КОВИД 19 

Состојбата со коронавирусот во Кочани се стабилизира…

Во модуларната болница во Кочани моментално се хоспиталиирани 8 пациенти од кои 7 се на кислородна поддршка, а слободни кревети за позитивни пациенти на ковид 19 кои имаат потреба од болничко лекување има 25, информираше директорот на општа болница со проширена дејност Кочани, др. Александар Серафимов. Серафимов додаде дека е во тек и вакцинацијата на вакциналниот пункт во Кочани , а денеска се очекува да пристигнат вакцини од Астра Зенека. Сите пријавени граѓани навреме ќе бидат известени за терминот за кога им е закажана вакцината. Инаку во Кочани како и…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Драматични битки за живот водат заболените граѓани и лекарите во ковид амбулантите

Крајно несоодветната транспарентност во функционирањето на ковид амбулантите и центрите во здравствените установи низ градовите и регионалните центри и одсуството на кампања за конкретни и концизни совети до граѓаните, заедно со речиси едногодишното примарно лекување по телефон, според поедини врвни доктори, доведоа до експлозија на ширењето на Ковид 19 во регионот и во државата. Истовремено голема е дистанцата помеѓу тоа што се случува во Ковид амбулантите и надвор од нив, бидејќи граѓаните не ни можат да претпостават какви драми се одвиваат во битката на секој болен да преживее, како и…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Болните сами купуваат кислородни машини, надлежните молчат …

ВО БИТКАТА СО КОРИД 19, А ПОРАДИ НЕДОСТИГ НА МЕСТА И КИСЛОРОД ВО АМБУЛАНТИТЕ, СЕ ПОГОЛЕМ БРОЈ ГРАЃАНИ САМИ ИЗДВОЈУВААТ ПО 1000 ЕВРА И ПОВЕЌЕ, ЗА ДА МУ ОБЕЗБЕДАТ НА ЗАБОЛЕНИОТ КИСЛОРОДНА ПОДДРШКА КОЈА ЖИВОТ ЗНАЧИ. ЌЕ НАВЛЕЗАТ ЛИ ОДГОВОРНИТЕ НА ЛОКАЛНО НИВО ПОДЛАБОКО ВО СУШТИНАТА НА ПРОБЛЕМИТЕ СО И ОКОЛУ КОВИД 19 ПАНДЕМИЈАТА. Помеѓу многубројните драматични и тешки патешествија низ кои минуваат заболените од Ковид 19 и нивните семејства, е и трката по машини за кислород, предизвикана од немањето доволно места и боци во здравствените институции. Иако во јавноста…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Свадбата пекината, сватоштините приведени

Кочанската полиција прекинала свадбена свеченост во Кочани, поради непочитување и непостапување на присутните во склад со задравствените прописи. Од МВР соопштуваат дека денеска околу 14.00 часот во ОВР Кочани било пријавено организирање на свадбена прослава на улицата „Шукри Шаин“, на која спротивно на ковид мерките, биле присутни повеќе граѓани. Веднаш по пријавата, на местото на настанот се упатиле полициски службеници и по консултации со дежурен јавен обвинител од ОЈО Кочани од слобода биле лишени пет лица, а свадбената прослава била прекината. -По целосно документирање на случајот ќе бидат поднесени кривични пријави по чл. 206 од КЗ…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Рекордни 30 новозаразени во Кочани

Бројот на новозаразени со ковид 19 во Кочани секојдневно расте. За 24 часа се регистрирани 30 новозаболени лица и двајца починати. Институтот за јавно здравје регистрираше 12 оздравени пациенти, а бројот на активни случаи позитивни на ковид 19 во Кочани е 269. Третиот бран на коронавирусот ги преполни и болниците . Во мододуларната ковид болница веќе неколку дена нема слободен кревет. Хоспитализирани се 34 пациенти од кои 80 проценти се на кислородна поддршка. Од Министерството за здравство информираат дека денешниот број на починати е рекорден, односно поради компликации од коронавирусот,…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Надлежните неодговорни, заболените и починатите, сами си се виновни …

На граѓаните никако не им е јасно како може државниот врв деновиве да полемизира и да дава оценки околу разидувањето на претседателот Пендаровски и Министерот Филипче, дали било, или не, срам за државата, или манифестација на хуманост на соседите, масовното вакцинирање на македонците во градовите низ Србија. И дали изјавата на шефот на државата е соодветна или не. Не е само срамно за државата, туку е и тажно и трагично. Тоа што некој можеби ги изгубил тие емоционални чувства, е друга работа. Работите со Ковид 19 се така поставени што…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

130 заболени за 8 дена, 18 починати за 18 дена

ДУРИ 130 НОВОЗАБОЛЕНИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ ОСУМ ДЕНА РЕГИСТРИРААТ СЛУЖБИТЕ КОИ ЈА ТРЕТИРААТ КОВИД 19 ПАНДЕМИЈАТА ВО ОПШТИНА КОЧАНИ. ПРИТИСОКОТ ЗА КРЕВЕТ, ШТО ЗНАЧИ И КИСЛОРОДНА ПОДДРШКА И ТЕРАПИЈА, СЕКОЈДНЕВНО СЕ ПОСИЛЕН. ПИКОТ НА ТРЕТИОТ БРАН ДОПРВА ДОАЃА, А ВАКЦИНАЦИЈАТА СЕ ОДВИВА БАВНО. ЗА 18 ДЕНА ЕВИДЕНТИРАНИ 18 ПОЧИНАТИ. Ако според извештаите во Кочани секојдневно се евидентираат по дваесетина новозаболени од Ковид 19, или само во последните осум дена бројката достигна 130 новозаразени, тогаш логично е што капацитетите на здравствените установи во Кочани, Штип и Скопје, се под  огромен притисок на…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Вакцинацијата во Кочани и Виница, од петок

Кочани не е меѓу 12 градови во државата во кои денеска започна вакцинацијата на граѓаните на возраст над 77 години. Граѓаните од општината ќе мора да почекаат уште три дена за да застанат во ред за вакцинација, бидејќи според планот и најавите, имунизацијата ќе старува на 2. Април. Во оваа кампања ќе се вакцинираат 20.000 граѓани со вакцината „Астра Зенека“, кои се пријавиле, и се на возраст над 75 години. Тоа што создава дилеми во јавноста и доза на двоумење е податокот дека со „Астра Зенека“ нема да се вакцинираат…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Илјадници евра за живот

ПО ЦЕЛА ГОДИНА КОВИД 19 КРИЗА, ВО КОЈА СЕ ГУБЕА ЖИВОТИ И БАНКРОТИРАА СЕМЕЈСТВА, ОДГОВОРНИТЕ ВО ДРЖАВАТА КОНЕЧНО НЕДЕЛАВА ЌЕ ГИ УБЕДУВААТ ПРИВАТНИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ УСТАНОВИ ДА ИМААТ МИЛОСТ КОН ПАЦИЕНТИТЕ. ВО НАПЛИВОТ НА ТРЕТИОТ БРАН, ЗАБОЛЕНИ НУДАТ ИЛЈАДНИЦИ ЕВРА ДА ДОБИЈАТ КРЕВЕТ ВО ПРИВАТНИТЕ БОЛНИЦИ. ПРИЈАТЕЛСТВА И ВРСКИ СЕ КОРИСТАТ И ВО ЈАВНОТО ЗДРАВСТВО, КОЕ ИСТО ТАКА Е ПОД ОГРОМЕН ПРИТИСОК НА НОВОЗАБОЛЕНИ. Во налетот на третиот бран на Ковид 19, кој буквално коси животи низ државата, речиси никој, или само во тесни кругови се забележуваат семејните и човечките судбини…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Кочански пациенти го полнат инфективното во Штип

СЕ ПОГОЛЕМ БРОЈ ПАЦИЕНТИ ОД КОЧАНСКО ПРИТИСКААТ ЗА МЕСТО ВО ПРЕПОЛНОТО ИНФЕКТИВНО ОДДЕЛЕНИЕ ВО ШТИП, КАДЕ СЕКОЈ ДЕН СЕ ОДИГРУВААТ ДРАМАТИЧНИ СИТУАЦИИ ВО БОРБАТА СО ПАНДЕМИЈАТА. НА КРЕВЕТ ТЕШКО БОЛНИ ЧЕКААТ ВО РЕД, КИСЛОРОДОТ Е ПРВИОТ УСЛОВ ДАЛИ ЌЕ СЕ ПРЕЖИВЕЕ, ИЛИ НЕ. ДРАМАТА ВО ИСТОЧНОМАКЕДОНСКИОТ ВУХАН ПРОДОЛЖУВА. Драматична е ситуацијата на Инфективното одделение во Штип, каде на часовна основа се докомплицира напнатоста, поради напливот на се потешки и потешки пациенти. Амбулантните возила завиваат од правец на сите населени места во источниот дел на државата, превезувајќи пациенти за кои треба…

Прочитај повеќе