СПОРТ 

ФК „Осогово“ ги започна подготовките

Со мало задоцнување во споредба со другите второлигашки екипи, Осогово денеска ја изврши првата прозивка на ангажираните фудбалери за новото првенство и го одржа првиот тренинг. Стручниот штаб предводен од Александар Андонов истакна дека засега може да смета на 18 фудбалери, кои му пристапија на клубот, меѓутоа се разговара и преговара со повеќе потенцијални засилувања. -Разговаравме со сите фудбалери кои потекнуваат од школата на Осогово, или играле за нашиот клуб и ќе настојуваме да ангажираме што е можно повеќе поквалитетни играчи. Иако предвидувањата се дека претстојното првенство ќе биде полесно…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

Кој има прволигашки сон – лесно може да го оствари

Од Втората фудбалска лига Исток, летово два клува се изборија за прволигашки статус. ФК „Брегалница“ од Штип, и ФК „Тиквеш“ од Кавадарци. А по само една сезона во најелитната лига во државата, меѓу второлигашите се врати ФК „Беласица“ од Струмица. Таквиот расплет уште повеќе ќе ја намали конкуренцијата на Истокот во борбата за највисок пласман, имајќи ги во предвид досегашните капацитети на кчубовите кои ја сочинуваат Втората лига Исток Ако се изземе Беласица, која доколку ги задржи поголем дел од фудбалерите, и со прволигашкото искуство, би била доминантна во оваа…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

Крсте Крстев ќе ја враќа ФК „Плачковица“ во втората лига

ОТКАКО НА ПОЛУСЕЗОНАТА ЈА ПРЕЗЕДЕ РЕЧИСИ ИСПАДНАТАТА ОД ЛИГАТА ПЛАЧКОВИЦА, ТРЕНЕРОТ КРСТЕ КРСТЕВ СИ ПОСТАВИ ЗА ЦЕЛ ЕКСПРЕСНО ДА ЈА ВРАТИ ВО ВТОРОЛИГАШКОТО ДРУШТВО. ДЕНОВИВЕ СЕ РАБОТИ НА АНГАЖИРАЊЕ НОВИ ЗАСИЛУВАЊА, А ПОДГОТОВКИТЕ ПОЧНУВААТ ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ Најдобриот тренер од Кочани во последните една-две децении, Крсте Крстев и во новото првенство ќе остане на чело на ФК Плачковица од Радовиш. Неговиот договор со клубот е на 27 месеци, а бидејќи уште при потпишувањето на истиот се знаеше дека Плачковица ќе испадне од Втората лига Исток и во новата фудбалска сезона…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

Слаб интерес за Петровденскиот турнир во мал фудбал

ДАЛИ ЌЕ СЕ ОДИГРА И СПОРЕД КОЈ СИСТЕМ, ПЕТРОВДЕНСКИОТ ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ, ВЕРОЈАТНО ЗАВИСИ ОД БРОЈОТ НА ПРИЈАВЕНИ ЕКИПИ. ВО ПРЕДВИДЕНИОТ РОК ПРИЈАВЕНИ САМО ПЕТ ЕКИПИ, ЌЕ СЕ ПРИЈАВАТ ЛИ УШТЕ ВО ДОПОЛНИТЕЛНИОТ? НАГРАДАТА ЗА ПОБЕДНИКОТ – 60.000 ДЕНАРИ. Петровденски турнир во мал фудбал годинава се соочува со мошне слаб интерес од страна на спортистите рекреативци, поради што е доведено во прашање неговото одржување. Според неофицијални податоци, до сега се пријавени само пет екипи, па организаторот одлучи да го продолжи рокот на 10-ти јуни. Меѓутоа, прашање е дали и…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

Продолжен рокот за пријавување на екипите во Петровденскииот турнир во мал фудбал – наградата за шампионот е 60 илјади денари

Со цел да добијат време за да ги формираат составите, по барање на екипи редовни учесници на традиционалниот Петровденски турнир во мал фудбал, рокот на пријавување се продолжува до четврток, 10 јуни. За учество на овој турнир, екипите се должни при пријавувањето да уплатат котизација од 2 000 денари на жиро- сметкатана ОФС – КОчани, 210041087870107 – ОФС Кочани, да достават име на екипата и  список од десет играчи со наполнети 16 години. Пријавите може да се подигнат од Едношалтерската канцеларија на Општина Кочаниили од официјалната веб-страница на Општина Кочани  www.kocani.gov.mk.…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

„Осогово“ зависи од „Плачковица“, „Слога 1934“ го сака 4-то место

ОТКАКО ОСОГОВО СЕ ДОВЕДЕ ВО СИТУАЦИЈА ДА ГО РЕШАВА ПЛАСМАНОТ НА ТАБЕЛАТА ВО ПОСЛЕДНОТО КОЛО, ФУДБАЛСКАТА ЈАВНОСТ СО ПОСЕБЕН ИНТЕРЕС ГО ОЧЕКУВА ДУЕЛОТ ПРОТИВ ПЛАЧКОВИЦА, КОЈ Е ОДЛУЧУВАЧКИ ДАЛИ ЌЕ БИДАТ ШЕСТИ ИЛИ СЕДМИ НА КРАЈОТ НА ПРВЕНСТВОТО. „СЛОГА 1934“ ГО ПОСАКУВА ЧЕТВРТОТО МЕСТО, ШТО БИ БИЛО ОСТВАРУВАЊЕ НАД ОЧЕКУВАЊАТА. Што ќе донесе дуелот помеѓу Плачковица и Осогово во Радовиш, е прашање кое си го поставува фудбалската јавност, пред се во Кочани и Прилеп, а веројатно и пошироко. Радовишани, предводени од кочанскиот тренер Крсте Крстев, веројатно имаат причини да одиграат…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

ФК „Слога 1934“ – ГФК „Осогово“ 4:1

Во комшиското дерби помеѓу „Слога 1934“ и „Осогово“, убедлива победа остварија виничани, совладувајќи ги кочанчани со убедливи 4:1, полувреме 2:1. А почетокот на натпреварот не најавуваше наков разултатски расплет на денешното дерби, бидејќи гостите преку Паунов рано, во 6 минута, дојдоа до водство од 1:0. По примениот гол, фудбалерите на Слога извршија силен притисок пред голот на младиот Андов, кој в о неколку наврати одлично интервенираше пред противничките напаѓачи. Но на израмнувањето не се чекаше долго, бидејќи искусниот Митров, во соло акција изнуди удар од 11 метри, кој сам го…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

Дербито ФК „Слога 1934“-ГФК „Осогово“ – в петок

В ПЕТОК, НАМЕСТО ВО САБОТА ВТОРОЛИГАШИТЕ НА ИСТОКОТ ЌЕ ГО ОДИГРААТ 25-ТО КОЛО, ВО КОЕ МОЖЕБИ НАЈИНТЕРЕСНО Е КОМШИСКОТО ДЕРБИ ПОМЕЃУ СЛОГА 1934 И ОСОГОВО. ДВЕТЕ ЕКИПИ СЕ СИГУРНИ НА СРЕДИНАТА НА ТАБЕЛАТА, АМА ПРЕДИЗВИКОТ Е КОЈА ЌЕ БИДЕ ПОДОРО ПЛАСИРАНА НА КРАЈОТ ОД ПРВЕНСТВОТО. Натпреварите од 25-то коло на Втората фудбалска лига Исток наместо во сабота, на 1. Мај, ќе се играат в петок, на 30 април, со почеток во 13 часот. Поместувањето на терминот е поради првомајските празници и поврзувањето на неработните денови.Распоредот на третиот круг од тековното…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

Спортската стипендија од Општина Кочани – за каратистката Мартина Шахинова

Мартина Шахинова, репрезентативка, член на Карате клубот „Партизан“ од Кочани ја доби стипендијата за спортист-спортска надеж што ја доделува Општина Кочани за спортски резултати постигнати во претходната година.Пријавата на Шахинова беше единствена на конкурсот што го распиша Општина Кочани, за што најголемо влијание имаше здравствената криза која предизвика застој во редовните спортски активности и натпреварувања.Мартина Шахинова во 2020 година, во периодот пред почетокот на пандемијата, учествуваше на Европското првенство во Будимпешта, освои второ место на меѓународен натпревар во Србија, го доби Националното спортско признание – спортска надеж, беше прогласена за…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

Кој (треба да) се грижи за спортот во Кочани?

ВО МНОГУ ПОСИРОМАШНИ ГОДИНИ СПОРТОТ И СПОРТИСТИТЕ БЕА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗБИДНУВАЊАТА ВО ОПШТИНАТА. СЕГА ВО ВРЕМЕ НА ПРОЕКТИ И БИЗНИС БОГАТАШИ, КЛУБОВИТЕ ЗГАСНУВААТ КАКО ДА ГИ ЗАФАТИЛА НЕИЗЛЕЧИВА ЕПИДЕМИЈА, ШТО НЕ Е ПОСЛЕДИЦА САМО НА КОВИД КРИЗАТА. НАВИСТИНА, КОЈ И КОЛКУ СЕ ГРИЖИ ЗА СПОРТОТ ВО КОЧАНИ? Што се случува со спортот во Кочани? Дали наместо спортски клубови, многу брзо ќе остане само стратегијата за спорт, како документ од кој до практична реализација треба да се помине долг пат. Деновиве објавените фотографии од салата на БК „Спартак“ оставаат морничав…

Прочитај повеќе