ОПШТИНА КОЧАНИ 

Нови тротоари на Ул.„3-та Македонска бригада“

Со договорот за изведба на тротоари што Општина Кочани го склучи по спроведена јавна набавка со фирмата „Урбан павер“ од Скопје, почнува изградбата на нови пешачки површини на подрачјето на Кочани. Активностите започнаа од улицата „Трета македонска бригада“, каде што се одвиваат земјените работи, по што тротоарите ќе бидат поплочени со бетонски павер елементи. Со овој проект ќе се подобрат условите за движење на пешаците и поголема безбедност во одвивањето на целокупниот сообраќај.

Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ 

Наградени ученици на ОМУ „Р. Јуруков“

На 62. Државен натпревар по музика што се одржа на 25 и 26 април во Битола, учениците  од Основното музичко училиште „Ристо Јуруков“ од Кочани, Бјанка Димов и Јован Цветанов, под менторство на наставникот Благој Николов во дисциплина теорија на музиката ги освоија највисоките награди – прво место – специјална награда и прва награда.          Макарија Иванова, ученичка во класата на Марија Лазарова, во дисциплината пијано  освои втора награда, а Јован Цветанов, под менторство на Душан Стојанов освои трета награда. Изминатиот период учениците од ОМУ „Ристо Јуруков“ учествуваа на Меѓународниот фестивал со…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Од 9 мај во основните училишта во Кочани започнува уписот на првачињата за учебната 2024/25 година

Децата кои до крајот на календарскава година ќе наполнат 6 години и деца родени до 31 јануари 2019 г., по претходно барање на родител и добиено мислење од педагог и психолог имаат право да се запишат во прво одделение. Уписите во основните училишта во Кочани започнуваат од 9 мај, а согласно Законот за основно образование, основното училиште ги опфаќа учениците од својот реон утврден од основачот на основното училиште. Училиштата ќе достават покана за упис на детето, со термин кога родителот треба да се обрати кај нив. Родителот е должен…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

На 2. мај Дајте музика во паркот

Во склоп на Велигденскиот хепенинг, на 2-ри мај Општина Кочани ќе организира целодневна програма и концерт за најмладите насловена ДАЈТЕ МУЗИКА во Градски парк во Кочани со почеток во 17:00 часот. Инаку, Велигденскиот хепенинг ќе трае од 2 до 8-ми мај, и ќе содржи богата музичка и забавна програма, со поставени продажни штандови.

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Се модернизира преминот на железничката пруга

Во тек е реализацијата на градежните активности за модернизација на преминот на горниот строј на пругата Велес – Кочани, на патниот премин „Основен суд“, на дел од ул. „Никола Карев“ во Кочани. На премините се поставува гумена подлога со цел да се олесни минувањето на возилата и да се забрза протокот на сообраќајот. Поради тековните активности, влезот односно излезот во Кочани од правецот кон Грдовци е затворен за сообраќај, а надлежните служби ги повикуваат сите учесници во сообраќајот да го почитуваат времениот сообраќаен режим. По завршувањето на овој премин, градежните…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

За Давкова 8059 за Пендаровски 3884 гласови

Убедлив победник во првиот круг од претседателските избори во Општина Кочани е кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова, велат резултатите поместени на интернет апликацијата на ДИК. Конкретно, Гордана Силјановска-Давкова освоила 8059 гласа што е 52,59 отсто од вкупниот број избирачи, додека Стево Пендаровски 3.884 гласа, што е 25,35 отсто. Тоа претставува повеќе од двојна предност од 4.175 гласови во корист на ВМРО-ДПМНЕ и кандидатот Силјановска-Давкова, што е убедливо највисока победа на еден кандидат кога се во прашање претседателски избори. Трет е кандидатот на Движењето ЗНАМ, Максим Димитриевски кој освои…

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Две лица загинаа во сообраќајна несреќа

Тешка сообраќајна несреќа се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на ТИР зоната во Штип. Според првичните информации во несреќата животите ги загубиле две лица. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова потврди дека на овој експресен пат има тешка сообраќајна несреќа. Таа за МИА изјави дека во тек е увидот и обезбедувањето на местото на несреќата од страна на полицијата. Несреќата се случила околу 14:25 часот, помеѓу две патнички возила.

Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ 

Работилница „Безбедни училишта – развивање на доверба“

Во соработка со Општина Кочани, Здружението „Медиа плус“ од Штип ја спроведе работилницата„Безбедни училишта – развивање на доверба“, активност од проектот „Безбедноста е нашето мото“, поддржан од Амбасадата на САД.  Работилницата ја водеа универзитетските професори Методи Хаџи Јанев од Воената академија „Михајло Апостолски“ и Олга Кошевалиска, деканка на Правниот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип, чија специјалност е детската деликвенција.  Работилницата беше фокусирана на справувањето на заедницата со безбедноста и меѓуврсничкото насилство во училиштата, со цел да влијае на подигањето на свеста кај сите вклучени страни – и на креаторите и на политиките и на спроведувачите. Исто така се разгледуваше и Протоколот за постапување во училиштата, со ставови…

Прочитај повеќе
МАКЕДОНИЈА 

Најголеми Велигденски попусти во „РИВЕРСОФТ“ Кочани

Почувствувајте ја среќата на Велигденските празници. Бидете и вие дел големиот и единствен забавен шопинг во „РИВЕРСОФТ“- Кочани. Само од 15 април до 4 мај, пониски цени од сите, на најмоќните брендови кај нас. Одберете парче бела техника, телевизор, лаптоп, десктоп компјутер, компјутерска галантерија, инвертер клима, мобилен телефон, таблет, паметен часовник, мали кујнски апарати, велосипеди или мотори и добијте дополнителен екстра попуст на каса. „РИВЕРСОФТ“- Кочани нуди најпрофесионални решенија за вашите потреби. Купувајте со леснотија, „РИВЕРСОФТ“, е чекор напред со технологијата.

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Трибина во МКЦ: „Ромите во Кочани денес“

Во рамките на програмата на Општина Кочани за одбележување на Меѓународниот ден на Ромите, денеска во салата на Мултикултурниот центар се одржа трибина на темата „Ромите во Кочани денес“. Трибината, со свое излагање за реализираните активности за ромската заедница во Кочани, ја отвори градоначалникот Љупчо Папазов, кој говореше за општинските мерки и активности во повеќе области: образованието, социјалата, урбанизмот и инфраструктурата. Видувања за состојбите и за напредокот на Ромите во Кочани изнесоа и Јалчн Неџипов, како претставник на „Ромалитико“ и Мануела Саидова од невладината организација „Светла иднина“. Ученици од ОУ…

Прочитај повеќе