ЗЕМЈОДЕЛИЕ 

Џабе субвенции без добри цени

ДЕКА МЕРКИТЕ НА ВЛАДАТА САМИ ПО СЕБЕ НЕ ГО РЕШАВААТ ПРОБЛЕМОТ СО ОТКУПНАТА ПОЛИТИКА ВО ОРИЗОПРОИЗВОДСТВОТО ПОТВРДУВААТ КОНТРАЕФЕКТИТЕ ПРИ СУБВЕНЦИОНИРАЊЕТО ОД ПРЕД ДВЕ ГОДИНИ, КОГА НАСПРОТИ ОПРЕДЕЛЕНИТЕ 5 ДЕНАРИ ЗА КИЛОГРАМ АРПА, ОТКУПУВАЧИТЕ ЈА НАМАЛИЈА ЦЕНАТА ОД 24 НА 18 ДЕНАРИ ЗА КИЛОГРАМ. ЛОКАЛНИТЕ ВЛАСТИ ВО ПРОИЗВОДСТВЕНИОТ РЕГИОН МОРА ДА ИЗГРАДАТ СТРАТЕГИЈА ЗАЕДНО СО ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА СОСТОЈБИТЕ СО ОРИЗОТ, ЗАРАДИ ПОГОЛЕМИ ФИНАНСИСКИ ЕФЕКТИ И РАЗВОЈ НА ЗЕМЈОДЕЛИЕТО. Кога мерките на Владата не базираат на одржливи анализи и стратегии, тогаш наместо ефект, даваат контраефект, кој како бумеранг им се…

Прочитај повеќе
ЗЕМЈОДЕЛИЕ 

По протестот – договорена средба со министерот Хоџа

ИНИЦИЈАТИВНИОТ ОДБОР НА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ОД РЕГИОНОТ ДЕНЕСКА ГО БЛОКИРАШЕ ПАТОТ КОЧАНИ-ШТИП ВО ОБЛЕШЕВО, КАКО УШТЕ ЕДЕН ПРЕДУПРЕДУВАЧКИ ПРОТЕСТ СО ЦЕЛ ВЛАДАТА ДА ИМ ГИ ИСПОЛНИ БАРАЊАТА. ПОРАДИ ДВОЧАСОВНАТА БЛОКАДА НА ЕДНАТА КОЛОВОЗНА ЛЕНТА СООБРАЌАЈОТ СЕ ОДВИВАШЕ ПО СПОРЕДЕН ПАТ, ПРЕКУ БАЊЕ И СОКОЛАРЦИ. Земјоделците денеска со земјоделска механизација, повторно ја блокираа едната лента од магистралниот пат Кочани-Штип, во Облешево, во знак на протест против нецелосното исполнување на нивните барања доставени до Владата и до ресорното министерство. Откупот, според нив, не функционира, а цените се понижувачки и се далеку од ветените…

Прочитај повеќе
ЗЕМЈОДЕЛИЕ 

Дождот ја расипа жетвата на оризот

Тридневните врнежи од дожд целосно ја блокираа жетвата на оризовата ултура, која во производствениот регион годинава е застапена на околу 4.300 хектари. Големите количини влага во почвата нема да дозволат подолг период комбајните да влезат во нивите и да останат надвор од полињата. Во меѓувреме на земјоделците им преостанува да ги проценуваат штетите од полните со вода ниви. Особено таму каде поради полегнување влагата може целосно да ги уништи класјето, односно зрното Сепак дождот есенва не им е единствената грижа на оризопроизводителите, бидејќи со неколкунеделните преговори со Владата и предупредувачките…

Прочитај повеќе
ЗЕМЈОДЕЛИЕ 

Земјоделците ги чекаат ветените 25 денари за килограм арпа

Кочанските оризопроизводители чекаат да го слушнат „планот Б“ на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа. Даваат рок до наредниот понеделник да им се презентира предлогот, како ќе им се исполни барањето откупната цена на оризовата арпа да изнесува 25 денари. Протестите и блокирањето на патот Штип-Кочани ги стават во мирување наредните седум дена. Засега не ги коментираат дополнителните три денари субвенции, кои како мерка ги презентираше премиерот Заев пред два дена на манифестацијата „Денови на кочански ориз“. Министерот за земјоделство Хоџа пред пет дена имаше средба со откупувачите,…

Прочитај повеќе
ЗЕМЈОДЕЛИЕ 

Откупувачите им кажаа „не“ на политичарите

Откупувачите, односно преработувачите, им кажаа не на политичарите од власта, на нивните барања да ги зголемат откупните цени на арпата и белиот ориз на 25 и 50 денари, пред стартот на овогодишната жетва, но и предизборно. Тоа значи дека паднаа во вода ветувањата дека на оризопроизводителите ќе им се удоволат барањата кои дојдоа директно од првиот човек на владата и министерот Хоџа. Сега под итно ќе мора да се бара друг начин за финансиски да им се помогне на земјоделските производители, оти изборите се ближат. На средбата која деновиве се…

Прочитај повеќе
ЗЕМЈОДЕЛИЕ 

Гроздоберот почна, цените 15 – 16 денари за кг.

УБАВОТО ВРЕМЕ ИМ ОВОЗМОЖИ КВАЛИТЕТНА БЕРБА НА ГРОЗЈЕТО, КОЕ ГОДИНАВА ГО ИМА ВО ПОМАЛИ КОЛИЧИНИ, НО Е СО МОШНЕ ДОБАР КВАЛИТЕТ ПОРАДИ ИЗОБИЛСТВОТО СОНЧЕВИ ДЕНОВИ. ЛОЗАРИТЕ НЕ СТРАВУВААТ ЗА ПЛАСМАНОТ, БИДЕЈЌИ ИНТЕРЕСОТ КАЈ ЛОКАЛНОТО НАСЕЛЕНИЕ ЗА ГРОЗЈЕ Е ГОЛЕМ. ЦЕНАТА НА ВРАНЕЦОТ СЕ ДВИЖИ ОД 15 ДО 16 ДЕНАРИ ЗА КИЛОГРАМ. Голем број лози во Кочанската Котлина ги искористија изминатите два дена на сончево време за да го оберат грозјето. Вински сорти грозје, од кои најзастапени се вранецот и смедеревката, се береа во подплачковичките населени места. Годинава приносите се нешто…

Прочитај повеќе
ЗЕМЈОДЕЛИЕ 

Род ќе има, а цени – не!

ПОЛНАТА АКУМУЛАЦИЈА „КАЛИМАНЦИ“ И СОНЧЕВОТО ЛЕТО СОЗДАДОА ИДЕАЛНИ УСЛОВИ ЗА ВЕГЕТАЦИЈА НА ОРИЗОВАТА КУЛТУРА, КОЈА Е ВО ФАЗА НА КЛАСАЊЕ И НАЈАВУВА БОГАТ РОД. ОКОЛУ ОТКУПОТ, ВООБИЧАЕНО НЕИЗВЕСНО И ВО ПОГЛЕД НА ДИНАМИКАТА И НА ЦЕНИТЕ НА АРПАТА И БЕЛИОТ ОРИЗ. КАКВИ ВЕТУВАЊА НА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ЌЕ ИМ ДОНЕСАТ ПОЛИТИЧАРИТЕ ВО ЕКОТ НА КАМПАЊАТА ? Земјоделците од кочанската котлина задоволни ги тријат рацете од состојбата со оризовата култура, која се наоѓа во поодмината фаза на класање. Ако долготрајното топло време, со надпросечни температури неповолно се одрази врз другите култури, тоа кај…

Прочитај повеќе
ЗЕМЈОДЕЛИЕ 

За 2,5 месеци испорачани 30. милиони м3 вода

ПОРАДИ ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ, ВОДОСТОПАНСТВО „БРЕГАЛНИЦА“ ИСПОРАЧУВА ПО 13 м3 ВОДА ВО СЕКУНДА ПРЕКУ ЛЕВИОТ И ДЕСНИОТ МАГИСТРАЛЕН КАНАЛ. ЗА СЕДУМДЕСЕТИНА ДЕНА ПОТРОШЕНИ НАД 30 МИЛИОНИ КУБИЦИ ВОДА ОД „КАЛИМАНЦИ“, КАДЕ СЕГА РЕЗЕРВИТЕ СЕ НА ОКОЛУ 80. МИЛИОНИ. Водостопанство Брегалница засега успешно се справува со испораката на вода за подсистемите во рамките на Хидросистемот Брегалница. Деновиве, кога температурите се околу 40-от степен, од акумулацијата Калиманци се испуштаат по 13 кубни метри вода во секунда. Истите понатаму се распоредуваат на магистралните канали и на секундарната каналска мрежа, за да стигнат до…

Прочитај повеќе
ЗЕМЈОДЕЛИЕ 

Или исплата на сите побарувања, или блокади на патиштата

Близу 60 отсто од ланскиот ориз произведен во кочанско не е откупен, а скоро ќе започне жетвата од годинашнава реколта, беше речено на денешниот петровденски предупредувачки протест во Прилеп на сточарите, градинарите, тутунарите, лозарите, пчеларите,  млеко и оризо производителите. Сите заедно побараа владата да ги исплати заостанатите субвениции во земјоделците, но и парите од мерките и ковид подмерките наменети за нив. Истовремено апелираат итно да се повлече законот и државното земјоделско земјиште да не се продава. Лозарите се пожалија на проблемите кои не се решени од лани. Според нив, реално сега…

Прочитај повеќе
ЗЕМЈОДЕЛИЕ 

Оризот посеан 10 дена порано

СЕИДБЕНАТА КАМПАЊА ПРОЛЕТВА ЌЕ СЕ РЕАЛИЗИРА ЗА ДЕСЕТИНА ДЕНА ПОРАНО ОД ВООБИЧАЕНО, ШТО Е ОДЛИЧЕН ПРЕДУСЛОВ ЗА УСПЕШНА ВЕГЕТАЦИЈА И ПОРАНА ЖЕТВА НАЕСЕН. ЕФИКАСНОСТА ВО СЕИДБАТА СЕ ДОЛЖИ НА НАВРЕМЕНИТЕ ПОДГОТОВКИ И ОПТИМАЛНИТЕ КОЛИЧИНИ ВОДА КОИ СЕ ДИСТРИБУИРААТ ДО ВОДОКОРИСНИЦИТЕ. За дури десетина дена порано од лани целосно ќе се реализира сеидбата на оризот во производствениот регион планирана на 4.200 хектари. Брзата и ефикасна сеидба ја овозможи квалитетното наводнување од Хидросистемот Брегалница, и навремената подготвеност на вадите, деталната, главната и магистралната каналска мрежа, кои овозможија дистрибуција на вода до сите…

Прочитај повеќе