАНИТЕ ОСИРОМАШУВААТ. Општинската организација на СПМ на 24 март организираше трибина на која покрај членови и симпатизери, присуствуваше и највисокото раководство на партијата, предводено од претседателот Љупчо Димовски и пратеникот во Републичкото Собрание Стојан Миланов. По воведното обраќање до присутните на членот…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Прес конференција на ОК на ВМРО -ДПМНЕ Кочани

Почитувана јавност, Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Кочани и Комисијата за образование, во врска со неодамнешните случувања поврзани со СОУ,,Гошо Викентиев”-Кочани, одлучи да се произнесе во јавноста за да се демантира вистинската намера на заробени институции контролирани од полициските структури на СДСМ. Централната власт и Владата конечно сфатија дека потполно потфрлија во справувањето со енергетската криза, инфлацијата, зголемената сиромаштија, владеењето на правото и водењето на државата по вистинскиот пат.Нивниот страв поради катастрофалниот рејтинг на последните анкети и предвремените парламентарни избори кои ќе се случат во пролет, ги мотивира оркестрирано во цела…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Соопштение од Васе Алексов ,советник од ВМРО-ДПМНЕ Кочани

Почитувани сограѓани, Денес, на седница на совет на општина Кочани присуствував на театар на кој опозицијата, а посебно Аки Акиов кој би требало да се бори и да ги штити интересите на ромската заедница во Кочани, одбија да дадат подршка за реализација на проектот за изградба на куќички за Ромите од старата касарна. Иако знаат дека процедурата е закочена во Министерството за животна средина, односно истата е закочена од централната власт, наместо да се ангажираат, и да се одблокира процесот и конечно да се отпочне со изградба на истите, тие,…

Прочитај повеќе