КОВИД 19 

Надлежните неодговорни, заболените и починатите, сами си се виновни …

На граѓаните никако не им е јасно како може државниот врв деновиве да полемизира и да дава оценки околу разидувањето на претседателот Пендаровски и Министерот Филипче, дали било, или не, срам за државата, или манифестација на хуманост на соседите, масовното вакцинирање на македонците во градовите низ Србија. И дали изјавата на шефот на државата е соодветна или не. Не е само срамно за државата, туку е и тажно и трагично. Тоа што некој можеби ги изгубил тие емоционални чувства, е друга работа. Работите со Ковид 19 се така поставени што…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Каде заглави реализацијата на 1,3 милиони евра вредниот Спа центар „Аква“ ?

ПО МИНАТОГОДИШНИТЕ АКТИВНОСТИ ЗА АКТИВИРАЊЕ НА СПА ЦЕНТАРОТ „АКВА“, СО КОНКРЕТНИ РОКОВИ, УСЛЕДИ НЕОЧЕКУВАНО ЗАТИШЈЕ И МОЛК ОКОЛУ РЕАЛИЗАЦИЈАТА НА ОВОЈ КАПИТАЛЕН ПРОЕКТ, ВРЕДЕН 845.000 ЕВРА. ОВОЈ ИЗНОС ГО ОПТОВАРУВА И ПРОЦЕНЕТАТА ИНВЕСТИЦИЈА НА АКТУЕЛНИОТ ЗАКУПЕЦ ПРОЦЕНЕТА НА 488.000 ЕВРА. Што се случи со Огласот за прибирање понуди за инвестирање во Спа центарот во рамките на Спортско-рекреативниот центар Аква, кој уште во јули минатата година го објави општинската администрација, за потоа да настапи целосен молк околу овој капитален проект, кој меѓу другото значи и ефектуирање на геотермалните води ? Тоа…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

130 заболени за 8 дена, 18 починати за 18 дена

ДУРИ 130 НОВОЗАБОЛЕНИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ ОСУМ ДЕНА РЕГИСТРИРААТ СЛУЖБИТЕ КОИ ЈА ТРЕТИРААТ КОВИД 19 ПАНДЕМИЈАТА ВО ОПШТИНА КОЧАНИ. ПРИТИСОКОТ ЗА КРЕВЕТ, ШТО ЗНАЧИ И КИСЛОРОДНА ПОДДРШКА И ТЕРАПИЈА, СЕКОЈДНЕВНО СЕ ПОСИЛЕН. ПИКОТ НА ТРЕТИОТ БРАН ДОПРВА ДОАЃА, А ВАКЦИНАЦИЈАТА СЕ ОДВИВА БАВНО. ЗА 18 ДЕНА ЕВИДЕНТИРАНИ 18 ПОЧИНАТИ. Ако според извештаите во Кочани секојдневно се евидентираат по дваесетина новозаболени од Ковид 19, или само во последните осум дена бројката достигна 130 новозаразени, тогаш логично е што капацитетите на здравствените установи во Кочани, Штип и Скопје, се под  огромен притисок на…

Прочитај повеќе
РЕГИОН 

20.000.000 евра „Царев врв“ да стане зимски центар

ДОКОЛКУ ОДГОВОРНИТЕ ВО РЕГИОНОТ САКААТ ДА НАПРАВАТ НЕШТО ЗНАЧАЈНО ЗА ОСОГОВСКИТЕ ПЛАНИНИ, НЕОПХОДНО Е ДА ГО ИСТУРКААТ ПРОЕКТОТ „ЦАРЕВ ВРВ“, СО ИЗГРАДБА НА МОДЕРЕН СКИ ЦЕНТАР СО ЕВРОПСКИ НИШАНИ. ТУРИСТИЧКИТЕ И ЕКОНОМСКИТЕ ЕФЕКТИ БИ БИЛЕ ОГРОМНИ, ПРВЕНСТВЕНО ЗА ОПШТИНИТЕ КОИ ГРАВИТИРААТ КОН ОСОГОВИЕТО, НО И ПОШИРОКО. Нецели 20 милиони евра ги делат општините кои гравитираат кон Осоговските Планини и преубавиот Царев Врв, да ги искористат неговите карактеристики кои го прават предодреден да прерасне во репрезентативен зимски туристички центар. Тој износ на средства не е невозможна мисија, особено ако се знае…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Вакцинацијата во Кочани и Виница, од петок

Кочани не е меѓу 12 градови во државата во кои денеска започна вакцинацијата на граѓаните на возраст над 77 години. Граѓаните од општината ќе мора да почекаат уште три дена за да застанат во ред за вакцинација, бидејќи според планот и најавите, имунизацијата ќе старува на 2. Април. Во оваа кампања ќе се вакцинираат 20.000 граѓани со вакцината „Астра Зенека“, кои се пријавиле, и се на возраст над 75 години. Тоа што создава дилеми во јавноста и доза на двоумење е податокот дека со „Астра Зенека“ нема да се вакцинираат…

Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА 

„Пејпер мил„ поставија нов вреќест филтер за прочистување на воздухот

–Пејпер Мил информира декае комплетирана последната фаза од поставувањето на вреќестиот филтер за прочистување на воздухот на фините честички прав во фабриката. Вреќестиот филтер всушност претставува гломазен контејнер од 8,50м должина, 3,50м височина и 2,50мширочина со над 130 таканаречени „ракави“. Филтерот се поставува со цел да ги прочисти и најситните честички прав, а со неговото поставување тројноќе се намали емисијата на ПМ честички, дури три пати под дозволеното ниво со А Интегрираната дозвола која ја поседува фабриката, издадена од Министерството за животна средина и просторно планирање. Со тоа емисиите во…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Илјадници евра за живот

ПО ЦЕЛА ГОДИНА КОВИД 19 КРИЗА, ВО КОЈА СЕ ГУБЕА ЖИВОТИ И БАНКРОТИРАА СЕМЕЈСТВА, ОДГОВОРНИТЕ ВО ДРЖАВАТА КОНЕЧНО НЕДЕЛАВА ЌЕ ГИ УБЕДУВААТ ПРИВАТНИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ УСТАНОВИ ДА ИМААТ МИЛОСТ КОН ПАЦИЕНТИТЕ. ВО НАПЛИВОТ НА ТРЕТИОТ БРАН, ЗАБОЛЕНИ НУДАТ ИЛЈАДНИЦИ ЕВРА ДА ДОБИЈАТ КРЕВЕТ ВО ПРИВАТНИТЕ БОЛНИЦИ. ПРИЈАТЕЛСТВА И ВРСКИ СЕ КОРИСТАТ И ВО ЈАВНОТО ЗДРАВСТВО, КОЕ ИСТО ТАКА Е ПОД ОГРОМЕН ПРИТИСОК НА НОВОЗАБОЛЕНИ. Во налетот на третиот бран на Ковид 19, кој буквално коси животи низ државата, речиси никој, или само во тесни кругови се забележуваат семејните и човечките судбини…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Кочански пациенти го полнат инфективното во Штип

СЕ ПОГОЛЕМ БРОЈ ПАЦИЕНТИ ОД КОЧАНСКО ПРИТИСКААТ ЗА МЕСТО ВО ПРЕПОЛНОТО ИНФЕКТИВНО ОДДЕЛЕНИЕ ВО ШТИП, КАДЕ СЕКОЈ ДЕН СЕ ОДИГРУВААТ ДРАМАТИЧНИ СИТУАЦИИ ВО БОРБАТА СО ПАНДЕМИЈАТА. НА КРЕВЕТ ТЕШКО БОЛНИ ЧЕКААТ ВО РЕД, КИСЛОРОДОТ Е ПРВИОТ УСЛОВ ДАЛИ ЌЕ СЕ ПРЕЖИВЕЕ, ИЛИ НЕ. ДРАМАТА ВО ИСТОЧНОМАКЕДОНСКИОТ ВУХАН ПРОДОЛЖУВА. Драматична е ситуацијата на Инфективното одделение во Штип, каде на часовна основа се докомплицира напнатоста, поради напливот на се потешки и потешки пациенти. Амбулантните возила завиваат од правец на сите населени места во источниот дел на државата, превезувајќи пациенти за кои треба…

Прочитај повеќе
КОВИД 19 

Короната однесе уште два живота од Кочани

Уште две жртви на Ковид 19 вирусот во Кочани се регистрирани денеска. Едната е на 62, а другата на 71 годишна возраст. Покрај тоа во последното деноноќие се евидентирани вкупно 19 новозаболени, при 13 излекувани. Инаку, помеѓу граѓаните на Кочани се коментира дека изминатото утро за Србија заминале и жители од градот, заради вакцинација, кои успешно се вакцинирале и се вратиле во државата. Меѓу нив и семејства кои имаат роднини во Јужна Србија и во Белград. Тоа што се изложуваат на дополнителни трошоци никој не го коментира, бидејќи во прашање…

Прочитај повеќе
МАКЕДОНИЈА 

Исплата на пензиите од 29 март до 1. април

И ПЕНЗИОНЕРИТЕ ОД РЕГИОНОТ, КАКО И ОД ДРЖАВАТА, ОД ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ ГИ ДОБИЈАТ МАРТОВСКИТЕ ПЕНЗИИ, ЕТАПНО СПОРЕД ВИСИНАТА, ШТО ЌЕ ОВОЗМОЖИ ЕФИКАСНА И БЕЗБЕДНА ТРАНСАКЦИЈА. ПРОДОЛЖУВААТ АПЕЛИТЕ ЗА ПОЧИТУВАЊЕ НА КОВИД МЕРКИТЕ Oд понеделник 29.март, почнува етапната исплата на мартовските пензии, информираат од Министерството за труд и социјална политика. Пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира…

Прочитај повеќе