ОБРАЗОВАНИЕ 

Заѕвони ѕвончето за 2633 основци

НА ПРВОТО УЧИЛИШНО ЅВОНО МУ СЕ ИЗРАДУВАА ПРВАЧИЊАТА, КОИ ДЕНЕСКА ГИ ДОБИЈА КОМПЛЕТИТЕ УЧЕБНИЦИ И ЗАЧЕКОРИЈА ВО УЧИЛИШТАТА КОИ ЌЕ БИДАТ НИВНИ ВТОР ДОМ ВО НАРЕДНИТЕ ДЕВЕТ ГОДИНИ. ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ИЛИЈЕВ ВО ОБИКОЛКА НА СИТЕ УЧИЛИШТА, ЗА ДА ИМ ПОСАКА УСПЕШНА УЧЕБНА ГОДИНА НА УЧЕНИЦИТЕ И НА НАСТАВНИЦИТЕ. 307 ученици од новата генерација првачиња денеска за првпат зачекорија во петте основни училишта во Општина Кочани, во кои во наредните девет години ќе растат низ воспитно-образовниот процес. Среќни и тие и родителите, што можат низ физичко присуство и непосреден контакт со учителките…

Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ 

288 нови среднисти во новата учебна година

ЗАПОЧНУВАЊЕТО НА НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА СО ФИЗИЧКО ПРИСУСТВО НА УЧЕНИЦИТЕ И НАСТАВНИОТ КАДАР Е СВОЕВИДНА ПОБЕДА НАД ПАНДЕМИЈАТА, БИДЕЈЌИ ИМ ГО ВРАЌА ЖИВОТОТ НА УЧИЛИШТАТА ВО ВИСТИНСКА СМИСЛА. ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НИКОЛЧО ИЛИЈЕВ НАПРАВИ ОБИКОЛКА НА ОСНОВНИТЕ И СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА. ГОДИНАВА ВО ДВЕТЕ СРЕДНИ УЧИЛИШТА НАСТАВАТА ЌЕ ЈА СЛЕДАТ 1217 УЧЕНИЦИ, ОД КОИ 288 УЧЕНИЦИ ВО ПРВА ГОДИНА. По една ипол година пандемиско образование, без физичко присуство, денеска учениците и просветниот кадар им се вратија на училиштата, создавајќи ја најубавата можна атмосфера за стекнување нови знаења. Возбудата беше присутна кај сите, поради…

Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ 

Матурантите утре ќе го полагаат првиот екстерен испит од државната матура

Утре во 10 часот, средношколците ќе го полагаат првиот екстерен испит од државната матура- мајчин јазик кој е задолжителен за сите пријавени кандидати кои ќе полагаат државна матура. 160 средношколци од СОУ Гошо Викентиев оваа година го завршуваат средното образование од кои 90 се привени да полагаат државна матура, а останатите 70 ќе полагаат завршен испит. Вториот  екстерен испит, кој е изборен, ќе го полагаат на 11 јуни. Резултатите од тестовите  ќе бидат објавени во рок од 30 дена од последниот (вториот) екстерен испит. Матурантите коишто нема да ја положат…

Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ 

Стручното образование ќе произведува кадар за стопанството

ПО ТРАНЗИЦИСКИТЕ ПРОЦЕСИ ВО ДРЖАВАТА,  ОБРАЗОВАНИЕТО СЕ ЧИНИ ВЛЕГУВА ВО ФАЗА КОГА СТРУЧНИОТ АСПЕКТ ДОБИВА НА ТЕЖИНА, БИДЕЈЌИ ПРОИЗВЕДУВА КАДАР ПОДГОТВЕН ЗА ИНДУСТРИЈАТА, А ВО РАМКИТЕ НА ПРОЕКТОТ „УЧИ ПАМЕТНО, РАБОТИ СТРУЧНО“. КОЧАНСКИ „ГОШО ВИКЕНТИЕВ“ ВЕЌЕ Е ПРИМЕР ЗА СОРАБОТКА ПОМЕЃУ СТОПАНСТВОТО И УЧИЛИШТЕТО. Образованието дефинитивно се менува, велат професори по стручни предмети од средните училишта ширум републиката кои во учебната 2021/2022 година отвораат дуални паралелки во рамки на проектот „Учи паметно, работи стручно“.  Оваа учебна година во 46 средни училишта ќе се отворат вкупно 97 дуални паралелки кои ќе…

Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ 

Започнаа уписите на првооделенците во основните училишта

 Од денеска официјално започнаа уписите на првооделенците во основните училишта во Кочани. По претходна подготовка од страна на училишните служби и со почитување на сите протоколи за заштита од ковид 19, донесени од страна на МОН, денеска новите ученици заедно со родителите ги донесоа сите потребни документи за упис во прво одделение. Во ОУ Малина Попиванова според официјалниот список од МВР , оваа учебна година се очекува да се запишат 84 првооделенци за што училишните служби уредно ги испратија поканите до родителите. Инаку од оваа година родителите имаат можност за…

Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ 

Утре пред општинската зграда протест против дигиталните учебници

За утре во 12 часот е закажан протестот кој се организира на ниво на цела држава а е против дигитални учебници под мотото „Учебници и настава МОРА ДА ИМА!. Организатори на протестот се група родители кој се на социјалните мрежи ја започнаа борбата против реформите во образованието . Во Кочани протестот ќе се одржи пред општинската зграда, а организаторите ги повикаа сите родители масовно да излезат и да ја дадат својата поддршка. Иницијативата предводена од група родители започна пред неполн месец, откако од Министерството за образование и наука ги објавија…

Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ 

Утре , отворен ден за идните средношколци

Во СОУ Љупчо Сантов утре ке се одржи отворен ден за идните средношколци на кој ке бидат презентирани начинот , условите и профилите кои ги нуди кочанската гимназија. На настанот е најавено и присуство на министерката за образование и наука Мила Царовска која ќе ги посети двете средни училишта во Кочани. Во СОУ Љупчо Сантов, покрај постоечките две струки, гимназиско образование и економски од наредната учебна година идните средношколци ќе имаат можност да се запишат и на профилите бизнис администратор и хемиско-лаборантски техничар кои се дел од новиот концепт на…

Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ 

Во понеделник започнуваат уписите на првооделенците во основните училишта

За наредната учебна 2021/22 година ќе се запишат 412 првачиња, според официјалниот список од МВР. Уписите започнуваат во понеделник а сите родители ќе добијат покана за терминот и денот кога да ги запишат децата. По пристигнувањето на официјалниот список, денеска во ОУ Раде Кратовче се одржа работен состанок на директорите на основните училишта и градоначалникот Николчо Илијев на кој главна тема беше уписот на првооделенците. Лилјана Арсова, советник за образование во Општина Кочани изјави дека радува податокот што оваа година има поголем број на првооделенци во споредба со претходната. Бидејки…

Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ 

Министерската Мила Царовска на средба со директорите на средните училишта и претставници на приватни компании

Министерската за обеазование и наука, Мила Царовска денеска престојуваше во Кочани, каде оствари средба со директорите на средните стручни училишта и претставници на реалниот сектор од општините Кочани и Виница,каде разговараа за отворање на нови образовни профили во наредната учебна година.  Под мотото Учи паметно, работи стручно во Мултикултурниот центар во Кочани се отвори дебата со претставници од приватни компании на која се истакна значењето на стручното средно образование и соработката со компаниите. -Со јакнење на соработката и довербата помеѓу стручните училишта и реалниот сектор можеме заеднички да создадеме квалитетно…

Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ 

Матурантите од СОУ Љупчо Сантов ја блокираа наставата

 Матурантите од СОУ Љупчо Сантов од  од почетокот на оваа недела  се приклучија кон бојкот на наставата , а со тоа дадоа поддршка на Средношколскиот сојуз и на нивните барања за намалување на предметите за полагање на државната матура. Оваа информација денеска ја потврди и директорот на СОУ Љупчо Сантов , Игор Христов, кој истакна дека училиштето се оградуват од одлуката за бојкотирање на наставата и ги повика средношколците да се вратат на настава, а своите права да ги бараат пред надлежното министерство и Државниот испитен центар. Во СОУ Гошо…

Прочитај повеќе