ЕКОНОМИЈА 

Соопштение од Амфенол ТМ

Во пресрет на празникот на градот, ,,Амфенол” со убава вест за своите вработени. Имено деновиве ќе се реализира редовната исплата на К15. Секоја година во овој период пред празникот, компанијата која сега веќе брои над 3 000 вработени, го исплатува регресот за годишен одмор. К15 во четврток на 11 Јули ќе добијат сите вработени кои во ,, Амфенол” работат најмалку 6 месеци, а останатите, К15 ќе добијат на крајот на годината. Ова е убаво нешто и ќе биде од корист за буџетот на вработените, а особено и во овој период…

Прочитај повеќе
ЕКОНОМИЈА 

За пензионерите во БИХ и пензија и работа

Пензионерите во Босна и Херцеговина конечно добија можност да работат без да им се запре исплатата на пензијата. Но, можат да работат само оние кои отишле во  предвремена и старосна пензија, но не и оние кои примаат семејна и инвалидска пензија. Законските измени се донесоа затоа што Уставниот суд ја прогласи за неуставна суспензијата на пензиите за пензионерите кои ќе се вработат. Важната законска измена ја поздравија и самите пензионери од оваа бившојугословенска држава кои во иднина ќе можат да се вработат без да им се укине пензијата. Во уште…

Прочитај повеќе
ЕКОНОМИЈА 

Сирењето 700 денари(?), ќе се купува на грамови

Малкумината сточари кои останаа во Брегалничкиот Регион деновиве се договорија и најавуваат дека наскоро ќе утврдат нова знаќително повисока цена на сирењето што го произведуваат. Повисоката цена на сирењето без додатоци, кое тие самите го произведуваат во своите млекарници, ќе се утврди најдоцна до 1 септември, а ќе биде дури за 30% повисока од сегашната. Причини за зголемувањето на цената има повеќе, меѓутоа пресудно е тоа што нема работници за во сточарството, високите плати што ги бараат искусните сточари, но и климатските промени кои ги усложнија условите за одгледување добиток.…

Прочитај повеќе
ЕКОНОМИЈА 

Колкумина можат да си купат диња, круша, пипер …?

Власта се фали дека ја зголемила куповната моќ на граѓаните. А од вселената се гледа дека се зголеми само продажната моќ на малубројните земјоделци кои останаа во градините. Денеска килограм обичен благ зелен пипер се продаваше на две тезги кај покриениот пазар, а цената европска – 80 денари. Необичниот, везен и лут, чинеше неверојатни 120 денари за кило. Тоа значи дека еден работник со 250 евра плата, или пензионер со 200 евра пензија, месечно добива колку за сто и нешто килограми пипер. Таканаречените домашни домати, или по наше патлиџани, имаат…

Прочитај повеќе
ЕКОНОМИЈА 

Мини хидроцентрала, макси копања

Се тресеше гората, се роди глувче, вели една народна, која слободно може да се примени и со протестите против изградбата на минихидроцентрала на Мала река. „Горе“ механизацијата ја прекопува планината во самата клисура, без некој да контролира што е дозволено, а што не. Првото пречекорување на дозволените градежни активности е во исфрлањето, односно трупањето на огромни количини земја и карпи на две локации, чии стрмнини се спуштаат кон езерото. Тоа што е затрупан пат и и што се потрупани дрвја, никој како да не го засега. На некој како да…

Прочитај повеќе
ЕКОНОМИЈА 

Веди Метал застапник за CFMOTO за Источна Македонија

CFMOTO Македонија од 5.август со продажен центар и во Кочани, како претставништво за Источна Македонија. Компанијата Веди Метал е новиот застапник на најпродаваниот бренд на АТВ возила во Европа и на мотоцикли со потписот на КТМ (КА-ТЕ-ЕМ). Во продажниот салон можат да се видат сите модели од гамата на CFMOTO, кои се присутни на Македонскиот пазар. Уште ова лето бидете дел од авантурата на CFMOTO И VEDI METAL Контакт: 078/437-732

Прочитај повеќе
ЕКОНОМИЈА 

Свечено пуштена во употреба бензинската станица на Лук Оил

Денеска покрај експресниот пат за Штип, во близина на Кочани, свечено беше пуштена во употреба новата и модерна бензинска станица на Лукоил, изградена и опремена според најсовремени стандарди. На осветувањето на бензинскиот комплекс и свеченото отворање, покрај голем број гости и деловни партнери, градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов, присуствуваше и неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение со свештеници од кочанскиот црковен храм „Св. Ѓорѓи“. Бензинската станица всушност е современ комплекс изграден според корпоративниот стил на компанијата, која е препознатлива по висококвалитетните горива ЕКТО, познато по својата економичност…

Прочитај повеќе
ЕКОНОМИЈА 

За фамилијарно преживување 50.000 денари

НАД 49.000 ДЕНАРИ ПРИХОД МУ ТРЕБААТ НА ЕДНО ЧЕТИРИЧЛЕНО СЕМЕЈСТВО ЗА ДА ЈА ОБЕЗБЕДИ МИНИМАЛНАТА МЕСЕЧНА КОШНИЧКА. ПРАШАЊЕТО Е КОЛКУ СЕМЕЈСТВА ВО ДРЖАВАТА ГИ ИМААТ ТИЕ ПРИМАЊА И ПАРИ? Синдикалците убаво пресметале дека на едно стандардно семејство му се потребни близу 50.000 денари за да преживее скромно во текот на еден месец, но пресметките и бројките не ја одразуваат реалната ситуација во државата, бидејќи се далеку од состојбите во кои се наоѓаат над 80 проценти од населението. Споредбите со исти периоди предходно, и набилданите бројки се неразбирливи за тоа што…

Прочитај повеќе
ЕКОНОМИЈА 

Папазов и Петков потпишаа значаен договор

На 16 мај, во Министерството за животна средина и просторно планирање, градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов го потпиша исклучително значајниот договор за проектот  „Поврзување на Виница со Пречистителната станица за отпадни води во Кочани“. Договорот за проектот го потпишаа и другите крајни корисници, градоначалникот на Општина Виница, Миле Петков, директорите на двете комунални претпријатија „Солидарност“ од Виница и „Водовод“ од Кочани, како и министерката за животна средина. Проектот вклучува делумна рехабилитација и проширување на канализацискиот систем и системот за атмосферска вода во Општина Виница, со што ќе се реши…

Прочитај повеќе
ЕКОНОМИЈА 

Екологистите немоќни пред институциите, минихидроцентралата на Мала Река се гради

ИЗДАДЕНИТЕ ДОЗВОЛИ ОД СТРАНА НА НАДЛЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ, И ПРЕСКАПОТО ЕВЕНТУАЛНО ОБЕШТЕТУВАЊЕ НА ИНВЕСТИТОРОТ ОД АСТРОНОМСКИ НАД 20.МИЛИОНИ ЕВРА ДОКОЛКУ НЕ МУ СЕ ДОЗВОЛИ ГРАДБА, СЕ ЧИНИ СЕПАК ЌЕ ЈА НАПРАВАТ НЕМИНОВНА РЕАЛИЗАЦИЈАТА НА МИНИЕНЕРГЕТСКИОТ КАПАЦИТЕТ НА МАЛА РЕКА, ДУРИ И БЕЗ ОГЛЕД НА ПОТЕНЦИЈАЛНИТЕ НЕГАТИВНИ ВЛИЈАНИЈА ВРЗ ПРИРОДАТА ОКОЛУ ЕЗЕРОТО ГРАДЧЕ И ОСОГОВИЕТО. ВО КЛИСУРАТА НА МАЛА РЕКА ВЕЌЕ СЕ РАСЧИСТУВА ВЕГЕТАЦИЈАТА И СЕ ПРОБИВААТ ПАТИШТА. Кога пред околу три години, односно во септември 2020 година, започна првото расчистување на теренот во клисурата на Мала река, заради изградба на минихидроцентрала…

Прочитај повеќе