ЦРНА ХРОНИКА 

Не наседнувајте на телефонските повици за наводни сообраќајни несреќи, апелира полицијата

Жител од Охрид е последната жртва на измама во врска со наводни сообраќајни несреќи и плаќање на големи суми. Тој бил измамен од едно лице за сума од 650 евра и 40.000 денари. Според пријавеното, околу 15.00 часот измамникот му се јавил на неговиот мобилен телефон и му соопштил дека бил очевидец на сообраќајна незгода со смртни последици, предизвикана од неговата ќерка во една соседна земја. Исто така, лицето му побарало 25.000 евра за да помогне ќерка му да ја избегне затворската казна. Како што е пријавено, лицето се согласило…

Прочитај повеќе
РЕГИОН 

СВР ШТИП СО АКЦИСКА КОНТРОЛА ЗА СООБРАЌАЈНИ ПРЕКРШОЦИ

На 27.09.2020 во периодот од 13.00 до 19.00 часот СВР Штип спроведе засилена акциска контрола на возачи кои управуваат возила со брзина поголема од дозволената. -Од извршената акциска контрола санкционирани се вкупно 97 прекршоци, од кои 39 возачи управувале со брзина поголема од дозволената надвор од населено место и 58 во населено место. Преземени се 97 мерки за прекршоците и тоа 29 Штип, 20 Кочани, 14 Берово, 12 Делчево, 9 Виница, 7 Свети Николе и 6 Пробиштип. Санкционирани се и 42 останати прекршоци, информира МВР.

Прочитај повеќе