КОМЕНТАР 

Екс функционерите се освестија, партијата не е се

Ќе ја зафати ли и општина Кочани епидемијата на појавување со сопствени листи за советници на поранешни функционери и нивни истомисленици од СДСМ, како што тоа се случува во општините Охрид, Центар и Куманово, е прашањето кое со подеднаков интерес си го поставуваат и во владејачката коалиција, но и во опозициската. Дотолку повеќе што и дел од политичарите и јавноста гледаат дека поедини советници седат во советничките столчиња само за на крајот од месецот да си го земат советничкиот хонорар од околу 250 евра, без граѓаните да ги слушнат како…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

Новиот закон ќе донесе развој на дигиталните вештини кај учениците, наставниците …

Почитувани родители, ученици, граѓани, Министерството за образование и наука останува на ставот за носење на целосно нов закон за учебници со кој се воведуваат современи материјали за учење и се нуди можност за дигитализација. Во интерес на објективно и вистинито информирање на јавноста, би сакале да Ви укажеме дека овој закон за учебници е усогласен со стратешките документи и препораки донесени од страна на Европската комисија кои се однесуваат на образованието и  дигитализацијата како „Обликување на дигиталната иднина на Европа“, во чиј фокус се развој на дигиталните вештини на учениците,…

Прочитај повеќе
ПОЛИТИКА 

ОК на ВМРО-ДПМНЕ со контрааргументи на пресот на ОО на СДСМ

Почитувани, Министерката Мила Царовска или неразбира или не сака да разбере! Преку нејзините гласноговорници ни објаснува колку е добра дигитализацијата и дигиталните учебници. Фала ѝ, не треба, знаеме! Учениците, родителите и наставниците бараат покрај дигиталните и печатените учебници, да се овозможи на секое дете да има бесплатен интернет во домот, солиден дигитален уред и нормално, бесплатна струја. Оваа учебна година Министерството го истера врз грбот на родителите, наметнувајќи им трошок. Она што треба Министерството да го обезбеди од својот буџет за училиштата и учениците им го префрли на родителите, за…

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Кочанец „излекувал“ двајца штипјани за 788. илјади денари

Секторот за внатрешни работи во Штип поднесе кривична пријава против четириесетидвегодишниот Ш.М. од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама”. Во периодот од август до ноември 2020 година во Штип, пријавениот лажно се претставувал како надри лекар и успеал две лица од Штип да ги доведе во заблуда дека лекува болести. Измамените му давале пари, злато и мобилни телефони за лекувањето, при што тој се стекнал со противправна имотна корист од неверојатни 788.200 денари, соопштуваат од МВР.

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Кривични за неовластено оружје и обид за убиство заработи млад скопјанец во Пантелеј

ДВЕ КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ЗАРАБОТИ 24 ГОДИШНИОТ СКОПЈАНЕЦ КОЈ НА 26 АПРИЛ СО КАРАБИН КОЈ НЕЛЕГАЛНО ГО ПОСЕДУВАЛ, ПУКАЛ ПРЕКУ ВРАТА ВО ВНАТРЕШНОСТА НА ВИКЕНДИЦА, ВО КОЈА СЕ НАОЃАЛЕ ДВЕ ЛИЦА. НА ОСОМНИЧЕНИОТ МУ Е ОДРЕДЕН ПРИТВОР ВО ТРАЕЊЕ ОД 30 ДЕНА. Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 24-годишен скопјанец, поради постоење на основано сомнение дека сторил две кривични дела Убиство од член 123 став 1, во врска со член 19 (во обид), казниво по член 123 став 3 од Кривичниот законик и Неовластено изработување, држење,…

Прочитај повеќе
ГРАЃАНИТЕ НИ ЈАВУВААТ 

Водата од „Калиманци“ – во куќите на Ул. „Македонска“

ВОДАТА ЗА НАВОДНУВАЊЕ ОД ДЕСНИОТ МАГИСТРАЛЕН КАНАЛ, НАМЕСТО ВО ПОЛИЊАТА, ЗАВРШИ ВО КУЌИТЕ И ДВОРОВИТЕ НА ЖИТЕЛИТЕ НА УЛИЦАТА „МАКЕДОНСКА“ ВО УСОВА ЧЕШМА. ПОРАДИ ЗАТНАТИ РЕШЕТКИ КАЈ НЕКОГАШНАТА КАСАРНА, ВОДАТА СЕ ИЗЛЕА И ПОПЛАВИ ПОДРУМСКИ ПРОСТОРИИ, ДВОРНИ МЕСТА И ЈАВНИ ПОВРШИНИ. ГРАЃАНИТЕ ГНЕВНИ НА НЕОДГОВОРНИОТ ОДНОС НА НАДЛЕЖНИТЕ И СЕ ЗАКАНУВААТ СО ТУЖБИ ПОРАДИ ПРЕТРПЕНИТЕ ШТЕТИ. ВО ТЕКОТ НА ЕДНА НАВОДНИТЕЛНА СЕЗОНА ВОДАТА ПО НЕКОЛКУ ПАТИ СЕ ИЗЛЕВА И ГИ ПОПЛАВУВА. Старт со инцидент на наводнителната сезона на десниот магистрален канал со кој стопанисува Водостопанство Брегалница. На потегот пред влезот…

Прочитај повеќе
ФОТО-ВИДЕО ВЕСТ 

Нови клупи покрај кејот на Кочанска Река

Изведувачот ги почна работите покрај „Кејот на Револуцијата“, со поставување на бетонските подлоги за 22 клупи. Клупите се долги 2 метра и се комбинација од дрво и метал. На потегот од Градскиот плоштад до Пракот на Револуцијата ќе бидат поставени и исто толку канти за отпадоци. Новите парковски клупи и дизајнираните канти ќе ја заменат постојната урбана опрема којашто е оштетена, а избраниот изведувач „Политехна“ ќе има задача на одредени локации да ги среди местата каде што ќе се постави опремата. Рокот за замена на урбаната опрема е два месеца.…

Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА 

Водата од Пајпер Мил безбедна за здравјето и природата

Кочани, 28 април 2021г. – Во однос на известувањето на Државниот инспекторат за животна средина, а во интерес на информирање на јавноста, Пејпер Мил информира дека во рамки на пробниот период на работење на фабриката за рециклирање на хартија, постојаните испитувања од лабораторијата на фабриката покажуваат дека вредностите на водата која ја напушта фабриката се целосно безбедни за здравјето и за природната средина и се под дозволените граници согласно законите. Согласно новиот налог на Државниот инспектор за животна средина, Пејпер Мил ќе ангажира и акредитирана лабораторија да го испита квалитетот…

Прочитај повеќе
ЕКОНОМИЈА 

При златна кокошка, без златни јајца

ИАКО КОЧАНИ ВО ГЕОТЕРМАЛНИТЕ ИЗВОРИ ИМА ЗЛАТКА КОКОШКА, СЕПАК ТАА СЕУШТЕ НЕ ИМ НОСИ ЗЛАТНИ ЈАЈЦА НА ОПШТИНАТА И НА ДРЖАВАТА. ЗОШТО СТРУЧЊАЦИТЕ ОД ГРАДОТ И ПОШИРОКО, НЕ СЕ ЗАИНТЕРЕСИРАНИ, НЕ ЗНААТ ИЛИ НЕ МОЖАТ ДА ГО ЕФЕКТУИРААТ БОГАТСТВОТО КОЕ ИМ Е В РАЦЕ, ВО БАЊОЛОШКИ И ДРУГИ ПРОФИТАБИЛНИ БИЗНИСИ Изгледа не и било пишано на кочанската златна кокошка да пронесе златни јајца и во овој мандат на локалната власт. Геотермалните води со изворна температура од 78 Целзиусови степени, преку геотермалниот систем, во кој се инвестирани над дваесетина милиони евра,…

Прочитај повеќе
СПОРТ 

Дербито ФК „Слога 1934“-ГФК „Осогово“ – в петок

В ПЕТОК, НАМЕСТО ВО САБОТА ВТОРОЛИГАШИТЕ НА ИСТОКОТ ЌЕ ГО ОДИГРААТ 25-ТО КОЛО, ВО КОЕ МОЖЕБИ НАЈИНТЕРЕСНО Е КОМШИСКОТО ДЕРБИ ПОМЕЃУ СЛОГА 1934 И ОСОГОВО. ДВЕТЕ ЕКИПИ СЕ СИГУРНИ НА СРЕДИНАТА НА ТАБЕЛАТА, АМА ПРЕДИЗВИКОТ Е КОЈА ЌЕ БИДЕ ПОДОРО ПЛАСИРАНА НА КРАЈОТ ОД ПРВЕНСТВОТО. Натпреварите од 25-то коло на Втората фудбалска лига Исток наместо во сабота, на 1. Мај, ќе се играат в петок, на 30 април, со почеток во 13 часот. Поместувањето на терминот е поради првомајските празници и поврзувањето на неработните денови.Распоредот на третиот круг од тековното…

Прочитај повеќе