ОПШТИНА КОЧАНИ 

Жителите на Драчевик против трета ламела во населбата !???

Актуелности.мк дознава дека деновиве жители од населбата Драчевик, особено тие што гравитираат околу популарната Социјална зграда, потпишувале петиција за да организираат протест против изградбата на трета ламела за колективно домување наменета за лица и семејства од социјален ризик, зад која веќе стојат над 160 потписници. Причината е што во тие и такви објекти се вселуваат и лица кои се познати како проблематични и им го нарушуваат јавниот ред и мир на граѓаните. Впрочем, искуствата на Драчевичани со поедини станари од веќе изградените и вселени ламели, уништувањето на опремата на детското…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Кружните текови – решение или комплицирање на сообраќајот, моторен и пешачки.

Кочани до крајот на мандатот на актуелниот градоначалник ќе се претвори во град на кружни текови, бидејќи како што се одвиваат активностите, ќе нема крстосница во потесното градско подрачје на која нема да се вози кружно. Како сето тоа ќе се одрази врз функционирањето на сообраќајот, сеуште е тешко да се каже. Особено поради одсуството на валидни објаснувања од страна на стручњаци од сферата на сообраќајот, кои детално би и објасниле на јавноста што се добива со кружното возење. Потребата од адекватна анализа на одвивањето на сообраќајот, како на возилата,…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Какви грб и знаме, и кога ќе ги добие Општина Кочани ?

ПО ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА ЗАМЕНА НА АКТУЕЛНИТЕ ГРБ И ЗНАМЕ НА ОПШТИНА КОЧАНИ СО, СПОРЕД ВЛАСТА, НОВИ И ПОУВАБИ, КОЈА РЕЗУЛТИРАШЕ СО КОНКУРС КОЈ ИСТЕЧЕ НА 9 АПРИЛ, ГРАЃАНИТЕ ЧЕКААТ КОГА ЌЕ ГИ ВИДАТ НА ПРОПИШАНИТЕ МЕСТА И НА ЈАРБОЛИТЕ. ЗАСЕГА НЕМА ИНФОРМАЦИИ ДАЛИ И КОЛКУ ТРУДОВИ ПРИСТИГНАЛЕ И ДАЛИ ГИ ИСПОЛНУВААТ КРИТЕРИУМИТЕ. На 9. Април истече рокот по конкурсот за идејни решенија за изменување на грбот и знамето на Општина Кочани. Од општината засега нема информации дали и колку трудови се пристигнати, како и дали има прелиминарен избор на некое…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

ТВ Кочани пет и седум пати погледана од конкуренцијата

ДЕКА ДОМАШНИОТ ЕСАП И ОНОЈ НА ПАЗАРОТ НЕ СЕ ИСТИ, ЗБОРУВААТ БРОЈКИТЕ НА АВМУ, СПОРЕД КОИ ТЕЛЕВИЗИЈА КОЧАНИ ВО ПРВИОТ КВАРТАЛ ОД ГОДИНАВА, РЕГИОНАЛНО, ОСТВАРИЛ НЕСПОРЕДЛИВО ПОГОЛЕМА ГЛЕДАНОСТ ОД ДУРИ 2,78 %, НАСПРОТИ СКРОМНИТЕ 0,46 % НА КОНКУРЕНЦИЈАТА, И ТОА ВО УСЛОВИ КОГА ВТОРИТЕ РАСПОЛАГААТ СО ДАЛЕКУ ПОГОЛЕМИ СРЕДСТВА. И КАЈ ВКУПНАТА ГЛЕДАНОСТ ТВ КОЧАНИ Е ВО ГОЛЕМА ПРЕДНОСТ СО 0,07 %, НАСПРОТИ 0,01 %. Телевизија Кочани оствари регордна разлика во гледаноста во однос на вториот локален телевизиски медиум, од почетокот на годинава наваму, односно во првиот квартал. Бројките на…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

НЛБ Банка донираше девет компјутери за ученици во социјален ризик

Општина Кочани денеска ја прими донацијата од НЛБ Банка – девет компјутери,лаптопи со ранци, коишто ќе бидат наменети за ученици од кочанските училишта. На средбата со претставниците на раководниот тим на кочанската филијала на НЛБ, градоначалникот Николчо Илијев се заблагодари за поддршката во реализацијата на наставниот процес во услови на пандемија. Советот на Општина Кочани на идната седница ќе донесе одлука за распределување на компјутерите според потребите на учениците, во согласност со техничките карактеристики на донираните електронски уреди. Донацијата ево вредност од 268.380 денари.

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Полицијата работи на расчистување на случајот во Трајаново Трло

Секторот за внатрешни работи Штип (СВР-Штип) излезе со информација во врска со инцидентот што вчеравечер се случи во населбата Трајаново Трло во Кочани. Како што информираат од полицијата „на 11.04.2021 во 20.40 часот во Полициската станица Кочани, М.И.(43) од Кочани пријавила кривично правен настан. Според пријавеното во место викано „Трајаново трло“ во Кочани, пред нејзината куќа, поголема група на граѓани физички ги нападнале нејзините роднини (соседи). Од страна на полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Кочани веднаш е запознат Јавен обвинител и е излезено на местото на настанот. Изврешен…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Време е за ладни глави, внимателност и одговорност

По само неколку дена од „конструктивната средба“ на градоначалникот со првите луѓе на ПДПР и други Ромски здруженија и организации, крајно сериозен инцидент се заканува да го наруши соживотот помеѓу двете заедници, кои со децении градат и негуваат мошне добри односи. Особено поради тоа што некој побрза на протестите на загрозените и загрижените граѓани од трите населби, да им припише партиска позадина. Демек, опозициската партија стоела зад протестите. Крајно време е некој во градот да свати дека се играат опасни игри, кои можеби сега се во зародиш, но многу брзо…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Илијев со осуда за инцидентот во Трајаново Трло

Остро го осудувам инцидентот што се случил во населбата Трајаново Трло, вечерта на 11 април 2021 година. Кражбите, физичките пресметки, прекршувањето на полицискиот час се казниви дела за кои се одговара. Затоа, очекувам сите надлежни институции сериозно и одговорно да ги сфатат своите задачи и обврски и да преземат соодветни мерки со цел граѓаните на Кочани да се чувствуваат безбедно. Ги повикувам сите граѓани, без оглед на нивната возраст, пол или национална припадност да се воздржат од постапки со кои се разгорува меѓунационална нетрпеливост. Апелирам да престане говорот на омраза…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Субвенции за велосипед побарале 83 жители на Кочани

Осумдесет и три лица, жители на Кочани, поднеле барање за субвенционирање велосипеди по јавниот повик што минатиот месец го распиша Општина Кочани. Општинските служби што ја водат постапката известуваат дека од утре започнува увидот на купените велосипеди за кои граѓаните бараат субвенционирање. Барателите телефонски ќе бидат известени за начинот и времето на контролата. Потоа ќе биде изработено решение од Комисијата и на секој барател ќе му се надомести трошок во висина од по 3 илјади денари нето износ. Со јавниот повик што го објави Општина Кочани, барање за субвенција може…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Ромите од Кочани – незадоволни од спречувањето на изградбата на објекти за семејствата од Старата касарна

По вчерашниот протест на жители од населбата Трајаново Трло против изградбата на станбените објекти за домување на семејства во социјален ризик, денеска по иницијатива на ромски здруженија, градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев одржа средба на која ги слушна нивните ставови и видувања за ова прашање. – Се соочивме со огромно незадоволство и револт кај претставниците на ромски невладини организации и на Партијата за демократски просперитет на Ромите. Тие беа подготвени за мирен протест бидејќи се огорчени од пораките што се испратени од вчерашниот протест, со кој група граѓани се…

Прочитај повеќе