СПОРТ 

ОФС Кочани додели фудбалски топки за Трета фудбалска лига-Исток

Во просториите на ОФС-Кочани председателот Александар Андов, секретарот Столе Тошев и спортскиот работник Драганчо Димитровски како членови на сојузот кој ја предводи Третата фудбалска лига Исток на екипите од Третата фудбалска лига Исток им доделивме по 20 (дваесет) фудбалски топки се со цел да им помогнеме на екипите кои се натпреваруваат во сезоната 2023/24 во ТФЛИ. Голема благодарност до Фудбалска Федерација на Македонија што ни го одобри барањето и со ова покажа дека се грижи за сите свои членки поденакво.

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

На јавна расправа граѓаните на Кочани даваа предлози за креирање на Буџетот за 2024 година

Синоќа, во салата на Мултикултурниот центар во Кочани, се одржа јавна расправа за прибирање предлози од граѓаните за креирање на Буџетот на Општина Кочани за 2024 година. На консултативната средба, граѓани, претставници на урбаните и месните заедници, членови на Советот на Општина Кочани, претставници на бизнис-секторот говореа за потреби за реализација на инфраструктурни проекти: водоводна, атмосферска и фекална канализација, општински патишта и улици, јавно осветлување. Исто така се предлагаа и проекти и активности од областа на културата, противпожарната заштита и од други надлежности на единицата на локалната самоуправа определени со закон. Градоначалникот на Општина Кочани…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

КЈП „Воводод„ со повик за промена и инсталирање водомери

Во рамките на проектот „Намалување на загубите на вода во водоснабдителниот систем и искористување на соларната енергија во јавното комунално претпријатие во општина Кочани”, КЈП “Водовод” ги повикува сите заинтересирани граѓани кои потекнуваат од семејства од социјален ризик да се пријават во “Центарот за корисници” на ул. “Д-р Николиќ” бр.64 за промена или инсталирање на водомер на локации на нивното место на живеење. Врз основа на Одлука од страна на Управниот Одбор на КЈП “Водовод” е предвидено, почнувајќи од 15.10 а до 15.11. 2023 година на индивидуалните корисници кои се бесправно поврзани…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Обука на општинскиот тим на попишувачи на недвижен имот 

Проектот на УСАИД за зајакнување на капацитетите за искористување на ресурсите денеска одржа обука за граѓани на Кочани што се пријавиле да учествуваат во ажурирањето на базата на данокот на имот во општина Кочани.  Според  Ирина Поцкова, консултантка на Проектот на УСАИД, целта на обуката е учесниците да се запознаат со Законот за данок на имот, со посебен акцент на последните законски измени.  Обуката овозможува градење капацитети во општината за ефикасно спроведување на теренски активности за идентификација на недвижниот имот и ажурирање на базата на податоци на недвижен имот преку дефинирање чекори…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Честит 11 Октомври – Денот на востанието на македонскиот народ

Почитувани сограѓани, Од мое лично име и од името на Општина Кочани, Ви го честитам 11 Октомври, Денот на востанието на македонскиот народ. 11 Октомври е продолжување на слободарските традиции на македонскиот народ проникнати во Карпошовото, Разловечкото, Кресненското и во Илинденското востание. Празнувајќи го овој ден, им оддаваме почит на сите учесници во вооруженото и антифашистичко востание, кои ги вградија животите за денешната слобода. Честит празник!

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Се асфалтира улицата „Даниел Стефанов“ во Долни Подлог

Во тек е асфалтирањето на улицата „Даниел Стефанов“ во селото Долни Подлог. Вкупната должина на улицата е 370 м, а ширината е од 3 до 4 метри. На делови од улицата се поставени два цевковода за канализирање на површинската вода. Изведувач на работите е градежната фирма „Коле транс“, а за изградбата на оваа улица се наменети 2.100.000 денари, средства од општинскиот буџет.

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Две лица повредени, откако автомобил излета од патот кај Кочани

На 06.10.2023 во 18.40 часот во Полициска станица Кочани е пријавено дека на регионалниот пат Р-1 309 Кочани – Зрновци патничко моторно возило ,,голф“ со кочански регистарски ознаки, управувано од С.Д.(42) од Кочани, излетало од коловозот, соопшти МВР. По несреќата, возачот и неговите двајца малолетни сопатници од Кочани биле пренесени во Општата болница Кочани, каде од лекар на возачот и едниот малолетник им биле констатирани телесни повреди, а на другиот малолетник му биле констатирани  тешки телесни повреди. Увид на местото на настанот извршила екипа од Полициска станица Кочани. 

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Утре започнува 32.манифестација „Денови на кочанскиот ориз„

32. манифестација „Денови на кочанскиот ориз“ официјално започнува од утре, 29 септември. Манифестацијата ќе започне во Градскиот парк со музички настап на бендот Nomad во 17 часот, во 19 часот ќе настапи театарската група Fireter со уличен театар и огнено шоу, ќе биде крунисанана жетварската убавица и официјално ќе биде отворена манифестацијата. Првата празнична вечер ќе нѐ забавува кочанскиот бенд Malinov&Special Selection во 20 часот. Манифестацијата ќе трае од 29 септември до 1 октомври.

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Сомнителна банкнота од 500 евра откриена во менувачница во Кочани

На 26.09.2023 во 09.40 часот во ОВР Кочани, С.А.(57) од Кочани пријавил дека околу 09.00 часот во менувачница на ул. „Тодосија Паунов“ во Кочани, В.И од с.Облешево, Општина Чешиново – Облешево, при размена на евра во денари приложил 3 банкноти во апоени од по 500 евра, меѓу кои и една сомнителна банкнота во апоени од 500 евра, со намера истата да ja пушти во оптек како вистинска. Полициски службеници од ОВР Кочани ја одзеле банкнотата за понатамошна постапка. Се работи на документирање на случајот, по што ќе биде поднесен соодветен…

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Громорозно убиство во Кочани- Маж со убоди од нож убил 43 годишна жена

Утрово кочанчани ги разбуди веста за големата трагедија која се случија на улицата Страшо Ербапче ,каде 56 годишен маж со над 40 убоди од нож убил 43 годишна жена. Убиството се случило утрово околу 6 часот откако по претходна расправија на жената и биле нанесени убодни рани при што починала на лице место. Настанот во Итната медицинска помош го пријавиле соседите откако се разбудиле од силната расправија помеѓу мажот и жената. Според неофицијални информации, убиецот го оставил безживотното тело на жената, го признал делото и веќе е лишен од слобода.…

Прочитај повеќе