СЕРВИСНИ ИНФОРМАЦИИ 

По едномесечен прекин и низа унапредувања и инвестиции, Пејпaр Мил стартува со работа

По речиси едномесечен прекин на работењето, од денеска единствената фабрика за рециклажа на хартија во земјава Пејпaр Мил повторно започнува со работа. Во текот на едномесечниот прекин на работењето Пејпар Мил интензивно работеше на финализирање на унапредувањето на производствените процеси во насока на обезбедување на поголема енергетска ефикасност на самиот производствен процес, а со тоа и дополнително намалување на емисиите. Со цел драстично намалување на нивото на СО и негово доведување во граничните вредности, како и подобрување на перформансите на ложиштето на котелот за подобро согорување на горивото, Пејпар Мил…

Прочитај повеќе
СЕРВИСНИ ИНФОРМАЦИИ 

Во тек е етапната исплата на априлските пензии, со дополнителни 1000 денари финансиска поддршка

Министерството за труд и социјална политика известува на ден 26.04.2022 год. (вторник) започнува етапната исплата на априлските пензии. Пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од Ковид 19. Пензија повисока за 1.000 денари ќе добијат повеќе од 330 илјади пензионери со исплатата на априлската пензија преку договорената директна финансиска помош за три месеци. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на…

Прочитај повеќе
СЕРВИСНИ ИНФОРМАЦИИ 

КЈП Водовод : В недела повеќечасовен прекин на водоснабдувањето

За сите корисници, на ден 10.04.2022 в недела ќе има прекин во водоснабдувањето од 8:00 до 17:00 часот, поради второ преспојување на реконструираниот дел на главниот цевковод. Ви благодариме на разбирањето до сите корисници

Прочитај повеќе
СЕРВИСНИ ИНФОРМАЦИИ 

Известување за земјено – градежни електромонтажни работи на улица „Стево Теодосиевски„

Во недела, 19.12.2021г. во период од 09 – 16 ч. на улица „Стево Теодосиевски“ заради дислокација на ЕЕ инсталации ќе се изведуваат земјено – градежни и електромонтажни работи од Електродистрибуција ДООЕЛ, КЕЦ Кочани. Се замолуваат сите учесници во сообраќајот за зголемено внимание и претпазливост, по можност користење на други сообраќајници.

Прочитај повеќе
СЕРВИСНИ ИНФОРМАЦИИ 

Од 28 септември – отворени канцеларии за попишување на населението

Пописната комисија за реонот 13, којашто ги опфаќа општините Кочани, Зрновци и Чешиново-Облешево соопштува дека на 28, 29 и 30 септември 2021 година ќе бидат отворени канцеларии за попишување на сите граѓани кои во изминатиот период од различни причини не се попишани. Сите заинтересирани граѓани можат да се попишат со лична карта во канцелариите на Пописната комисија. Канцеларијата за попишување за Општина Кочани се наоѓа на улицата „Љупчо Сантов“ (Венчалната сала на Градскиот плоштад), а попишувањето ќе трае во периодот од 8 до 20 ч. Лица за контакт се: Ивица…

Прочитај повеќе
СЕРВИСНИ ИНФОРМАЦИИ 

Прекин во водоснабдувањето на дел од Лесна индустрија

Поради изградбата на експресниот пат Штип – Кочани, КЈП „Водовод“ работи на преместување на водоводна линија. Од тие причини, денеска, дел од зоната Лесна индустрија има прекин во водоснабдувањето, кој ќе трае до 14 ч.

Прочитај повеќе
СЕРВИСНИ ИНФОРМАЦИИ 

Прекин во водоснабдувањето во високата зона во Кочани

Поради дефект на главната водоводна линија, делови од високата зона ќе останат без вода од Градскиот водовод. Прекин во водоснабдувањето до 12 ч. ќе имаат корисниците од населбите Трајаново Трло, Усова Чешма и во Оризари.   КЈП „Водовод“ се извинува за прекинот и повикува на разбирање од потрошувачите на вода за пиење.

Прочитај повеќе
СЕРВИСНИ ИНФОРМАЦИИ 

Пролетта променлива, какво ќе биде летото?

ПО ПРОМЕНЛИВАТА ОД ТЕМПЕРАТУРЕН АСПЕКТ, ПРОЛЕТ, ДЕНЕСКА РАНО ИЗУТРИНА ЗАПОЧНА ЛЕТОТО НА СЕВЕРНАТА ХЕМИСФЕРА. ДЕНЕШНИОТ ДЕН Е НАЈДОЛГ ВО ГОДИНАТА И ТРАЕ 16 ЧАСА И 28 МИНУТИ. ИСТОВРЕМЕНО НА ЈУЖНАТА ХЕМИСФЕРА ЗАПОЧНА ЗИМАТА. Утрово, во 5 часот и 32 минути, на северната хемисфера на земјината топка, започна летото. На денот на почетокот на летото ноќта е најкратка, а денот е најдолг и ќе трае 16 часа и 28 минути. Овогодишното лето завршува на 21. Септември, кога се случува втората рамноденица во годината. Метеоролозите најавуваат „шарено“ лето, со екстремно високи температури,…

Прочитај повеќе
СЕРВИСНИ ИНФОРМАЦИИ 

Полициска вежба на „Пониква“ со детонации

Од 17.01 до 19.01. 2021 година  текот на ден и во вечерните часови на локалитетот Пониква, од страна на елитни единици на Министерството за внатрешни работи на Р. С. Македонија се спроведува оперативно-тактичка вежба. Во извршувањето на поставените задачи, полициските единици ќе употребуваат експлозивни средства, при што ќе има силни детонации, а ќе бидад видливи и распрскувачки и светлосни детекции и ефекти. Заради превентии мерки се известуваат граѓаните за оваа активност на полицијата со цел да не се предизвика паника и вознемиреност кај населението и посетителите на локалитетот, соопштуваат од…

Прочитај повеќе
СЕРВИСНИ ИНФОРМАЦИИ 

Вечерва почнува зимското сметање на времето

Со поместување на часовникот за еден час наназад, од ноќва почнува зимското сметање на времето, со што времето во 3 часот ќе се смета како 2 часот. Одлуката за денот и моментот на воведувањето и денот и моментот на завршувањето на летното сметање на времето во 2020 година е објавена во „Службен весник на Република Северна Македонија“ број 79, од 26 март. Освен кај нас, зимското сметање на времето ќе го применат и поголем дел од европскиот континент, освен во Исланд, Русија и Белорусија. Зимското сметање на времето почнува секој…

Прочитај повеќе