ЗАНИМЛИВОСТИ 

Напролет ќе се сее на Драчевик и Сламерник !!!?

Овие денови државните власти од метрополата Скопје, кои изгледа заборавиле на своето минато и потекло, дојдоа во Тркање и одлучно изјавија дека е добро што се случил пожарот и што им ги изгорел пасиштата. Тие со државни пари, демек од народот, ќе купеле семе за трева и ќе го посеале по пеплосаните ридови Драчевик, Сламерник и секаде каде е изгорено. Плус ќе се изградат поилишта, хранилишта .. И така тревата ќе никне, ридовите ќе раззеленат а по нив стадата ќе забелеат. Арно ама, убавите планови на ЈП за стопанисување со…

Прочитај повеќе
ЗАНИМЛИВОСТИ 

Младенците славеле, крадците ги ограбиле

На српските свадби, младенците добиваат мало богатство во пари од бакнување рака, поклони во плик и од китење со девизни банкноти. Меѓутоа, кога расположението е поголемо од рационалноста, се случуваат и непредвидени работи. На една неодамнешна свадба во српско село, додека веселбата била во полн ек, собраните пари од свадбената веселба наеднаш ги снемало. Односно биле украдени. Се работи за вкупна сума од над 20.000 евра, која ја однеле крадците. Отежнителна околност е што кражбата била откриена кога дошло време трошиците да се платат, а олеснителна што се верува дека…

Прочитај повеќе
ЗАНИМЛИВОСТИ 

Илиев „го покори“ и „Калиманци“

НЕВЕРОЈАТНИОТ БОШКО ИЛИЕВ ОД КАВАДАРЦИ ВИКЕНДОВ ГО ПРЕПЛИВА 7 КИЛОМЕТРИ ДОЛГОТО ЕЗЕРО „КАЛИМАНЦИ“ И Е СЕ ПОБЛИЗУ ДО ЦЕЛТА ДА ГИ ПРЕПЛУВА СИТЕ ВЕШТАЧКИ ЕЗЕРА ВО ДРЖАВАТА. МАРАТОНЕЦОТ ПОТСЕТУВА ДЕКА ОВИЕ БОГАТСТВА ВООПШТО НЕ СЕ ИСКОРИСТЕНИ ОД РЕКРЕАТИВНО-ТУРИСТИЧКИ АСПЕКТ По сончево и топло време, за околу 3 часа пливање, вчера кавадарецот Бошко Илиев го покори и едум километри долгото вештачко езеро Калиманци, кај Македонска Каменица Докторот по спортска медицина претходно ги препливал поголем дел од македонските природни и вештачки езера, по што е единсвен во државата. Маратонот на Калиманско езеро му е…

Прочитај повеќе
ЗАНИМЛИВОСТИ 

Светски феномени – родила девет бебиња

Дури девет бебиња од една бременост родила млада жена од државата Мали, што е своевиден феномен кој ретко се случува во светски рамки. Во нејзиниот случај погрешил и ултра звукот, кој открил дека носи седум бебиња, но при породувањето се појавиле уште две. За нејзиното породување се погрижиле медицинските стручњаци во Марокот, каде поради подобрите услови и нега била префрлена,  а трошоците ги покрила владата на малата држава. Сега веќе светски познатата Халима Цисе на свет донела пет девојчиња и четири момчиња и сите се здрави и живи. Сега преостанува…

Прочитај повеќе
ЗАНИМЛИВОСТИ 

„Не крши, поставена е камера …“

Блеф. Така со еден збор може да се прокоментира предупредувањето до потенцијалните уништувачи на инсталираната опрема на водоводот во планинските села и маала. Дали и колку пораката „Не крши, поставена е камера“, ќе ги одврати поединците што неодговорно посегнуваат по заедничкото добро кое го создале мештаните со помош на општината, останува да покаже времето. Но, штом буквите сеуште се читливи, а амотизациониот резервоар е во функција, опомената веројатно ја постигнува целта. Тоа што е необично е, дали е неопходна итрина, за евентуално да се спречи оштетување на објекти кои се…

Прочитај повеќе
ЗАНИМЛИВОСТИ 

Кафето – уживање, лек, стабилизатор …

За неговото величество, кафето се верува дека умерената потрошувачка од 3 до 4 филџани во едно деноноќие, се корисен и значаен фактор за продолжување на животот. Практично, пиењето кафе секој ден всушност има позитивно влијание врз вашето тело, иако има и такви тези дека оваа напивка се поврзува и со негативни ефекти. Со редовната конзумација на кафе се намалува ризикот од дијабетес тип 2, позитивно влијае кај луѓето со Паркинсонова болест, деменција, цироза и рак на црниот дроб и матката. Но, за антиоксидансите од кафето навистина да делуваат, неопходно е…

Прочитај повеќе
ЗАНИМЛИВОСТИ 

Ванѓа со лоши пророштва за 2021 година

Страдална и тешка ќе биде 2021 година, ако се остварат пророштвата на видовитата Ванѓа. Меѓутоа, во наредните 12 месеци ќе се случуваат и позитивни нешта, иако во помал обем во однос на негативните. Според Баба Ванѓа, во 2021 година, американскиот претседател во заминување ќе оглуви поради дијагностициран тумор на мозокот. Сепак, пророчицата охрабрува дека човештвото ќе може да го победи злото. Во делот на големите државници, Ванѓа предвидела дека ќе биде извршен атент на „најмоќниот човек на Кремељ“, како и дека „змејот“ ќе завладее со човештвото. За нашиот континент едно…

Прочитај повеќе
ЗАНИМЛИВОСТИ 

Зошто е корисно секојдневното конзумирање на банани?

Денеска ќе ви откриеме неколку причини поради кои треба секојдневно да јадете банани. Покрај сите други сезонски овошја, полни со витамини, редовно треба да се користи и бананата, бидејки таа содржи многу витамини и хранливи материи. Доволно е да се каже дека ова овошје содржи калиум, што е многу важно за здравјето на срцето, има директен ефект врз крвниот притисок, а студиите покажаа дека го намалува ризикот од срцеви заболувања за дури 27 проценти. Сепак, тоа не значи дека треба да претерувате, доволно е да јадете една до две на…

Прочитај повеќе
ЗАНИМЛИВОСТИ 

76 дневници за Ајфон 12

Откако мобилните телефони го освоија Светот и станаа мерило за стандардот на граѓаните во различни држави, ја исфрлија на површина реалноста и ги позиционираа народите кој каде се наоѓа. Со оваа проблематика во последните две години се занимава интернет-порталот Веривокс, кој врши истражувања колку луѓе во различни земји во светот треба да работат за да си дозволат ајфон. Споредбите се фрапантни, особено помеѓу најсилните и најслабите економии. Така, на жителите на Лихтенштајн им требаат само три работни дена за со заработените пари да си купат ајфон, а на Молдавците дури…

Прочитај повеќе
ЗАНИМЛИВОСТИ 

И BMW и АУДИ, ама Југо си е Југо

Како Југо нема друго. За овој автомобил се поврзани многу спомени, судбини и доживувања на генерациите од екс-ју периодот, но и по него, бидејќи многу брзо ја освои тогашната работничка класа. Во Кочани, вработените во Индустријата „Руен“ со одредени поволности, чекаа на список, за да го дочекаат радосниот момент кога ќе го добиеја најчесто првото возило во семејството. За „југото“ се поврзани многу анегдоти. Една од најшегобијните вели: за да ја затвориш на жената устата и на „југо“ вратата – треба силно да ги треснеш.   Инаку, првиот автомобил „југо…

Прочитај повеќе