ЦРНА ХРОНИКА 

Во нива пронајдени човечки коски,облека и обувки

На 19.03.2023 во 11.15 часот во ОВР Кочани било пријавено дека во нива на место викано „Кочански дол“, атар на Кочани, биле пронајдени човечки коски, облека и обувки. За настанот бил известен Јавен обвинител, а увид на местото извршила екипа од ОВР Кочани. По наредба на Јавен обвинител пронајденото било дадено на вештачење, информираат од полицијата.

Прочитај повеќе
СПОРТ 

„Осогово“ го „преплива“ „Дојранско езеро“

МЛАДИТЕ ФУДБАЛЕРИ НА ОСОГОВО, ПРЕДВОДЕНИ ОД ФЕНОМЕНАЛНИОТ ТОШЕ МАНОВ, ОСВОИЈА ТРИ БОДА ВО ДОЈРАН И ЈА ЗАЧУВАА БОДОВНАТА ПРЕДНОСТ ПРЕД КОНКУРЕНТОТ ОВЧЕ ПОЛЕ, ВО БОРБАТА ЗА ПРВАТА ПОЗИЦИЈА. НА СРЕДБАТА АКАДЕМИЈА ЧЕШИНОВО-ОБЛЕШЕВО – РУДАР ПОСТИГНАТИ 10 ГОЛА, А РЕЗУЛТАТОТ 6:4 ЗА ДОМАЌИНОТ. Минимално, со 2 : 1, но сосема заслужено Осогово го победи Дојранско езеро во Дојран, за да ја задржи бодовната предност пред конкурентите за првата позиција и да потврди дека во оваа полетна екипа, предводена од голгетерот Тоше Манов, има материјал за поголеми фудбалски достигнувања. Осогово во Дојран…

Прочитај повеќе
ЗАНИМЛИВОСТИ 

Од утре – ПРОЛЕТ

Вечерваво 22:24 часотќезапочнепролетта и ќетраедо 21 јуни, односно 92 дена 17 часа и 33 минути. ЗамногуминанајубавотогодишновременастапувакогаСонцетовонеговотопривидногодишнодвижењеќего „пресече“ екваторот и ќеминенасевер. Наденешенден, Сонцетоизгреванаистокво 5:42 часот, а заоѓаназападво 17:50 часот.Денешниотденсенарекува и пролетнарамноденица, бидејќиденот и ноќтатраатпо 12 часа.Севернатаземјинахемисфераденескавлегувавопролет, а војужнатаќепочнеесен. Што се однесува до временската прогноза за утре, се очекува Претежнооблачносоповремениврнежиоддожд, особенопопладне и вовечернитечасови, коганаместаќебидатпообилни. Ќедуваслабдоумеренветеродпроменливправец.

Прочитај повеќе