ХУМАНИТАРНИ АКЦИИ 

Маршрута на Ротари трката

Почитувани сограгани, во недела 28.05.2023 година ќе се одржи Rotary Run 2023, урбана трка по улиците во централното градско подрачје. Ротари трката во Кочани ќе се одвива на улиците: Теодосија Паунов, ул. Никола Карев, ул. Маршал Тито и ул. Кеj на револуциjата. Стартот и целта на трката ќе бидат пред градскиот парк односно на крстосницата на ул. Тодосија Паунов со ул. АСНОМ, од каде ќе се трча накаj кружниот тек кај Два другара и ќе се продолжи по бул Теодосија Паунов и каде за трката ке се користи левиот коловоз…

Прочитај повеќе
ХУМАНИТАРНИ АКЦИИ 

Tеатарска претстава ЈЗУ „Европа“ по повод одбележување на Мувембар – месецот на машкото здравје

Општина Кочани во соработка со Ротари клубот Кочани-Виница организира настан за одбележување на Мувембар – месецот на машкото здравје. Настанот е закажан за в петок, 25 ноември, во Мултикултурниот центар во Кочани, со почеток од 19 часот. Ќе биде прикажана театарската претстава ЈЗУ „Европа“, работена по мотиви од текст на Мирољуб Недовиќ, во изведба на Театар Штип и во режија на Кристина Атанасова Арсова. Настанот ќе има донаторски карактер, а влезницата за претставата чини 250 денари и може да се набави во кафетериите Класик и Пролет. Во настанот ќе има…

Прочитај повеќе
ХУМАНИТАРНИ АКЦИИ 

Хуманитарна акција за настраданите во Украина

Општина Кочани во соработка со Црвен крст на РСМ,Општинска организација Кочани организира хуманитарна акција за собирање финансиски средства за настраданите во Украина. Целта на акцијата е да им се помогне на настраданите семејства во Украина, но првенствено да покажеме како општина добра волја и за општина Перејаслав Хмељницки , како една од збратимените општини на Кочани. Општина Кочани за таа цел самата ќе издвои средства од буџетот, но очекуваме и вклучување пред се од бизнис секторот во Кочани. Намерата а се спроведе хуманитарна акција за донација на прехрамбени продукти и…

Прочитај повеќе
ХУМАНИТАРНИ АКЦИИ 

Собрани потребните финансии за лекување на 27 – годишната Наташа Стефанова

Благодарение на хуманите граѓани од Кочани, регионот и од цела држава како и на оние од странство за кратко време откако беше објавено во медиумите, се собраа потребните средства за лекување на 27 годишната Наташа Стефанова од Кочани. Финансиската помош и е потребна за лекување и отстранување на туморот на мозокот, болест со која се соочува скоро две години. В понеделеник Стефанова со придружник од нејзиното семејство заминува за Турција на закажаната операција. Лекарите од Македонија на два наврати пробале со операција да и го извадат туморот но не успеле…

Прочитај повеќе
ХУМАНИТАРНИ АКЦИИ 

Апел за помош на Наташа Стефанова од Кочани

27 годишната Наташа Стефанова од Кочани, мајка на две малолетни деца, има потреба од финансиска помош за да оди во Турција на операција на мозокот, вадење на тумор во мозокот, болест со која се соочува скоро две години. Лекарите од Македонија на два наврати пробале со операција да и го извадат туморот но не успеле во целост поради специфичноста на местото на туморот и сериозноста на последиците. Затоа ја праќаат на трета операција во Истанбул, Турција каде што имаат пософистицирана опрема за такви оперативни зафати.Во меѓувреме туморот во голем процент…

Прочитај повеќе
ХУМАНИТАРНИ АКЦИИ 

В сабота „Осогово“ – „Плачковица“, за Јаков

Отворањето на фудбалската сезона во Кочани, ГФК „Осогово“ му ја посвети на малиот Јаков. Утре во 17,30 часот, на стадионот „Никола Мантов“ ќе го одигра пријателскиот фудбалски натпревар против ФК „Плачковица“ од Радовиш, предводена од кочанскиот стратег Крсте Крстев. Фудбалерите на домашната и на гостинската екипа на теренот ќе го покажат најдоброто, бидејќи тренерите Андонов и Крстев ќе им дадат шанса на најдобрите и на оние кои претендираат за првиот состав. Ветуваат отворен фудбал со многу голови. За утре и метеоролозите најавуваат нешто пониски температури и посвежо време, што е…

Прочитај повеќе
ХУМАНИТАРНИ АКЦИИ 

Апел за помош на двегодишниот Јаков Јанакиев

Почитувани, Нашиот Јаков на само свои 2 годинки мораше да помине низ 2 тешки операции за два пати да му биде отстранет тумор, при што мораше да го изгуби и едниотбубрег. Заради специфичната моментална здраствена состојба, малиот Јаков мора ИТНО да замине во странство за да го продолжи своето лекување.Поради тоа се потребни повеќе финансиски средства кои без ВАША ПОМОШ не е можно да се соберат.ГОЛЕМИ СРЦА! АЈДЕ ДА ЈА ПОКАЖЕМЕ НАШАТА ХУМАНОСТ И ДА ОВОЗМОЖИМЕ ЈАКОВ ДА ГО ЗАВРШИ ЛЕКУВАЊЕТО УСПЕШНО ЗА ДА МОЖЕ ПОВТОРНО ДА УЖИВА ВО СВОЕТО…

Прочитај повеќе
ХУМАНИТАРНИ АКЦИИ 

Семејството Стаменкови од Соколарци едвај врзуваат крај со крај

Без пари и без елементарни услови за живот живее седум членото семејство Стаменкови од село Соколарци , општина Чешиново Облешево . Во трошна куќарка, без огрев и без услови за греење , едвај врзуваат крај со крај. Никој не е вработен, а живеат со негата која ја земаат за 7- годишниот син кој боледува од церебрална парализа. Трите ќерки одат на училиште, две во СОУ„ Гошо Викентиев„ кое плаќа вонредни испити на едно од девојчињата, а третото во ОУ „Св.Кирил и Методиј„ , но неможат редовно да следат онлајн настава…

Прочитај повеќе
ХУМАНИТАРНИ АКЦИИ 

Полицајците даруваа крв

Денеска во Полициската станица во Кочани се одржа последната крводарителска акција за оваа календарска година. Согласно годишниот план за работа оваа е трета крводарителска акција, а на неа крв даруваа 21 полициски службеници. -Радува податокот дека голем број од полициските службеници кои се пријавени да даруваат крв се млади колеги коишто неодамна се вработени во ПС Кочани, инфомираше Санде Спиров Крводарителската акција се спроведе со почитување на сите мерки за заштита и спречување на ширење на коронавирусот .

Прочитај повеќе
ХУМАНИТАРНИ АКЦИИ 

Апел за помош на Марија Стојкова

Почитувани, На Марија Стојкова неодамна и беше дијагностициран карцином на белите дробови и итно е потребно понатамошно лекување во Дубаи ОАЕ. Првите симптоми се појавија во ноември 2019 година. Лекарите сугерираат дека таа треба да започне со хемотерапија заедно со други лекови. Ве молиме, помогнете ни да ја постигнеме нашата цел и да помогнеме во спасувањето на млад живот и убава душа. Поради пандемијата во целиот свет, Марија остана без работа во Дубаи каде што живее и во моментот. Таа не е во можност да обезбеди средства за нејзино лекување.…

Прочитај повеќе