ОПШТИНА КОЧАНИ 

Одбележана 151 – годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

По повод одбележувањето на 151-годишнината од раѓањето на македонскиот национален херој, организатор и водач на македонското револуционерно движење – Гоце Делчев, денеска делегации составени од градоначалникот Љупчо Папазов, член на Советот на Општина Кочани, раководниот тим од Подрачното училиште „Свети Кирил и Методиј“ во Горни Подлог и делегација од ВМРО-ДПМНЕ, положија свежо цвеќе на бистата на Гоце Делчев во училишниот двор во селото Горни Подлог. Бистата на Гоце Делчев во дворот на училиштето е поставена на 4 мај 1984 година. Ова училиште до 2005 година функционираше како централно основно училиште…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

ПОСТАВЕНИ НОВИ СЛИВНИ РЕШЕТКИ НА АТМОСФЕРСКА КАНАЛИЗАЦИЈА НА ПОВЕЌЕ ЛОКАЦИИ ВО ГРАДОТ

Во изминатиот период интензивно се работеше на поставување нови сливни решетки на атмосферската канализација на повеќе локации во градот. На улицата „Страшо Ербапче“ поставени се две нови сливни решетки, една на местото каде се вкрстува улицата „Страшо Ербапче“ со улицата „Роза Петрова“, а една на местото каде се вкрстува со улицата „Мородвиска Епископија“. Нова сливна решетка е поставена и на улицата „Никола Карев“ кај Воен отсек и на улицата „Коле Неделков“ спроти Стришанска чешма. На улицата „Кеј на Револуцијата“ се поставени две нови сливни решетки, едната се наоѓа спроти Уни…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕНАТА ПОСЕТЕНОСТ НА ПОНИКВА, ДПД КОЧАНИ АСИСТИРАА ПРИ СПРАВУВАЊЕ СО СООБРАЌАЈНИОТ МЕТЕЖ

Снежната покривка на Осоговските Планини по автоматизам го зголеми интересот кај љубителите на зимските спортови и на рекреативците да го посетат спортско-рекреативниот центар Пониква. Поради зголемената посетеност и поголемиот сообраќаен метеж во текот на изминатите викенди, членовите на Доброволното противпожарно друштво – Кочани активно асистираа на терен за непречено одвивање на сообраќајот, како и обезбедување олеснет пристап до паркинг места. Благодарност од Општина Кочани до членовите на ДПД – Кочани за нивниот придонес, за одличната соработка и координација со Општината, како и до сите останати институции кои беа вклучени за…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

Избрани најуспешните во спортот за 2022

Општина Кочани во соработка со Асоцијацијата на новинари од Општина Кочани и оваа година ја организираше манифестацијата Избор на спортист на годината. На синоќашната свечената манифестација беа доделени признанијата на најуспешните во спортот во Општина Кочани во минатата 2022 година. Признанието за Најдобар спортист на Кочани за 2022 го понесе фудбалерот на ГФК „Осогово“, Тоше Манов кому градоначалникот Љупчо Папазов лично му ја врачи плакетата. Признанија беа врачени и на Филип Стојанов од КК „Партизан“, Јована Давиткова, Сојуз на училишен спорт, Мартин Андонов од КГС „Кочани“, Наталија Карова од КК…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Советот на Општина Кочани ја одржа 24. редовна седница

Советот на Општина Кочани ја одржа 24. седница, чиј првичен предлог-дневен ред на почетокот беше проширен со две од предложените шест нови точки. Членовите на Советот го усвоија Извештајот за извршување на Буџетот на Општина Кочани за IV квартал од 2022 година. Стручните служби од Секторот за финансии образложија дека вкупниот буџет за 2022 година беше проектиран на 661.442.000 денари, а реализацијата во делот на расходите е со 593.098.166 денари или  89,67 %. Приходите се реализирани со 595 203 206 денари или 89,99 %. Основниот буџет во 2022 година проектиран на 254…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Известување од КЈП „Водовод„

Врз основа на член 76 став (1) од Законот за минерални суровини (Службен Весник на Република Македонија бр.136/12,25/13,93/13,44/14,160/14,129/15,39/16,53/16,120/16,189/16и 7/19), Владата на Република Северна Македонија, на седницата  одржана на 28 јануари 2020 година донесе Тарифник за утврдување на висината на надоместоците за издавање на дозволи и концесии за вршење детални геолошки истражувања и концесии за експлоатација на минерални суровини. Согласно Законот за минерални суровини, КЈП „Водовод“ Кочани како концесионер за експлоатација на минерална суровина –Геотермалана  вода, секоја година најдоцна до 31 декември во тековната година врши усогласување на надоместокот за експлоатација…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

ИЗГРАДБАТА НА НОВИОТ КРУЖЕН ТЕК КАЈ СТРИШАНСКА ЧЕШМА Е ВО ЗАВРШНА ФАЗА

Во завршни фази е изградбата на новиот кружен тек на улицата „Димитар Влахов“ кај Стришанска чешма со поставување на потребната сообраќајна сигнализација. Во склоп на градежните активности за изградба на новиот кружен тек извршен е ископ и тампонирање, гребење на асфалтот, асфалтирање и поставување на улични рабници. Уредена е и пешачката површина со бекатон плочки. Во текот на денешниот ден се поставуваат сообраќајни знаци. Со изградбата на новиот кружен тек се решава сообраќајниот метеж на раскрсницата. Изведувач на работите е фирмата „Ленди Груп“.

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Градоначалникот Папазов со апел : Да престане палењето на жетвените остатоци

Вчерашната огнена стихија во Кочанско, предизвикана од палењето на жетвените остатоци на земјоделските површини во полето, претставува уште една, по којзнае кој пат повторена опомена за опасностите што ги носи оваа штетна земјоделска пракса. Безбедноста на жителите и на материјалните добра посебно во населените места Горни и Долни Подлог, Грдовци и Мојанци беше доведена во ризик. Во опасност беа и екипите на Територијалната противпожарна единица  и  Доброволното противпожарно друштво од Кочани, кои вложија натчовечки напори во гасење на пожарите. Триесетина пожарникари и доброволци, со седум возила, повеќе од 12 часа…

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Сообраќајна несреќа во центарот на Кочани

Рано утринава во Централното градско подрачје кај раскрсницата кај шопинг центарот се случила сообракајна несреќа помеѓу две возила од кои едното завршило на троторот при што оштетен е ѕидот на кејот на реката и урбана опрема. Според очевидци до несреќата дошло поради непочитување на првенство на минување на крстосницата , а за срека во моментот на несреќата немало пешаци. Неколку часа од несреќата со информации излегоа и од СВР Штип кои ја потврдија несреќата која била пријавена во 5 часот и 28 минути . Во незгодата учествувале две возила, товарно…

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Приведен разбојник во Кочани

На 16.01.2023 полициски службеници од ОВР Кочани го лишиле од слобода Т.Р. од Кочани, поради постоење основи на сомнение дека извршил кривично дело „разбојништво“. Имено, во 00.40 часот во ОВР Кочани З.Ш.(60) од Кочани пријави дека на 15.01.2023 околу 22.10 часот пред продажен објект во Кочани, Т.Р. со употреба на сила ѝ одзел торба со мобилен телефон, пари и други предмети. Во координација со Основното јавно обвинителство Кочани, од страна на полициски службеници од ОВР Кочани осомничениот е веднаш пронајден, приведен и задржан во просториите на ОВР Кочани. По целосно…

Прочитај повеќе