КОВИД 19 

Кочани со 22 новозаразени и 9 оздравени пациенти во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 од кои во Кочани се регистрирани нови 22 заразени пациенти. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 454 оздравени пациенти од, а во Кочани се оздравени 9 лица. Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје (58, 68 и 75г) и двајца од Прилеп (73 и 78г). Сите се починати во болнички услови.  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 30488, бројката на оздравени…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

25 новозаразени и 7 оздравени пациенти во последните 24 часа во Кочани од Covid 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19, од кои во Кочани се регистрирани нови 25 инфицирани. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 7 оздравени пациенти од Кочани. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 29558, бројката на оздравени пациенти е 19994, на починати е 977, а бројот на активни случаи изнесува 8587 . Во Кочани се активни 211 случаи.

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Општата болница во Кочани доби ковид одделение

Во Општата болница со проширена дејност од Кочани почна со работа посебен оддел за згрижување пациенти со Ковид-19. За почеток се обезбедени 25 легла, а одделот е сместен во рамки на Интерното одделение на болницата. -Во договор со Министерството за здравство и со Клиничката болница од Штип, каде веќе се исполнети сите капацитети, почнавме со преземање на дел од позитивните пациенти со Ковид-19. Во моментот имаме тројца заболени со полесни симптоми на болеста и седуммина со позитивен тест, за кои се грижи постојниот медицински персонал, истакна Александар Серафимов, директор на…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Општина Кочани продава државни парцели за изградба на фотоволтаици

Општина Кочани продава осум државни парцели за изградба на фотоволтаични централи со капацитет до 1 мегават. Општината  распиша 33. објава за отуѓување градежно земјиште во државна сопственост, со која се ставени на продажба осум градежни парцели со намена комунална супраструктура, односно за градби за производство на енергија – фотоволтаични централи со капацитет до 1 мегават. Парцелите се наоѓаат во катастарската општина Тркање и се со површини од 18 835 до 24 130 метри квадратни. Рокот за пријавување за учество во електронското јавно наддавање за градежните парцели за фотоволтаици е до…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

4 новозаразени и 4 оздравени пациенти од Кочани се регистрирани во изминатите 24 часа

Денеска во Кочани се регистрирани четири нови случаи на заразени со КОВИД 19 , информираа од Министерството за здравство. Институтот за јавно здравје регистрираше и четири оздравени пациенти. Во моментот бројот на активни пациенти во Кочани е 152 лица заразени со КОВИД 19. Во последните 24 часа на ниво на држава се направени 1372 тестирања , а регистрирани се 112 нови случаи. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17786, бројката на оздравени пациенти е 14801, на починати е 737, а во моментов бројот…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Пресс на ОО Сдсм Кочани

Почитувани, Локалната и централната власт предводени од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија инвестираат за доброто на сите граѓани, на сите општини, на целата држава. И покрај светската пандемија која неминовно влијае на секој аспект од нашите животи, ние не запираме туку продолжуваме со капиталните инфраструктурни инвестиции. Еден од многуте проекти кои започнаа да се реазлизираат е рехабилитација на регионалниот пат Кочани – Пониква. Туристичкиот центар Пониква со својата природна убавина и поволна клима е едно од најпосетените места во нашиот регион. За да се овозможи поголем развој на туризмот, потребно е…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Конференција на ОО СДСМ Кочани за избор на делегати

ОО СДСМ Кочани оддржа Конференција за избор на делегати на Конгрес за мандатен период 2020-2024 година. Конференцијата беше организирана согласно сите протоколи за заштита од Ковид-19. На конференцијата се обратија Претседателот на ОО СДСМ Кочани Гоце Серафимов, актуелниот пратеник во Собранието на РСМ Марија Ангелова и Претседателот на Комисијата за труд и социјална политика Милан Живковиќ.

Прочитај повеќе
КУЛТУРА 

На 27 септември во Кочани – розова прошетка под мотото „ТРКА ЗА ЛЕК“

Локалната координаторка на Здружението „Борка – за секој нов ден“, Валентина Андонова ја најавува годинашнава Розова прошетка, која наместо во Скопје, ќе се одржи во 14 градови од нашата држава, во кои е и Кочани. Розовата прошетка е закажана за в недела, на 27 септември, под мотото „Трка за лек“, а ќе почне од Летната сцена во Центарот за култура „Бели мугри“, во 11 ч. – Со прошетка низ градот ќе се даде поддршка на сите болни од рак на дојка. Болеста е тешка и е околу нас, но со…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Советот на Општина Кочани даде согласност за организирање на настава со физичко присуство

На 45. седница, Советот на Општина Кочани ја усвои информацијата за барањата на општинските основни и средни училишта за организирање на настава со физичко присуство. Советот даде согласност за одржување настава со физичко присуство во општинските основни и средни училишта во кои има услови за тоа. Исто така,  Советот го овласти  градоначалникот Николчо Илијев да го поднесе барањето за настава со физичко присуство за учениците во општинските основни и средни училишта до Комисијата формирана од Владата на Република Северна Македонија за разгледување на барања од основачите на општинските основни и…

Прочитај повеќе