СЕРВИСНИ ИНФОРМАЦИИ 

Пролетта променлива, какво ќе биде летото?

ПО ПРОМЕНЛИВАТА ОД ТЕМПЕРАТУРЕН АСПЕКТ, ПРОЛЕТ, ДЕНЕСКА РАНО ИЗУТРИНА ЗАПОЧНА ЛЕТОТО НА СЕВЕРНАТА ХЕМИСФЕРА. ДЕНЕШНИОТ ДЕН Е НАЈДОЛГ ВО ГОДИНАТА И ТРАЕ 16 ЧАСА И 28 МИНУТИ. ИСТОВРЕМЕНО НА ЈУЖНАТА ХЕМИСФЕРА ЗАПОЧНА ЗИМАТА. Утрово, во 5 часот и 32 минути, на северната хемисфера на земјината топка, започна летото. На денот на почетокот на летото ноќта е најкратка, а денот е најдолг и ќе трае 16 часа и 28 минути. Овогодишното лето завршува на 21. Септември, кога се случува втората рамноденица во годината. Метеоролозите најавуваат „шарено“ лето, со екстремно високи температури,…

Прочитај повеќе
ЦРНА ХРОНИКА 

Тешка сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш

На 19.06.2021 во 18.35 часот на магистралниот пат Штип – Радовиш, патничко возило „форд мондео“, со штипски регистарски ознаки, управувано од С.А.(40) од Германија, со место на живеење во Кочани, излетало од коловозот. По незгодата возачот и сопатниците биле пренесени во Клиничка болница Штип, каде на возачот и двајца малолетни сопатници, од кои едниот од Германија, а другиот од Кочани, им биле констатирани тешки телесни повреди, а кај сопатниците С.А.(19) и С.А.(19), и двајцата од Кочани биле констатирани телесни повреди. Увид на местото на незгодата извршила увидна екипа од СВР…

Прочитај повеќе