ГРАЃАНИТЕ НИ ЈАВУВААТ 

Наташа Николова од Оризари е пронајдена

ВОНРЕДНА ВЕСТ: 16 годишната Наташа Николова од Оризари е пронајдена вечерва. Според првични објави на дел од медиумите девојчето е пронајдено од страна на група млади момчиња кои самоиницијативно се вклучиле во потрагата, ја пронашле дехидрирана, по што е однесена во болница. Наташа беше пријавена за исчезната на 10 јуни во 8 часот и до овој момент се вклучија голем број граѓани за нејзино пронаоѓање . Најважно од се е што девојчето е најдено живо, а дополнителни информации се очекуваат во текот на утрешниот ден.

Прочитај повеќе
ГРАЃАНИТЕ НИ ЈАВУВААТ 

Преку порозниот асфалт, водата му ги наполнила подрумите

АТМОСФЕРСКАТА ВОДА ПО СИНОЌЕШНИТЕ ОБИЛНИ ВРНЕЖИ ОД ПОРОЗНИОТ НОВ АСФАЛТ СЕ СЛЕАЛА ВО ПРИЗЕМНИТЕ ПРОСТОРИИ ОД СЕМЕЈНАТА КУЌАНА БРАНКО ПЕТРОВ. АКО СЕГА Е ТАКА, КАКО ЌЕ БИДЕ НАЕСЕН И ЗИМОСКА, СЕ ПРАШУВА ПЕТРОВ, ЗАГРИЖЕН ЗА СВОЈОТ ДОМ. Продирањето на атмосверската вода во подрумските простории од семејната куќа на Бранко Петров, се заканува да му предизвика посериозни штети и проблеми на објектот. И по синоќешните обилни врнежи, приземните простории се наполнија со вода, која доаѓа од порозниот асфалт. Петров смета дека треба да се поправат недостатоците, бидејќи стравува дека наесен, или…

Прочитај повеќе
ГРАЃАНИТЕ НИ ЈАВУВААТ 

Напатените со барикади се бранеа од поплавите

ПОПЛАВЕНИТЕ УЛИЦИ ВО ПОВЕЌЕ ДЕЛОВИ ОД ГРАДОТ СЕ ИЗЛЕАЈА И ВО ДВОРНИ МЕСТА И СЕМЕЈНИ ЌУЌИ, КАДЕ ПРЕДИЗВИКАА ПОМАЛИ ШТЕТИ. ШТЕТИ ПРЕДИЗВИКАА И ЕЛЕКТРИЧНИТЕ ПРАЗНЕЊА И СЛАБИОТ ГРАД. ГРАЃАНИТЕ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ГИ ПОВИКУВАА НАДЛЕЖНИТЕ ДА ГО РЕШАТ ПРОБЛЕМОТ СО ПОРОИТЕ, КОИ СЕ ОПСНОСТ ОД ПОПОЛАВУВАЊЕ ВО ЦЕНТРАЛНОТО ГРАДСКО ПОДРАЧЈЕ. Синоќешното невреме повторно им создаде главоболки на поедини граѓани, чии дворни места и домови беа помалку или повеќе поплавени. На социјалните мрежи можеа да се прочитаат жестоки реакции на револтирани граѓани, кои евидентирале штети од пороите по улиците. Наши сограѓани…

Прочитај повеќе
ГРАЃАНИТЕ НИ ЈАВУВААТ 

Повик за протест

На 26.05. 2021 година, среда, со почеток во 18.00 часот на плоштадот пред општинската зграда ќе се одржи мирен граѓански протест со цел засегнатите родители, наставници и други граѓани да го искажат своето незадоволство против Нацрт-законот за учебници и други наставни и дидактички материјали во основно и средно образование.  Иницијативен одбор на граѓанската иницијатива УЧЕБНИЦИ И НАСТАВА МОРА ДА ИМА!

Прочитај повеќе
ГРАЃАНИТЕ НИ ЈАВУВААТ 

Водата од „Калиманци“ – во куќите на Ул. „Македонска“

ВОДАТА ЗА НАВОДНУВАЊЕ ОД ДЕСНИОТ МАГИСТРАЛЕН КАНАЛ, НАМЕСТО ВО ПОЛИЊАТА, ЗАВРШИ ВО КУЌИТЕ И ДВОРОВИТЕ НА ЖИТЕЛИТЕ НА УЛИЦАТА „МАКЕДОНСКА“ ВО УСОВА ЧЕШМА. ПОРАДИ ЗАТНАТИ РЕШЕТКИ КАЈ НЕКОГАШНАТА КАСАРНА, ВОДАТА СЕ ИЗЛЕА И ПОПЛАВИ ПОДРУМСКИ ПРОСТОРИИ, ДВОРНИ МЕСТА И ЈАВНИ ПОВРШИНИ. ГРАЃАНИТЕ ГНЕВНИ НА НЕОДГОВОРНИОТ ОДНОС НА НАДЛЕЖНИТЕ И СЕ ЗАКАНУВААТ СО ТУЖБИ ПОРАДИ ПРЕТРПЕНИТЕ ШТЕТИ. ВО ТЕКОТ НА ЕДНА НАВОДНИТЕЛНА СЕЗОНА ВОДАТА ПО НЕКОЛКУ ПАТИ СЕ ИЗЛЕВА И ГИ ПОПЛАВУВА. Старт со инцидент на наводнителната сезона на десниот магистрален канал со кој стопанисува Водостопанство Брегалница. На потегот пред влезот…

Прочитај повеќе
ГРАЃАНИТЕ НИ ЈАВУВААТ 

Мирниот протест одложен поради можни тензии

Жителите на населбите Трајаново Трло, Усова Чешма и Шатровик со писмено соопштение ја информираат јавноста дека закажаниот граѓански протест за денеска, (16.04.2021 г.) кој требаше да се одрживо Градскиот парк во Кочани – се одложува. Пријавениот настан (протест), на ден 16.04.2021 г. се одложува на неопределено време поради индиции за тензии од меѓуетнички размери, објаснуваат жителите на Трајаново Трло, Усова Чешма и Шатровик.

Прочитај повеќе
ГРАЃАНИТЕ НИ ЈАВУВААТ 

Протест поради криминалот и разбојништвата

Жителите на Трајаново Трло, Усова Чешма и Шатровик утре излегуваат на мирен протест во Градскиот парк во Кочани поради високата стапка на криминал и разбојништва во Кочани, изразени во последно време. Во известувањето до граѓаните на Кочани се вели: „Почитувани сограѓани, сакаме да ве информираме дека на 16.04.2021 година (петок) со почеток од 15:30 часот во Градскиот парк во Кочани ќе биде одржан мирен протест поради високата стапка на криминал и разбојништва во населбите Трјаново Трло, Усова чешма и Шатровик. Ве повикуваме на мирен начин да го искажеме нашиот револт…

Прочитај повеќе
ГРАЃАНИТЕ НИ ЈАВУВААТ 

Разбојништвата во Усова чешма, Трајаново трло и Шатровиќ продолжуваат со уште посилен интензитет

По неодамнешните немили настани кога добро организирана криминална група дивееше низ населбата Трајаново Трло сакаме да ја известиме јавноста дека разбојништвата продолжија и денес. Во сред бел ден, на лице место, беа затечени малолетни разбојници кои провалија во куќа во нашата населба и беа фатени од сопственикот којшто во тој момент се наоѓал во својата куќа. Беше повикана полиција и се очекува да се огласат надлежните за мерките кои се преземани. После само неколку часа, во населбата Трајаново Трло исто така се фатени тројца малолетни разбојници од страна на сопственикот…

Прочитај повеќе
ГРАЃАНИТЕ НИ ЈАВУВААТ 

Доста надлежните си ја префрлаат одговорноста, додека граѓаните страдаат

После успешната Еко Акција во Трајаново Трло жителите се соочија со насилство и вандализам од организирани Криминални Групи Ја известуваме јавноста дека на 11 Април 2021 година ние жителите на населбата Трајаново Трло во мултиетнички состав, како репрезент на соживотот во населбата, организиравме еко акција на која беа исчистени две зелени површини и голема количина на смет беше однесена на Градската депонија. За жал после успешната акција,  се соочивме со неколку кражби и разбојништва во истиот тој ден а во два случаи разбојниците беа фатени на лице место. По ова,…

Прочитај повеќе
ГРАЃАНИТЕ НИ ЈАВУВААТ 

Инцидент во Трајаново Трло со масовна тепачка и повредени

Во време на полициски час, синоќа во населбата Трајаново Трло се случувала драматична физичка пресметка помеѓу граѓани од оваа населба и „опремена“ група од Ромското Маало, при што интервенирала полицијата, а неофицијално и единица на специјалните служби. Во пресметката во која биле употребени шипки, секири и други опасни предмети, имало повредени, ни јавуваат очевидци на настанот. Според првични неофицијални информации од жители во овие населби, ситуацијата ескалирала синоќа, во вечерните часови, откако провалник од Ромска националност бил фатен на лице место како краде за време на полицискиот час. Самоорганизираните мештани…

Прочитај повеќе