туризам 

Мега спортски центар на „Царев Врв“ од 100. милиони евра …

ПРЕДИЗБОРНО ВЕТУВАЊЕ, ИЛИ … ПЕТПАТИ ПОГОЛЕМА ИНВЕСТИЦИЈА ЗА МЕГА СПОРТСКИ ЦЕНТАР НА „ЦАРЕВ ВРВ“ НАЈАВУВА ПОТПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ВЛАДАТА ЉУПЧО НИКОЛОВСКИ, ВРЕДНА ФАНТАСТИЧНИ 100 МИЛИОНИ ЕВРА. АКО ПРОЕКТОТ Е ВКЛУЧЕН ВО ВЛАДИНИОТ ИНТЕРВЕНТЕН ПЛАН ЗА ИНВЕСТИЦИИ 2021 – 2027, ТОА ЗНАЧИ ДЕКА ЗА ШЕСТ ГОДИНИ ТУРИЗМОТ ЌЕ СЕ ПРОШИРИ ОД ПОНИКВА КОН ВТОРИОТ ПО ВИСОЧИНА ВРВ НА ОСОГОВИЕТО Откако на 31 март Актуелности пишуваше за огромните зимскотуристички, и воопшто планински туристички потенцијали на вториот по височина врв, Царев врв на Осоговските Планини, два месеца подоцна стигна најава од заменик претседателот на…

Прочитај повеќе
КУЛТУРА 

Паушалог од 400.000 денари за ДАФ, социјалистичка одлука

Членовите на Советот на Општина Кочани денеска без позначајна дискусија и издржано објаснување, или анализа, го изгласаа зголемувањето на паушалот за ДАФ на 400.000 денари. Целта е да се обезбеди посигурна иднина на фестивалот, подобар квалитет и слично. Меѓутоа, општа оценка е дека ваквата одлука е типично социјалистичка, бидејќи наликува на народната „јал не јал, ти ипол“. Практично, тоа значи како и да го организира наредниот ДАФ, Здружението на граѓани кое ја организира оваа државна манифестација, од општината на својата сметка ќе добие 400.000 денари. Затоа што никој не може…

Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ 

Стручното образование ќе произведува кадар за стопанството

ПО ТРАНЗИЦИСКИТЕ ПРОЦЕСИ ВО ДРЖАВАТА,  ОБРАЗОВАНИЕТО СЕ ЧИНИ ВЛЕГУВА ВО ФАЗА КОГА СТРУЧНИОТ АСПЕКТ ДОБИВА НА ТЕЖИНА, БИДЕЈЌИ ПРОИЗВЕДУВА КАДАР ПОДГОТВЕН ЗА ИНДУСТРИЈАТА, А ВО РАМКИТЕ НА ПРОЕКТОТ „УЧИ ПАМЕТНО, РАБОТИ СТРУЧНО“. КОЧАНСКИ „ГОШО ВИКЕНТИЕВ“ ВЕЌЕ Е ПРИМЕР ЗА СОРАБОТКА ПОМЕЃУ СТОПАНСТВОТО И УЧИЛИШТЕТО. Образованието дефинитивно се менува, велат професори по стручни предмети од средните училишта ширум републиката кои во учебната 2021/2022 година отвораат дуални паралелки во рамки на проектот „Учи паметно, работи стручно“.  Оваа учебна година во 46 средни училишта ќе се отворат вкупно 97 дуални паралелки кои ќе…

Прочитај повеќе
ГРАЃАНИТЕ НИ ЈАВУВААТ 

Преку порозниот асфалт, водата му ги наполнила подрумите

АТМОСФЕРСКАТА ВОДА ПО СИНОЌЕШНИТЕ ОБИЛНИ ВРНЕЖИ ОД ПОРОЗНИОТ НОВ АСФАЛТ СЕ СЛЕАЛА ВО ПРИЗЕМНИТЕ ПРОСТОРИИ ОД СЕМЕЈНАТА КУЌАНА БРАНКО ПЕТРОВ. АКО СЕГА Е ТАКА, КАКО ЌЕ БИДЕ НАЕСЕН И ЗИМОСКА, СЕ ПРАШУВА ПЕТРОВ, ЗАГРИЖЕН ЗА СВОЈОТ ДОМ. Продирањето на атмосверската вода во подрумските простории од семејната куќа на Бранко Петров, се заканува да му предизвика посериозни штети и проблеми на објектот. И по синоќешните обилни врнежи, приземните простории се наполнија со вода, која доаѓа од порозниот асфалт. Петров смета дека треба да се поправат недостатоците, бидејќи стравува дека наесен, или…

Прочитај повеќе
ГРАЃАНИТЕ НИ ЈАВУВААТ 

Напатените со барикади се бранеа од поплавите

ПОПЛАВЕНИТЕ УЛИЦИ ВО ПОВЕЌЕ ДЕЛОВИ ОД ГРАДОТ СЕ ИЗЛЕАЈА И ВО ДВОРНИ МЕСТА И СЕМЕЈНИ ЌУЌИ, КАДЕ ПРЕДИЗВИКАА ПОМАЛИ ШТЕТИ. ШТЕТИ ПРЕДИЗВИКАА И ЕЛЕКТРИЧНИТЕ ПРАЗНЕЊА И СЛАБИОТ ГРАД. ГРАЃАНИТЕ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ГИ ПОВИКУВАА НАДЛЕЖНИТЕ ДА ГО РЕШАТ ПРОБЛЕМОТ СО ПОРОИТЕ, КОИ СЕ ОПСНОСТ ОД ПОПОЛАВУВАЊЕ ВО ЦЕНТРАЛНОТО ГРАДСКО ПОДРАЧЈЕ. Синоќешното невреме повторно им создаде главоболки на поедини граѓани, чии дворни места и домови беа помалку или повеќе поплавени. На социјалните мрежи можеа да се прочитаат жестоки реакции на револтирани граѓани, кои евидентирале штети од пороите по улиците. Наши сограѓани…

Прочитај повеќе
КУЛТУРА 

Кој пие а кој плаќа, кога е во прашање ДАФ

ДАЛИ ОКОЛУ ОРГАНИЗАЦИЈАТА НА ДАФ ВО ПОСЛЕДНО ВРЕМЕ НЕ СЕ ЗНАЕ КОЈ ПИЕ А КОЈ ПЛАЌА, И КАКО СЕ СЛУЧИ ДВЕ ГОДИНИ ПО РЕД ДРЖАВНАТА МАНИФЕСТАЦИЈА ДА СЕ РЕАЛИЗИРА САМО СО ОПШТИНСКИ ПАРИ. ДОДЕКА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ГО КАЗНУВА ЈАВАШЛУКОТ, ОПШТИНАТА ГО НАГРАДУВА. Кочани и оваа година, како и минатата, не ја прекина традицијата на одржување на ДАФ, и со општински пари ги одржа двете скратени изданија. На какво квалитативно ниво, не е примарно прашање. Но, и во двете години ја прекина традицијата Министерството за култура да учествува со финансиска…

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Објавен јавен повик за учество на фудбалски екипи на Петровденскиот турнир во мал фудбал

Општина Кочани го објави јавниот повик за учество на фудбалските екипи во Петровденскиот турнир во мал фудбал. Пријавувањето ќе трае до 6 јуни 2021 година, а екипите треба да уплатат котизација од 2 илјади денари, да достават име на екипата и список од десет играчи со наполнети 16 години. Пријавата може да се земе од Едношалтерската канцеларија или од веб-страницата на Општина Кочани.    Ждребувањето ќе се одржи на 10 јуни 2021 година, а натпреварите ќе започнат од 18 јуни.   По пауза од една година, поради здравствената криза, Општина…

Прочитај повеќе
КУЛТУРА 

ДАФ затворен без довидување …

ВО СВОЕВИДЕН ОРГАНИЗАЦИСКИ ХАОС, СИНОЌА БЕШЕ СПУШТЕНА ЗАВЕСАТА НА 58-ИОТ ДРАМСКИ АМАТЕРСКИ ФЕСТИВАЛ, БЕЗ ОФИЦИЈАЛНО ЗАТВОРАЊЕ НА ИСТИОТ, ПРОГЛАСУВАЊЕ НА НАЈДОБРИТЕ И ДОДЕЛУВАЊЕ НА НАГРАДИТЕ. ДОДЕКА ЛОКАЛНИТЕ МЕДИУМИ ОБЈАВИЈА ДЕКА ФЕСТИВАЛОТ ИМАЛ РЕВИЈАЛЕН КАРАКТЕР, ДОПОЛНИТЕЛНО, НА ФЕЈСБУК ДЕНЕСКА Е ПРОСЛЕДЕНА ОДЛУКАТА НА ЖИРИТО, СПОРЕД КОЈА ГРАН ПРИ-то „ВАСИЛ ЌОРТОШЕВ“ ГО ДОБИ ПРЕТСТАВАТА „НЕ СЕ КЛАДИ НА ЕНГЛЕЗИ“ НА КАВАДАРЕЧКИОТ ТЕАТАР. Со одигрување на претставата Струардеси на Драмското студио „Спорт лаихт“ од Штип, која учествуваше во официјална конкуренција во натпреварувачкиот дел, синоќа беше спуштена завесата на скратеното издание на 58-от Драмски…

Прочитај повеќе
ГРАЃАНИТЕ НИ ЈАВУВААТ 

Повик за протест

На 26.05. 2021 година, среда, со почеток во 18.00 часот на плоштадот пред општинската зграда ќе се одржи мирен граѓански протест со цел засегнатите родители, наставници и други граѓани да го искажат своето незадоволство против Нацрт-законот за учебници и други наставни и дидактички материјали во основно и средно образование.  Иницијативен одбор на граѓанската иницијатива УЧЕБНИЦИ И НАСТАВА МОРА ДА ИМА!

Прочитај повеќе
ОПШТИНА КОЧАНИ 

Проекција на „Кралот“ – документарен филм за музичарот од светски ранг Наат Велиов

В среда, 26 мај 2021 година, со почеток во 18:30 ч. на Летната сцена на Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани ќе биде прикажан филмот „Кралот“ (The King), посветен на светски познатиот музичар од Кочани, Наат Велиов. Документарниот филм е дело на француската продуцентска куќа „Лумина“, работенпосценарионаМишел Гуриери и Мари Наполи.Авторите го претставуваат Велиов  како композитор и крал на ромската труба, кој ја наследил својата круна од долгата низа ромски музичари од Балканот. За неговата виртуозност напишале: „Со врвовите на прстите и со клиповите на неговата труба, тој меша…

Прочитај повеќе