ЦРНА ХРОНИКА 

Кочанец „излекувал“ двајца штипјани за 788. илјади денари

Секторот за внатрешни работи во Штип поднесе кривична пријава против четириесетидвегодишниот Ш.М. од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама”. Во периодот од август до ноември 2020 година во Штип, пријавениот лажно се претставувал како надри лекар и успеал две лица од Штип да ги доведе во заблуда дека лекува болести. Измамените му давале пари, злато и мобилни телефони за лекувањето, при што тој се стекнал со противправна имотна корист од неверојатни 788.200 денари, соопштуваат од МВР.

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Кривични за неовластено оружје и обид за убиство заработи млад скопјанец во Пантелеј

ДВЕ КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ЗАРАБОТИ 24 ГОДИШНИОТ СКОПЈАНЕЦ КОЈ НА 26 АПРИЛ СО КАРАБИН КОЈ НЕЛЕГАЛНО ГО ПОСЕДУВАЛ, ПУКАЛ ПРЕКУ ВРАТА ВО ВНАТРЕШНОСТА НА ВИКЕНДИЦА, ВО КОЈА СЕ НАОЃАЛЕ ДВЕ ЛИЦА. НА ОСОМНИЧЕНИОТ МУ Е ОДРЕДЕН ПРИТВОР ВО ТРАЕЊЕ ОД 30 ДЕНА. Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 24-годишен скопјанец, поради постоење на основано сомнение дека сторил две кривични дела Убиство од член 123 став 1, во врска со член 19 (во обид), казниво по член 123 став 3 од Кривичниот законик и Неовластено изработување, држење,…

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Законот завладеа во Трајаново Трло, полицијата со 17 кривични пријави против насилниците

ПО ТЕНЗИЧНИТЕ НАСТАНИ ВО И ОКОЛУ ТРАЈАНОВО ТРЛО, КОИ ЈА ВОЗНЕМИРИЈА КОЧАНСКАТА И ПОШИРОКАТА ЈАВНОСТ, ПОЛИЦИЈАТА СО ОДЛУЧНИ ДЕЈСТВИЈА ЗА ОТКРИВАЊЕ НА УЧЕСНИЦИТЕ ВО ФИЗИЧКИТЕ НАПАДИ И ПРЕСМЕТКИ, И ПОДНЕСУВАЊЕ КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ КОН ПРЕКРШИТЕЛИТЕ НА ЗАКОНОТ. ИАКО ЈАВНОСТА САМО ДЕЛУМНО БЕШЕ ИНФОРМИРАНА ЗА „ВОЈНАТА“ ШТО СЕ ВОДЕЛА НА 11. АПРИЛ, СЕГА НА ПОВРШИНА ИЗЛЕГУВААТ СЕРИОЗНИ ПРЕСМЕТКИ ЗА КОИ ЌЕ СЕ ОДГОВАРА ПРЕД ЗАКОНОТ. Десетина дена по драматичните настани, проследени со насилство и физички пресметки во населбата Трајаново Трло, кои ја разбрануваа пошироката јавност, Одделението за внатрешни работи во соработка со…

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Со клучот од сопругата украл 2.000 евра од маркетот во кој работела

По преземени мерки и активности, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Кочани расчистија „тешка кражба“ извршена ноќта на 18/19.04.2021 од маркет на ул.„Маршал Тито во Кочани, за кое осмоничен сторител е А.С., сопруг на вработена во маркетот. Осомничениот А.С. ги земал клучевите без знаење на сопругата, влегол во маркетот и од кутија одзел околу 120.000 денари. Паричните средства се одземени и вратени на сопственикот. Се работи на комплетирање на случајот по што против А.С. ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Изгоре куќа во центарот на градот

Две противпожарни возила, пожарникари и граѓани, речиси еден час се бореа со огнената стихија, која избувна во семејна куќа на Улицата Д-р Николиќ во центарот на градот. Густа чад од куќата започна да се шири околу 18,30 часот, за набрзо огнените јазици да се рашират во целиот објект и под кровот. Брзата интервенција на противпожарната служба спречи пожарот да се прошири, посебно имајќи во предвид дека се работи за густо населена улица, каде куќите практично се залепени една до друга. Некаде околу 19,30 часот пожарот целосно е изгаснат. Според првичните…

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Драматичната ноќ во Трајаново Трло со полициска и судска разрешница

Откако по снимката со тепањето на детето, се појави нова, со мавтање со пиштол и нож на неговиот биолошки татко и морничави закани за освета, веднаш реагираа институциите за расчистување на противзаконските дејствија на дел од учесниците. Од полицијата велат дека се трага по лицето кое во видео пораката упатува смртни закани по живот кон лицата кои го фатија и тепаа десетгодишното дете, кое во време на полициски час влегло во туѓ двор при обид за кражба, и дека кога ќе биде пронајден ќе му биде поднесена кривилчна пријава. Имено 36…

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Трканчани се испотепале, заиграл и нож

В недела, на 04. април 2021 година, околу 22.00 часот во Полициската станица Кочани бил приведен дваесет и шест годишниот И.М. од селото Тркање, затоа што истата вечер, околу 21.40 часот со остар предмет го нападнал триесет и осумгодишниот И.С. исто така од Тркање. На нападот со ладно оружје му претходела физичка пресметка помеѓу триесет и осум годишниот И.С. и осумнаесетгодишниот М.С, двајцата од с.Тркање, од една, и дваесет и шестгодишниот И.М. од истото село, од друга страна. Се работи на комплетирање на случајот, по што против лицата ќе бидат…

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Необележаниот пат однесе во провалија џип, и уби 31-но годишна девојка

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, ноќеска загина во сообраќајна несреќа што се случи на регионалниот пат Кочани-Пониква, кај местото Аеродром. До несреќата дошло кога возачот на автомобилот со кој патувале од Пониква кон Кочани, не го забележал скршнувањето, продолжил кон провалијата, и иако се гледаат траги од кочење, излетале и се забиле помеѓу боровите насади. Џипот Туарек, со бугарски регистерски таблички, кој е целосно уништен, го управувал И.А. (38) од селото Облешево, Кочанско, кој исто така се здобил со телесни повреди. Во возилото во моментот на несреќата имало…

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Малолетници снимале порнографија со малолетничка

43-годишна жена од Кочани пријавила дека биле дистрибуирани две видеа со компромитирачки материјал за нејзината малолетна ќерка, од Инстаграм профил, соопшти полицијата. Имено, Полицајци од Кочани, во координација со ОЈО Кочани, презеле мерки за расчистување на настанот, при што бил извршен претрес во домот на едно малолетно лице, а повикани на разговор биле двајца малолетници на кои им биле одземени мобилните телефони и компјутери. По целосното документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок до ОЈО во Кочани.

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Излетал патнички воз на пат кон Кочани- повредени нема

Вчера попладне, излетал патнички воз на делницата од Велес кон Штип во делот кај Овче Поле. Неофицијалните информации се дека меѓу десетината патници кои биле во единствениот патнички вагон, нема повредени. Од Македонски железници АД Транспорт потврдуваат дека воз излетал од шините и се работи на санирање на шетата Поради излетувањето на патничкиот вагон, железничкиот сообраќај од и кон Кочани од вчера попладне е во прекин.

Прочитај повеќе