КОВИД 19 

25 новозаразени и 7 оздравени пациенти во последните 24 часа во Кочани од Covid 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19, од кои во Кочани се регистрирани нови 25 инфицирани. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 7 оздравени пациенти од Кочани. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 29558, бројката на оздравени пациенти е 19994, на починати е 977, а бројот на активни случаи изнесува 8587 . Во Кочани се активни 211 случаи.

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

3 новозаразени, 11 оздравени и двајца починати пациенти од Кочани

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во Кочани се регистрирани 3 новозаразени пациенти, а Институтот за јавно здравје регистрираше 11 оздравени пациенти. Двајца пациенти од Кочани (49 и 68г) се починати во болнички услови. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 27199, бројката на оздравени пациенти е 18948, на починати е 934, а бројот на активни случаи изнесува 7317. Во Кочани денес има 203 регистрирани активни случаи.

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

12.10.2020: 10 новозаболени, 8 оздравени и 2 починати

Пет починати лица и 177 новозаразени е билансот во изминатово деноноќие во Македонија, соопшти пред малку Министерството за здравство. Починати се 5 лица, пациент од Тетово (67г), Струмица (87г), Крива Паланка (68г) и двајца пациенти од Кочани (70 и 73г). Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 177 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 96, Куманово 5, Штип 7, Прилеп 1, Тетово 19, Велес 2, Битола 1, Кавадарци 1, Гостивар 6, Гевгелија 1, Струмица 8,Крива Паланка 2,Радовиш 2,Кочани 10,Берово 6,Виница 5,Делчево 4 и Неготино 1 Денеска…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

24.09.2020: 18 новозаболени и 7 оздравени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 58, Куманово – 5, Дебар – 2, Штип – 5, Прилеп – 4, Тетово – 5, Струга – 6, Велес – 1, Битола – 5, Охрид – 3, Кавадарци – 2, Гостивар – 1, Гевгелија – 6, Струмица – 14, Кочани – 18, Пробиштип – 1, Берово – 4, Валандово – 4, Делчево – 3, Свети Николе – 3 и два во Кичево. Денеска,…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Кочани прераснува во ново жариште на корона вирусот

Во последните 24 часа се направени 1769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19. Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи, но и натаму најголем број се на возраст над 60 години. Според Институтот на јавно здравје, највисока кумулативна инциденца на 100.000 жители се регистрира во Штип  со 2.339,0 на 100.000 жители, Свети Николе (1.540,6/100.000), Куманово (1.190,0/100.000) и Скопје (1.066,0/100.000) , додека инциденца со над 500 заболени на 100.000 жители е регистрирана во Дебар, Ресен, Струга, Пехчево, Македонски Брод, Гостивар, Демир Хисар, Охрид, Тетово, Пробиштип, Прилеп, Берово,…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

23.09.2020: 20 новозаболени, 4 оздравени и 1 починат

Во последните 24 часа се направени 1769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19 во:– Скопје 51– Куманово 7– Дебар 4– Штип 1– Прилеп 15– Тетово 13– Струга 4– Велес 3– Битола 6– Охрид 5– Кавадарци 5– Гостивар 9– Гевгелија 3– Струмица 7– Крива Паланка 4– Радовиш 3– Кочани 20– Пробиштип 2– Македонски Брод 1– Берово 3– Валандово 3– Виница 4– Делчево 5– Свети Николе 3– Ресен 2 Починати се 5 лица, пациент од Скопје (51г), од Дебар (68г), од Крива Паланка (58г), Радовиш (71г) и пациент од…

Прочитај повеќе